Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
As vrea si eu sa incep o actiune de remediere a zgomotului de la tacheti/supape si inca nu sunt hotarat care este metoda cea mai buna .

Vreau sa precizez ca aceasta operatiune o voi face singur cand va veni caldura.

Daca are cineva sfaturi sau precizari privind modul de operare este rugat sa le posteze aici. Question
Skip ads

  • ciprian1982

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 1994 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca te referi la tacanitul acela ca si cum ar fi diesel dute la service (eu merg asa de 1 an )
  • WEE

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
la opel tachetii sunt hidraulici ,nu se pot regla,daca vrei sa scapi de zgomot singura rezolvare este sa cumperi tacheti noi (~45ron bucata x 8buc)
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu inteleg ca trebuie sa cumpar piesele noi dar nu dispun de multe fonduri si de aceea as dori si alte
variante de reparatie ca de exemplu cum as putea sa desfac si sa desfund acesti tacheti hidraulici...sau ce alte solutii posibile sunt in conditii de buget restrictiv...
Skip ads

  • WEE

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pai nu ai ce sa le faci,tocmai asta e
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da inteleg ,
atunci o sa cumpar un set nou de tacheti , o sa desfac chiuloasa pentru a reface scaunele la supape si o sa inlocuiesc si semeringurile de supape .

Dar eu auzisem ca exista posibilitatea ca unul sau mai multi tacheti sa se fi infundat (are un orificiu de amorsare)si de aceea sa nu se mai amorseze si sa faca zgomot....motorul are peste 200 000 km deci nu mai e nou si poate avea depuneri reziduale de la ulei(asta este alta problema pe care vreau sa o inlatur si nu stiu cu ce solutie...).

Sper ca asta sa fie de ajuns.

Stie cineva cum sa refac scaunele la supape? ...Eu stiu ca se freaca manual supapele de chiuloasa adaugand in zona de frecare o solutie fin abraziva , alte detalii nu stiu ....

Astept idei!
  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@vickp27
Acelasi tacanit il am si eu motorul are 170.000km din spusele unui prieten mecanic ar fi compensatori de la tacheti. Oricum cand fac rost de material schimb si tacheti si compensatori si o sa revin cu informatii.
  • vali.stop

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Verifica camele axei de uzura(dai capacul jos si invarti motorul de surubul de la fulie arbore ,ca sa vezi toate camele) . Daca ai uzura ,de la asta ai tacanit . O cama uzata implica si culbutor pereche uzat .
Skip ads

  • aleyx

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
masina mea are 125 xxx km si cand o accelerez face ca un diesel
corsa b am , este grava treaba?
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aleyx a scris:masina mea are 125 xxx km si cand o accelerez face ca un diesel
corsa b am , este grava treaba?


Dupa parerea mea situatia este grava atunci cand creste drastic consumul de ulei si emisia de gaze.(acestea doua sunt corelate)
Deci daca nu ai un consum mare de ulei la mers normal nu cred ca esti intr-o situatie critica.
Am un sfat pentru tine...incearca un ulei un pic mai gros si vezi daca masina se comporta la fel.
Daca da inseamna totusi ca uzurile sunt mari si trebuie intervenit dar daca nu consuma ulei...nu e cazul.
  • aleyx

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
uleiul l-am schimbat acu 2 saptamani si zgomotul sa mai redus cu putin, uleiu care il avea era negru cu impuritati asa am cumparat masina, la turatii mari se aude asa ca un diesel la relanti nu
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aleyx a scris:uleiul l-am schimbat acu 2 saptamani si zgomotul sa mai redus cu putin, uleiu care il avea era negru cu impuritati asa am cumparat masina, la turatii mari se aude asa ca un diesel la relanti nu


Nu ai precizat ce tip de ulei ai pus,dar banuiesc ca este ceva de genul 10w,daca asa este ,este posibil sa fie cam subtire si motorul sa faca zgomot pentru ca nu mai e nou si incep sa apara uzuri normale iar uzurile apar dupa 100 000 km sigur, dar nu cred ca e ceva ingrijorator .Oricum te sfatuiesc sa pui un ulei de tipul 15w pentru ca este mai gros si mai acopera din uzuri si rezulta un zgomot redus.
Si nu ai spus daca scoate fum la accelerare.
Totusi vreau sa precizez ca asa din vorbe este foarte greu sa faci un diagnostic si de aceea te sfatuiesc sa ceri parerea unei persoane avizate sa nu fie si altceva.
Skip ads

  • aleyx

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
10w 40 am pus,eu spun ca scoate fum ca o masina normala, nu prea am experienta si nu pot aprecia cat e mult si cat e putin, o s amai intreb la ,,meseriasi''
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aleyx a scris:10w 40 am pus,eu spun ca scoate fum ca o masina normala, nu prea am experienta si nu pot aprecia cat e mult si cat e putin, o s amai intreb la ,,meseriasi''


Da parerea mea este ca trebuie sa pui un ulei mai gros ca de exemplu 15W40 MOBIL Eu asa as face .
Cat despre fum inteleg ca nu e grav deci nu conteaza ,cat timp nu e suparator nu cred sa fie probleme .
Tot ce pot sa iti spun este ca problema ta nu mi se pare foarte grava ,acelasi lucru am si eu si nu cred sa fie o mare problema.
Eu o sa desfac chiuloasa cand o sa se incalzeasca pentru ca vreau sa vad mai exact ce uzuri am si daca trebuie schimbat ceva ca de exemplu tachetii sau daca trebuie rectificat ceva cum ar fi scaunele de la supape,dar nu este obligatoriu .
Daca nu te pricepi foarte tare la mecanica te sfatuiesc sa incerci cu un schimb de ulei mai intai si daca asa nu se rezolva deloc abia atunci sa te gandesti la o actiune mai drastica dar ,repet daca nu e foarte deranjant nu cred sa fie o problema urgenta.
Totusi mare atentie la ulei sa nu fie foarte subtire si sa fie mereu la nivel iar motorul nu are voie sa se supraincalzeasca pentru ca atunci uleiul devine foarte subtire si apar probleme de ungere si nu numai .
Bafta!
  • aleyx

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
zgomotul se aude doar daca deschid capota si accelerez, asa daca stau langa masina toarce bine, deci nu este grav urmatorul schimb de ulei o sa il fac cu 15w multumesc
  • silvique

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am aceasi problema cu tacanitu,am pus ulei de 15w si nu sa schimbat nimic,am fost la mecanic si mi sa spus ca e posibil sa fie de la tacheti.
Intrebarea mea este,acesta poate fii o problema de la care sa nu mai traga masina la fel de bine ca inainte?
  • cosmineDYZ

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Incearca sa pui 0w sau 5w , este mai putin vascos si patrunde peste tot...astfel poate nu mai tacan. Wink
  • Boteanu_Traian2000

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994 x 12 sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
incearca si un dura lube , face minuni
  • lvaly25

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
si eu am o corsa b (x12 xe);i-am schimbat rola intinzator+cureaua de la alternator si am constatat ca am aceeasi problema:tacanitul de la tacheti;mecanicul la care am fost a spus ca nu e chiar asa de grav si ca m-ar mai tine vreo 50000 de km.L-am intrebat cat m-ar costa sa schimb tachetii si m-a sfatuit sa scap de masina cat inca merge.Nu stiu cat de mult m-a lamurit raspunsul lui si am apelat la sfaturile dumneavoastra
  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu e nevoie sa refaci scaunele la supape daca nu schimbi supapele sau le schimbi intre ele.

Tachetii sunt hidraulici, nu ai ce regla la ei.

Un tachet costa 25 lei, culbutor 20 de lei, setul de semeringuri la supape 20 de lei.
Am schimbat eu acum 3 zile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR