Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Fii mai explicit ca nu inteleg.
Te referi cumva la faptul ca si eu sunt moralist!?
Daca asi avea curaj sa trec pe rosu sau sa fug de politie!? Probabil ca am curajul asta insa nu vreau s-o fac. De ce s-o fac!??? Daca imi gasesti un raspuns pertinent iti arantez ca o fac! Am facut lucruri mai acidulate, daca vrei sa le zici asa insa le-am facut cu un scop. Nu curajul este punctul meu forte ca daca asi avea asi sari cu bungee jumping sau... whatever. Nu te-am judecat si nu in ultimul rand, nu sunt invidios pe tine Rolling Eyes
Nu am cum sa judec altfel, decat la rece pt ca nu am trecut prin intamplarea asta. In fond, nu stiu de ce te-ai ofticat asa ca doar ce s-a vorbit aici s-a vorbit mare parte la modul general, eu chiar am facut precizarea asta.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Spre dezamagirea unora nu lucrez in presa. Nu am impresia ca traim intr-o lume ideala, nu am impresia nici ca in occident totul e roz si nici o alta impresie. Atata doar ca imi doresc ca legea sa fie respectata macar atunci cand se suprapune cu bunul simt si civilizatia.
Personal consider ca greseala lui TheMendacious este una grava care putea avea si consecinte pe masura, greseala pe care ceilalti, in calitate de colegi de forum si coparticipanti la trafic, ar trebui sa o descurajam. LeTigre, citeste mai sus si vei vedea o gramada de incurajari.
Si de cand si pana unde cei care respecta legea sunt fricosi? Poate sunt doar educati...
  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E ultimul post pe care il mai scriu in topicul asta. Vreau sa va mai spun urmatoarele lucruri:
Eu nu zic ca legea nu trebuie respectata dar, asa cum spunea cineva, citez liber "toate lucrurile bune in viata sunt ilegale, imorale sau dauneaza sanatatii". Daca toti oamenii ar respecta toate legile probabil ca viata ar fi absolut insuportabila. Cat despre politie ce sa zic, de fapt impresia mea este ca politistii sun primii care incalca o gramada de legi, ca de exemplu: pana acum n-am vazut nici un politist sa poarte centura de siguranta (poate or fi dar nu i-am vazut eu),nu stiu in ce masura e legala sau nu patrularea cu loganuri prin parcurile publice etc. etc. . Atata timp cat se comporta in felul asta nu stiu cum de mai au si pretentia de a aplica legea sau ca soferii sa o respecte in timp ce unii dintre ei sunt primii care o incalca.
De fapt legile sunt parca anume facute pt a fi incalcate. De exemplu ma intreb cum ar fi sa circuli in Bucuresti in conditiile in care absolut toti soferii ar circula cu viteza de 50 kmh, nici mai mult nici mai putin . Cum ai mai putea depasi sau cum ai mai putea sa schimbi banda. Voi credeti ca ar fi posibil?
In fine sa va mai intreb ceva: Voua v-au placut filmele din seria Fast and Furious, v-au placut jocurile NFS sau GTA? Eu cred ca nu pt. ca eroii lor comit o gramada de infractiuni. Daca v-au placut in schimb inseamna ca macar cu gandul si tot ati incalcat legea.
Oamenii se supun legii de frica nu pentru ca au un respect pentru ea si in orice caz eu cred ca atunci cand legea ne afecteaza interesele sau ne limiteaza libertatile fiecare dintre noi suntem tentati sa o incalcam si asta se intampla peste tot in lume. Exemplul cel mai clar este cel cu legea prohibitiei din SUA, ca urmarea a careiea oameni care pana atunci nu beau s-au apucat de bautura numai pentru ca era un lucru interzis si de fapt legea a avut un efect contrar scopului urmarit de legiuitor.
Si ca sa inchei o ultima clarificare: cand am vorbit de invingatori si invinsi eu nu m-am vazut pe mine ca pe un invingator si pe ceilalti ca pe niste invinsi. Fiecare dintre noi suntem uneori invingatori si alteori invinsi. Eu insa ma simt invins atunci cand sistemul ma obliga sa respect niste legi absurde pe care insa cei cu suficienti bani le incalca fara sa-i doara capul, pentru ei amenzile nu sunt o problema si isi permit sa-si cumpere libertatea de face ceea ce pentru cei fara atat de multi bani este interzis. De fapt legea pentru ei nu exista si prin asta sunt invingatori. Si atunci de aia spun ca nu exista dreptate si lege pentru toti. Asa ca daca nu-ti poti cumpara libertatea atunci nu-ti ramane decat s-o furi si sa incerci sa nu fii prins (ca sa fii si tu invingator macar pentru o zi).
PEACE
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ce ziceti de asta? http://www.libertatea.ro/in...va&sid=158355
Skip ads

  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat

Pai eu am zis ca este o greseala sa povestesti pe internet vreo "isprava" comisa
  • TheMendacious

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nimic pana acum , sorry pt domnii cu sapca alba Cool
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Le Tigre, sper sa nu o iei ca pe un atac la persoana. Nu intentionez, nu fac asa ceva, dar cred ca nu e lipsit de importanta sa ne "duelam" in idei. In definitiv asta e una dintre caile spre progres. Daca toti am fi de acord cu ceva, am mai cauta "mai binele"? Acestea fiind spuse, incerc sa iau argumentele tale in ordine...
...Daca toti oamenii ar respecta toate legile probabil ca viata ar fi absolut insuportabila...

Sau poate ca nu, poate ca am avea timp sa ne dedicam altor lucruri mult mai faine, pasiunilor fiecaruia, in loc sa stam tot timpul stresati ca cineva ne poate fura avutul, ca altcineva... Si fiecare dintre noi poate sa aleaga. Liber arbitru.
... De fapt legile sunt parca anume facute pt a fi incalcate...

Uneori e al naibii de greu sa stai in perfecta legalitate, corect. Dar nu ma supar cand cineva incalca din necunoastere cine stie ce prevedere relativ neimportanta. Lucrurile stai altfel daca respectiva prevedere se refera la ceva suficient de important si / sau omu' nostru a calcat legea voit.
...In fine sa va mai intreb ceva: Voua v-au placut filmele din seria Fast and Furious, v-au placut jocurile NFS sau GTA? Eu cred ca nu pt. ca eroii lor comit o gramada de infractiuni. Daca v-au placut in schimb inseamna ca macar cu gandul si tot ati incalcat legea....

Noroc ca intentia nu se pedepseste... Altfel nici nu vreau sa-mi inchipui la ce se gandeste omu' cand iubita lui din gradinita i-a dat altuia sa-i care rucsacelul pentru papica... sau cand iti taie careva fata in trafic... sau...
...Oamenii se supun legii de frica nu pentru ca au un respect pentru ea si in orice caz eu cred ca atunci cand legea ne afecteaza interesele sau ne limiteaza libertatile fiecare dintre noi suntem tentati sa o incalcam si asta se intampla peste tot in lume...

Ai inceput gresit, dar finalul e aproape corect. Majoritatea oamenilor respecta legea pentru ca asa au fost invatati / educati. Si se asteapta ca si ceilalti sa faca la fel. A te gandi filosofic la incalcarea legii e una, tentativa de incalcare a legii e alta, iar incalcarea e "si mai" alta. Si cred ca pot exista si cazuri cand aparent incalcarea legii e justificata (ori e legea aberanta, ori forta majora, sau alte asemenea)
Exemplul cel mai clar este cel cu legea prohibitiei din SUA, ca urmarea a careiea oameni care pana atunci nu beau s-au apucat de bautura numai pentru ca era un lucru interzis si de fapt legea a avut un efect contrar scopului urmarit de legiuitor.

Mi-e greu sa cred ca americanii s-au apucat de bautura doar pentru ca era ilegal... aia arata doar cat de mare era piata si faptul ca daca ai un singr bar la trei cartiere, e probabil sa fie plin, mai ales daca nu poti sa cumperi trascau din alte locuri. Pana la urma cea mai mare pierdere era ca nu se puteau lua impozite pe pileala...
... cand am vorbit de invingatori si invinsi eu nu m-am vazut pe mine ca pe un invingator si pe ceilalti ca pe niste invinsi. Fiecare dintre noi suntem uneori invingatori si alteori invinsi. Eu insa ma simt invins atunci cand sistemul ma obliga sa respect niste legi absurde pe care insa cei cu suficienti bani le incalca fara sa-i doara capul, pentru ei amenzile nu sunt o problema si isi permit sa-si cumpere libertatea de face ceea ce pentru cei fara atat de multi bani este interzis. De fapt legea pentru ei nu exista si prin asta sunt invingatori. Si atunci de aia spun ca nu exista dreptate si lege pentru toti.

Aici cam ai dreptate. Probabil ca cel mai potrivit termen care sa descrie sentimentele noastre, muritori de rand, in fata acestor situatii e frustrarea. Da, o frustrare cat casa de mare, fiindca aparent e trendy sa calci legea si sa-ti bati joc de toti ceilalti. Problema e ca prea putini iau atitudine. E la fel cand stai la coada si vine unu' care se baga in fata ca are o treaba, de parca toti ceilalti sunt doar...
Si poate ca in ceea ce-i priveste, asta seamana cu betia puterii. A putea sa cumperi cu bani judecata altuia, sa cumperi dreptate, eh cati nu si-ar dori?
...Asa ca daca nu-ti poti cumpara libertatea atunci nu-ti ramane decat s-o furi si sa incerci sa nu fii prins (ca sa fii si tu invingator macar pentru o zi).

Sau sa ramai credincios principiilor tale si eventual sa lupti pentru ele.
Cum altfel sa schimbam lucrurile? Crede cineva ca au sa vina Vulcanienii sa ne invete o noua cale? Nu, puterea sta in fiecare dintre noi. Imi dau seama ca multi dintre voi zambiti si eventual va ganditi la discursul lui Kenedy, dar asta e parerea mea intima. Sunt gata sa discut cu argumente...

Dar gata ca deja m-am intins mult prea mult.

Tin sa subliniez ca postul asta nu s-a dorit un atac la persoana, iar daca am calcat pe cineva pe bombeu imi cer scuze.
Sper ca in primul rand TheMendacious si LeTigre sa nu se simta ofensati.
In acelasi timp, desi sunt cam off-topic, doar aici am putut sa-mi spun parerea si sa aiba sens.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu pot decat sa zic: Intelept om! Very Happy
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
corect, S@m0v@ru1_Pr@fu1t. o sa revin dupa vacanta cu o poveste (noroc ca nu era ceva esential) despre cum te poate "face" procurorul chiar daca politia rutiera ti'a dat dreptate.

una peste alta, acum vreo 2 saptamini m'a oprit politia pentru un control de rutina Smile si m'a pus sa suflu in fiola. cum nu bausem nimic, am plecat in 2 minute. treaba e - aveau voie sa ma opreasca?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
karg a scris:aveau voie sa ma opreasca?

Sa iti raspund ca un politician - erai obligat sa te opresti. Very Happy
  • LeTigre

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eugen, sa stii ca nu ma simt deloc ofensat mai ales ca si mie imi palce sa discut in contradictoriu, fara insa a lua opozitia celorlalti drept ceva personal asa cum din pacate fac foarte multi interlocutori. Imi plac provocarile, asa ca, desi am scris ca nu o sa mai postez la topicul asta, o sa-ti raspund in curand pentru ca momentan nu am timp.
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
LeTigre... basca jos. Asa da. Mi-as dori sa vad cat mai des asemenea atitudini. Vreau sa spun ca apreciez atat punctul tau de vedere, cat si polemica civilizata in general. In masura in care consideri necesar (tu, moderatori sau admini) ai putea divide acest topic, pentru ca ma simt putin ciudat sa deviez de la subiectul initial. Astept raspunsul tau. Prevad o discutie frumoasa si fructuoasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR