Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor opelistilor!
Imi cer scuze pt. deschiderea unui noi topic, am dat la "search-uri" si tot nu am reusit sa gasesc nimic asemanator cu problema mea (Z16XE) din 2001, deci:
Am o sacadare in mers la 1500-2000 de rpm, (precizez ca turometrul nu sta perfect la relanti are foarte mici oscilatii) , pe masina au fost schimbate: bujiile (montat originale GM), bobina de inductie (prima data cu una second de la tonistorm MURES cu 17.000 Km ) si tot se simtea putin sacadarea....acum cu una noua (MOBILETRON) si tot se simte parca f putin mai ales cand e rece. Filtrele de aer, benzina au fost schimbate. Am curatat si EGR si clapeta de acceleratie (care nu era f murdara era doar putin maronie). Problema totusi persista. Nu mai stiu ce sa mai fac. Codu de eroare nu am stocat decat unul singur (vechi) care nu am avut inca timp sa-l sterg (a fost blocat EGR-ul ) pe deschis, curatat si acum e OK (doar ca se aduna ca un fel de nisip f fin in el si la 3-4 luni din nou curatare...nu stiu de unde poate proveni.......daca stiti cumva si asta va rog un sfat).
Cu stima,
Cristian
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu. Merge putin in hopuri la turatii intre 1500-2000 in primele 2 viteze, mai ales la deccelerare. Relantiul oscileaza cam cu 20rpm la interval de 2-3 secunde.
Nici un cod de eroare, dar nu am schimbat nici bujii, nici filtre, nici n-am curatat clapeta de acceleratie.

Clapeta de acceleratie ai dat-o jos si ai curatat-o in intregime sau doar ce era vizibil la suprafata, cu ea montata?
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am curatat-o cu ea montata pt. k nu se vedea murdara. Nu stiu ce sa-i mai fac la a mea. Sper sa-i dau cumva de capat ca ma dispera deja...
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ce benzina folosesti? Smile
Skip ads

  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Eu MOL 95; PETROM 95 ; ROMPETROL 95 Efix; - Am bagat inainte si Luk 95 dar am renuntat pt. ca o cunostiinta mi-a zis ca e slaba cik pun baietii si apa in ea si mi-a fost frica.
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am patit ceva asemanator vara trecuta cand am fost in tara, a inceput sa faca motorul ca unul de fierastrau mecanic(drujba) cu aceleasi simptome descrise mai sus dar s-a dovedit a fi de la benzina lukoil. dupa ce am desfacut pompa de benzina s am scos tot din rezervor(tocmai ai facusem plinul Evil or Very Mad) am pus alta benzina, si parca odata cu benzina am schimbat si motorul. sunetul s-a schimbat radical iar masina mergea normal Laughing
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Doar i-ti merge sacadat sau si pare ca merge motorul subturat?
-Poate sa fie de la benzina.
-Poate sa nu-ti indice turatiile OK si atunci e ceva normal.
  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
verifica limitatorul de presiune a benzinei in rampa .salutare!
Skip ads

  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Doar i-ti merge sacadat sau si pare ca merge motorul subturat?
-Poate sa fie de la benzina.
-Poate sa nu-ti indice turatiile OK si atunci e ceva normal.


Sincer acum in masina e doar MOL 95. Turatia e aprox. constanta la 800 rpm dar are mici variatii 20-30 de rpm cred, abea se misca turometrul. Altceva cred ca are nu e de la benzina. Ma gandesc si la pompa de benzina din rezervor sa nu fie murdara sau ceva...nu mai stiu unde sa caut, deja atatea am incercat ca tind sa cred ca asa trebuie sa mearga Embarassed
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
flcrs84 a scris:
cangri a scris:Doar i-ti merge sacadat sau si pare ca merge motorul subturat?
-Poate sa fie de la benzina.
-Poate sa nu-ti indice turatiile OK si atunci e ceva normal.


Sincer acum in masina e doar MOL 95. Turatia e aprox. constanta la 800 rpm dar are mici variatii 20-30 de rpm cred, abea se misca turometrul. Altceva cred ca are nu e de la benzina. Ma gandesc si la pompa de benzina din rezervor sa nu fie murdara sau ceva...nu mai stiu unde sa caut, deja atatea am incercat ca tind sa cred ca asa trebuie sa mearga Embarassed


Am umblat cat de cat cu Bobina cea noua de la MOBILETRON, nu mai e la fel de puternica acea smucitura, dar tot mai se simte la aceleasi turatii ca si cum ceva agata parca. Nu gasesc nici cum o rezolvare la aceasta poblema care e f sacaitoare la mersul in oras. Daca cineva stie ce as mai putea sa fac v-as ruga sa posteze ca nu mai stiu ce sa-i verific...
Stima,
Cristian.
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai are nimeni asemenea simptome la Astra lor? Chiar as vrea sa scap de oscilatiile alea ale turometrului. Cand se va mai incalzi putin o sa dau jos clapeta de acceleratie si o voi curata f bine....dak mai face si atunci voi curata putin si la pedala de acceleratie si sper cu astea sa se rezolve problema asta. Astept si alte pareri.
Toata Stima,
Cristian
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
flcrs84 a scris:Nu mai are nimeni asemenea simptome la Astra lor? Chiar as vrea sa scap de oscilatiile alea ale turometrului.

Simptome sunt, rezolvare nu. Daca ii dai de cap, dai "share" Very Happy
Skip ads

  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Astept sa se incalzeasca afara ca metal in mana pe vremea asta nu prea vreau sa am Smile , sincer sper sa se rezolve asta ca ma dispera deja cum se comporta masina. O sa va dau de stire ce am rezolvat....bun sau rau.....sper ca bun sa fie rezultatul Rolling Eyes . Seara faina,
Cristian
  • dragosh84

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salutare,ai rezolvat problema cu sacadarea in mers?pe mine ma dispera........nu stiu c sa ii fac.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu merg asa deja de 14 mii km...
  • dragosh84

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dar chiar nu-i nimeni pe tot forumul asta care a rezolvat problema?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cand mai aveti vreo 10 litri de rezervor, pune un flacon de lichid de curatat injectoarele... Wink
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Cand mai aveti vreo 10 litri de rezervor, pune un flacon de lichid de curatat injectoarele... Wink

m-am gandit si la varianta asta.
Un timp am alimentat doar cu mult laudatul "Efix" insa nu s-a simtit nici o imbuntatire.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu tocmai ce am pus... Wink daca amesteci benzinele, se formeaza pe fund un fel de depuneri care dau fenomenele pe care le descrii, in plus, mai exista in rezervor si picaturi de apa, din condensare...
Chiar daca pui, "aceeasi" benzina, ea nu e NICIODATA aceeasi, depinde ce camion a aprovizionat-o si de la ce furnizor vine. De multe ori benzina vine de la furnizori diferiti, ba chiar si de la "concurenta" Exclamation Daca ai pleca la job la 5 dimineata, ca si mine si ai pune benzina la acea ora 'cu cartea de credit, evident), ai fi surprins sa vezi ce scrie pe cisterne Laughing
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
rezolvarea? ce curatam? ce schimbam? cu ce alimentam? de unde alimentam? ce adaugam in benzina? Smile same problem here. dar m-am obisnuit asa. poate gasim o rezolvare totusi.multumim Smile exclus sa schimbam masina;conform taxei auto care se va introduce sau poate chiar s-a introdus (nu sunt la curent pentru ca nu vreau sa ma mai enervez), o sa le dam direct la fier vechi Smile


Ultima modificare facuta de sozel la Vin 03 Jun, 2011 11:21 am
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR