Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat filtrele ( 5 mic, 1 mic, carbon activ ) la mai multe aparate in diferite locatii (urban si rural ).
Am facut cateva poze sa vedeti in ce "hal" erau filtrele dupa 6 luni:

Filtrele sunt cele originale: made in USA

Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
valeu da asta primul zici ca a filtrat namol non -stop Smile
saptamana asta vorbii si eu cu mecanicul sa le schimbe si la mine.voi pune poze.
filtrele de dinaintea osmozei le-am schimabat acuma doua saptamani,deja imi vine sa le dau jos,asa urate s-au facut.
e dezastru cu apa asta cea de toate zilele.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din cauza ca blocul avea o deviatie de 1 m intre p si 1 pe coloana de la bucatarie cand am tras conducta de apa rece separat a trebuit sa trag doar pe coloana de la baie iar din baie se duce catre bucatarie prin casa
eu doresc sa-l montez in baie, si nu e problema de aspect sau spatiu ocupat...
la baie chiar nu ma intereseaza sa pun apa filtrata pentru ca sincer va zic ca ma pot spala si cu apa putin mai tuciurie...

in concluzie: va rog sa-mi recomandati si mie un sistem de-asta capabil sa faca fata la centrala termica + bucatarie
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acest sistem produce apa pentru "consum" ( baut si prepapare mancare )...nu pentru centrala termica Wink De acea se recomanda instalarea in bucatarie ( acolo avem nevoie de apa pentru consum ).
Se poate monta si in baie - daca vrei neaparat - ...dar parca e prea complicat sa mergi pentru fiecare pahar de apa in baie Rolling Eyes
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acum inteleg eu despre ce e vorba la acest sistem...
el practic nu furnizeaza apa la robinetul de la chiuveta ci are propriul robinet...
din ce s-a postat aici nu am vazut (eu) o poza in care sa e vada si ca vine cu propriul robinet...

insa intreb acum pe voi, care va pricepeti (si mai ales pe tine Edwin pentru ca vad ca ai montat mai multe) nu se gaseste vreun sistem care sa filtreze binisor apa pentru centrala?
intreb asta in ideea ca in galati apa a inceput sa devina foarte murdara si orice tip de filtru am incercat sa pun nu am avut rezultate extraordinare in ceea ce priveste centrala termica...
acum 1 an de zile am curatat schimbatorul secundar fiind infundat, si acum da din nou semne de oboseala...
curatatul m-a costat 100 RON...
acum daca tot am instalatia la vedere in baie, poate reusesc sa pun o mica deviatie prin care sa pot baga un filtru suplimentar ceva si sa mai protejez instalatia...
plus ca nu va zic ca odata la 2-3 saptamani trebuie sa desfac filtrele de la baterie de la chiuveta pentru ca se aduna pietre la propriu in acesta si nu mai curge apa...
da, saptamani nu e gresit...

vreo idee ceva?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
daca ai nevoie de un instalator f.serios iti stau la dispozitie
poti sa-ti montezi pe conducta principala doua sau trei filtre carcasa in linie de 10 zoll.plus de asta daca vrei poti sa mai pui si unul la baie.
o osmoza inversa de calitate daca doresti sa o vezi esti invitatul meu Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
de meserias nu e problema, eu intreb de ceva filtre care sa le pot curata din cand in cand...
filtre de-alea y cu sita sau ce are in el am 2 inainte de centrala si sunt egale cu 0 barat
am si filtru magnetic sau de care naiba e si la fel e egal cu 0 barat...
trece noroiul de ele de zici ca e ciur de malai...
zilele trecute sambata am umplut o cada de apa fiarta si era la culoarea ceaiului...
ganditi-va cat s-a oprit in centrala daca totusi a ajuns in cada apa coloarata...

PS: victore ai FIX 2000 de mesaje Smile

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
da colega .eu iti recomandam filtrele din prima mea postare din acest topic. poza a 3 din dreapta.2 filtre de 10 zoll pe intrarea principala
protejeaza toata casa ,in cazul meu si osmoza.filtre la 5,10 microni sau pp sau carbon ,depinde ce-ti doreste inimioara.
alea cu sita si cel magnetic sunt fix pix .

p.s. nici nu observasem si nici nu conteaza/2000/ ,in cinstea lor imi voi lua o bere fara alcool Very Happy Very Happy
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:acum inteleg eu despre ce e vorba la acest sistem...

Pentru cei care nu au inteles exact cum se instaleaza sistemul de osmoza mai postez o poza Wink Acest sistem are robinet separat pentru apa produsa ( apa de consum ).Robinetul se monteaza pe chiuveta langa robinetul de "apa menajera" ( apa care vine din sistemul de alimentare nu se poate numi apa de consum Rolling Eyes - a se vedea pozele postate in acest topic ). Robinetul sistemului de osmoza are si un suport de plastic cu ajutorul caruia se poate monta si pe perete ( in functie de preferinte ), dar cel mai practic ( si estetic ) este pe chiuveta.

@jgyprime se gasesc in comert filtre destul de bune, depinde pentru ce vrei sa le folosesti. Sunt filtre care protejeaza impotriva impuritatilor (gen, nisip, namol etc ) si filtre care protejeaza impotriva "duritatii" apei..lucru necesar mai ales la cetralele termice pe gaz. Nu am inteles exact care dintre cele dou tipuri vrei sa montezi. Eventual ambele tipuri? Rolling Eyes
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si ca o completare la cele spuse de Edwin ,poti sa cumperi si o baterie care foloseste cele trei functii.
apa calda -apa rece si separat osmoza ,sunt foarte eficiente.

filtrele de pe carcasele de 10 si 20 zoll nu se curata se schimba, de regula la 5-6 luni.
@jgpryme ti-as recomanda montarea in serie a 3 buc ,daca ai loc bineinteles pe intrarea principala.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu in principiu vreau sa-mi protejez centrala, care o am montata de doar 3 ani si deja anul trecut am fost obligat sa o curat...
cred ca in vara o sa trebuiasca sa o mai curat inca odata...
si da, vreau ceva filtre care sa-mi protejeze centrala de cat mai multe impuritati posibile...
da, centrala e pe gaz...
spatiu este la discretie...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
recomand 3 buc. de 20 toli in linie cu filtre pp ,5 micron ,10 micron.sau poti sa pui unul de carbon.
nu numai centrala va fi protejata dar si apa de la chiuveta va fi alta
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, in acest caz deviem "putin" de la subiect dar iti raspund Wink Eu iti recomand sa montezi doua filtre "in serie" pe conducta de alimentare a centralei.. Primul sa fie cel pentru impuritati iar cel de-al doilea pentru duritatea apei. Am vazut mai multe modele la magazinele de profil ( gen. baumax, practiker etc ). Mergi la raionul dedicat si gasesti tot cea ce doresti. Daca ai loc poti lua filtre mai mari ( vezi ca sunt si mai mici..nu le recomand ), sunt mai bune din punct de vedere al randamentului. Dupa montarea filtrelor, goleste toata instalatia si pe urma "realimentezi" cu apa "trecuta" prin filtre. Succes Wink
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am avut ocazia sa testez "calitatea" apei dintr-o fabrica din Beclean. Apa provine dintr-un filtru special, pentru angajatii firmei. Priviti si "va minunati" Rolling Eyes

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ce se afla in paharul din dreapta?
e cumva ulei?
da ceva detalii despre acest test
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact daca este ulei...sunt impuritatile din apa testata. In paharul din stanga este apa de la aparatul de osmoza, iar in paharul din dreapta apa de la fabrica.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nimic nu mai ma mira.Zilele astea au prezentat apa plata cu diverse chestii in ea care se vinde ca apa potabila-garantata si de cand cei de la danone era sa dea faliment ca urmare a publicitatii facute pe marginea "continutului cremos",onor-conducatorii nostrii prefera sa otraveasca lumea decat sa piarda ceva cotizanti.

ps .scuze pt deturnarea subiectului
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@gcom61 - asteptam in continuare testul cu eficienta UV. Wink
Acum vreo 2 saptamani am schimbat si eu filtrele 1-3 [1, 5 microni si carbon activ] pentru prima data de la instalare [iulie 10].
Alimentarea de la put de mica adincime. Cel de 5 era maroniu dar fara sa aiba cruste sau depuneri pe suprafata / cel de 1 era negru in partea de jos si aproape alb in partea superioara / cel de carbune parea golit 25%.
Filtrele le-am luat de la firma de la care am si sistemul si m-au costat 50 RON toate trei. Am luat 2 seturi sa fie!

Singura mea "nedumerire" la care manualul nu m-a ajutat prea mult: Cel de 5 microni este cel ce se pune in carcasa de filtru transparenta?


L.E.

Merci Edwin, asa l-am si montat! Very Happy
Daca tot te-am prins mai am o intrebare: Presiunea din vasul colector [a balonului de cauciuc ] are vreo influenta asupra calitatii filtrarii? Cand l-am montat [si cunostiintele mele de spre sistem erau nule] mi se parea ca baga prea putin in rezervor asa ca am dat un pic drumul la presiune. Sau afecteaza doar presiunea cu care iti ajunge apa la robinet [care pare OK] ?


Ultima modificare facuta de pocris la Joi 31 Mar, 2011 9:43 am, modificat de 3 ori in total
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@pocris, da cel de 5 microni se monteaza in carcasa transparenta..el este primul "in calea" apei Wink
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am reusit sa fac testul UV-timp limitat .Daca voi reusi voi posta sigur.

ps. este posibil sa fie implementat un sistem UV in cazul instalatiei industriale unde lucrez,din cauza imbacsirii filtrelor de 5 micr
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR