Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • fs.tigra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.
Sunt nou pe forum si sper ca nu am gresit sectiunea unde am inceput acest thread.
Am cateva intrebari:

1. Daca imi cumpar un [A]Opel Tigra 1.4 deja inmatriculat in Romania, cat ma ajunge sa o inmatriculez din nou pe numele meu?
2. Ce trebuie sa am in vedere in momentul in care ma duc sa imi achizitionez o masina? (in special la o Tigra)
3. Ce parere aveti despre aceasta masina? (si evident - ARGUMENTATI - sunt satul de mascarici care vin cu 3 cuvinte "e de femei" "e nasoala" etc.)
4. In jurul caror bani ma invart in privinta cheltuilii pe un an de zile cu intretinerea, taxe si alte magarii de genul acesta? (mentionez ca sunt un conducator linistit, nu conduc sportiv)
5. Ce consum are aceasta masina? (interior/exterior)
Skip ads

  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Masina e super din multe punte de vedere (stabilitate , putere , design etc - piesele sunt ieftine ) dar in localitate consuma mult 8 vara / 10 iarna .. in afara localitatii intre 5,5 _ 6,5 litri

- daca vrei sa stii daca masina[motorul] e ok fa-i un singur test : mergi cu ea la noxe. acolo se vede tot .
  • fs.tigra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multumesc @outsider.

mai astept si alte raspunsuri cine are timp Very Happy
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am o tigra de cateva luni, motor 1.6, ce pot sa iti spun despre masina este cam asa: piesele sunt ieftine, pozitie comoda la volan, te strecori cu ea in trafic, ai putere destula....mai ales la 1.6 unde cei 106 caluti nu te lasa la greu, design sportiv....tinuta de drum perfecta, cu o suspensie sport cand a pus botul in pamant la 100-120...numai de drag sa mergi cu ea.... In fata ai destul loc, daca tragi scaunele in spate, iti intinzi picioarele la maxim si tot iti mai ramane loc.
Eu am 1.81/82 si stau lejer la volan, cu scaunul tras la jumate cred. In spate pot sta lejer 2 persoane adulte. Am mers lejer 4 persoane adulte in masina, iar mamicile au stat pe locurile din spate confortabil chiar daca nu sunt suple Very Happy. Persoanele peste 1.72 s-ar putea sa atinga in luneta cu capul la unele damburi de pe carosabil daca stau prea drepte pe locurile din spate, dar in rest este ok. Portbagajul cu toate ca pare micut....iti ofera destul loc pt uzul normal, daca rabatezi spatarul locurilor din spate...ai loc cat cuprinde, dar nu cred ca cei care au tigra si-au luat-o pt a cara cu ea saci de varza, nu ca nu ar putea....
Acum sa iti raspund la intrebarile puse de tine:
1 - taxele ar fi cam acestea:
-identificarea la rar-nu stiu cat mai costa, te interesezi...Eu mi-am adus-o din Austria si am facut mai multe acte la rar.
-taxa de talon de 37 lei, taxa de inmatriculare 52 lei si cea pt placute 85 lei preferentiale, asigurarea si cam atat cred.

2 -cand iti iei o Tigra trebuie sa fi atent la aceleasi lucruri ca si la celelalte masini: sa nu aibe joc in directie, sa intre in toate treptele usor, motorul sa traga cum trebuie, sa nu scoata fum. Toate instrumentele si butoanele sa mearga, incerci tot, faruri, reglajul farurilor pe inaltime, geamuri, stergatoare, climatizare, dezaburire, oglinzi.
Tigrele din 97 incolo, cand inchizi haionul geamul din dreapta se deschide automat 10 cm pt cateva secunde iar dupa aceea se inchide la loc singur, daca bagi mana pe geam in momentul acela acesta se opreste singur pt a nu iti prinde mana in geam Wink. Geamul coboara 10 cm pt a nu se face presiune in masina cand inchizi portbagajul. Cele din 94-96 nu fac acest lucru decat daca le pui ulterior acel senzor din cate am inteles. Dar nu e problema daca nu ai acel senzor, multi il au dezactivat pe timp de iarna, in caz de inghet sa nu le arda motorasul de la geam. Farurile de fabrica impreuna cu becuri normale, pe faza scurta nu bat prea tare. Daca le pui niste Philips-uri de calitate este perfect. urmeaza sa le schimb si eu pe cele normale cu unele Philips.
La Tigra becul plafonierei se aprinde cand ai usa inchisa prin tragerea usoara a butonului de la blocul de lumini, iar dezaburirea prin tragerea butonului de ventilatie.
In rest este o masina fiabila.

4- taxe pe an: impozit la motoare pana in 1.6- 64 lei
asigurare 219 lei pt 6 luni, incepator, nici un accident pana acum.
intretinerea...hmmm, depinde cat de mult o iubesti. eu am pus numai piese de calitate si noi pana acum, dai un ban .....dar sti ca stai linistit

5- consumul la a mea, motor 1.6 16v, 9-10% in oras schimbat la 2700-3500 iarna, eu o am din noiembrie si pe timp de vara nu stiu cat ar lua, cred ca ceva mai putin, 5.5-6.5% in exterior, depinde cum mergi.
Per total este o masina buna. Tigra are motoare X14XE si X16XE, cuplul si puterea maxima sunt la rpm destul de sus, 4000 cuplul respectiv 6000 puterea, asa ca ii cam place sa fie calcata. Daca mergi subturat s-ar putea sa consume un picut mai mult decat daca ai merge mai turat cu ea.
ai aici cateva date despre masina, motor 1.6 http://www.carfolio.com/spe...ls/car/?car=39149

Numai bine
Skip ads

  • fs.tigra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@Marius_20 - Multumesc foarte mult pentru acest raspuns.

Mai astept si altele!
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cu placere. Pt a aflat mai multe despre tigra, ti-am dat si un pm, dar nu stiu daca a mers sa il primesti, inca nu ai 10 posturi pe forum.

Sper sa nu se considere reclama, poti intra pe forumul club....tigra si te uiti unde se intalnesc baietii de acolo in brasov, te duci la o intalnire si te ajuta ei cu mai multe informatii, vezi pe viu cateva masini ok, eventual ii rogi sa dai o tura cu ei.
  • fs.tigra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am cont si acolo Smile
  • nicu istratoiu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu am avut un logan de 1,4 din dec. 2004 , am lucrat ca responsabil productie la o reprezentanta auto .Fiul meu are o tigruta similara cu a ta .Pur si simplu m-am indragostit de ea la 52 de ani.Am vandut loganul si mi-am cumparat o tigruta de 1,6/96 la care tin foarte mult. UN CONSUM RATIONAL(depinde de modul in care conduci) un condus sportiv consum pe masura, adica mare un condus moderat fara excese de zel consum relativ mic.Eu fac Buzau-Bucuresti intre 5si 6% lasand la o parte alte comentarii.Ppretul pieselor este relativ scazut nu foarte mic.Una peste alta masina merita , merita sa o indragesti.Daca vremea este forte rea o poti tine in casa.
  • fs.tigra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Tigra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multumesc @nicu istratoiu.

mai astept si alte intrebari!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR