Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • vladph

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut membrii forumului !

Am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarele probleme :
1.Detin un astrah 1.4. din ianuarie 2009 , achizitionata de la reprezentanta , garantie 2 ani.Anul trecut in ianuarie am efectuat prima revizie la dealer , masina avea 10.500 km.Peste 2-3 saptamani trebuie sa fac a doua revizie , masina are 18.000 km.Tinand cont ca masina iese din garantie ( are 2 ani vechime) si nu stau prea confortabil financiar perioada asta , pot sa-mi aman revizie pana in vara , cand masina o sa aiba la bord un 22.000-24.000 km ?
2.Sunt chiar multumit de masina ( anterior am detinut cielo si megane 2 ) , singura problema o consider consumul de benzina , de exemplu iarna inregistrez pe b.c. un consum de 12%-13% in conditiile utilizarii numai in oras.Daca este normal un consum asa de mare pentru un motor de 90 cp si daca ajuta o resoftare a motorului ( am inteles ca la motoarele de 1.4/90 cp se ajunge la 100cp) in vederea scaderii consumului de benzina.
3.Orice sfat , sugestie referitor la intretinerea unei masini de 2 ani si in jur de 20.000 km la bord , sau potentiale probleme la care sa fiu atent dupa iesirea din garantie - evident sunt binevenite !
Multumiri , Vlad.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Pt. 1. As zice ca poti lasa linistit pe vara. Pentru Astra mea undeva pe cartea service scrie 1 an sau 15.000 KM. Te-ai incadra in cei 15.000 Km. Fiind masina "noua" nu cred ca revizia va consta in mai mult de schimbarea filtrelor si uleiului. Poti incerca doar o verificare la service sa vezi cum stai.
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

1.In mod normal nu e bine sa lasi uleiul in motor mai mult de 1 an chiar daca nu ai rulat prea multi km pentru ca uleiul isi pierde in timp proprietatile si nu mai asigura o protectie adecvata a motorului. Acum nu cred ca este un capat de tara daca amani o data cu cateva luni schimbul lui dar incearca sa nu faci un obicei din asta.
2. Consumul pe care il ai este destul de mare dar iarna motorul se incalzeste mai greu si daca faci multe drumuri scurte prin oras si motorul nu ajunge la temperatura optima este explicabil consumul tau. Cu motorul incalzit ar trebui sa consume in jur de 9 %. In privinta resoftarii, aceasta se face in principal pentru cresterea puterii si a cuplului, nu pentru scaderea consumului care ramane cam la fel, poate o idee mai mic. Nu iti recomand resoftarea pentru ca in timp iti poate afecta motorul.
  • balul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cu trecerea timpului uleiul isi pierde din proprietati, deci ideal ar fi sa nu treaca mai mult de 1 an intre schimburile de ulei.
  • bogdan09

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Am facut prima revizie cu o intarziere de doua luni, dar tot asa cu putini km la bord. Dealer-ul n-a zis nimic, a fost multumit ca si-a primit banii pe revizie. Very Happy

Oricum ea iti iese din garantie banuiesc ca anul asta,... respecta ce-au spus si ceilalti in privita schimbarii uleiului.

Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR