Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • RosiCo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!

Nici nu am intrat bine in randul posesorilor de opel si deja am si ramas fara masina! Dintr-o frumusete de masina m-am ales cu una care a fost declarata dauna totala de asiguratorul Casco. V-as ruga sa ma ajutati cu o informatie si anume cum ar fi mai bine sa procedez in cazul acesta pt ca am de ales intre a pastra "epava" Sad plus o suma de bani aprox 80% din valoarea masinii sau cei 80% din valoarea masinii si o suma mult prea mik in schimbul epavei. Cam cat credeti ca ar valora un opel vectra c din 2008, 1.9 cdti, 88 kw,120 cp, 57k km, cu toate reviziile la opel ...etc in conditiile in care a fost avariat frontal cu ambele airbag-uri sarite dar motorul functional si spatele de asemenea avariat.
Multumesc!
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu as zice sa pastrezi epava si sa o dezmembrezi sau o vinzi unei firme care se ocupa cu asa ceva. Niste poze ar fi potrivite.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Niste poze cred ca ar face cat o mie de cuvinte.
  • RosiCo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat

Cam asa arata acum! Care ar fi un pret corect?
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca masina este ca an de fabricatie 2008, si nu prea cred, spune bogdaproste daca primesti 80 % din valoarea asigurata + masina avariata. La societatile de asigurari, deprecierea in 2 ani este cam 40% din valoarea de noua, dar poti vinde multe din ea pe bucati.
LE edit: pacat de ea , era noua, ma rog sa nu fi avut tu sau pasagerii probleme, in locul ei o sa cumperi o Insignia. Smile
Bafta


Ultima modificare facuta de daniel_aoe la Dum 23 Jan, 2011 12:59 am, modificat de 2 ori in total
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In locul tau as dezmembra-o si asa cred ca ai scoate cei mai multi bani. Daca nu prea ai chef/loc intreaba pe la centrele de dezmembrari cam cat primesti pe ea.
Masina nu pare lovita foarte tare.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu prea imi vine sa cred ca o firma de asigurari ti-a oferit 80 % din valoarea masinii plus epava. Masina nu pare lovita prea tare(nu vad daca sunt cumva afectate si aripile spate).
Ia 80% si masina. Nici nu as da-o la dezmembrat.
  • RosiCo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Masina sigur este din 2008 iar cei 80 % sunt din valoarea asigurata care se ridica la 9300 euro. Tinand cont ca in fata nu a afectat niciun element de siguranta mai merita reparata si pastrata masina?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asta iti ziceam. Repara masina ca nu e lovita rau. Cauta prin parcurile de dezmembrari. Chiar daca sunt second, elementele de caroserie originale sunt cele mai bune.
  • RosiCo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
In spate in partea dreapta e indoita aripa (nu se vede in poza) a.i portiera nu se mai inchide cum trebuie pt k loveste in marginea care s-a deplasat in momentul impactului. Am fost lovit din spate si am fost proiectat intr-o masina din fata mea!
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu as lua epava si cei 80% daca chiar iti sunt oferiti. Masina e lovita destul de rau, nu stiu de ce zice colegul ca nu este, cu siguranta cand te vei apuca sa desfaci la ea o sa descoperi si alte stricaciuni si nu doar ce se vede. 80% din cei 9300 inseamna 7440 euro, la banii astia + ce mai scoti din epava, cu siguranta gasesti una poate la fel de buna ca cea pe care ai avariat-o. Am vazut pe net, la 8-9000 euro, din 2007 cei drept, cu 40-50000 km.
Multumeste lui D-zeu ca ai(ati) scapat cu bine si retine, noi ne spunem parerea, tu fa ce crezi tu ca e mai bine!
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cumpar eu masina daca vrei sa o vinzi.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
in primul rand fa si tu niste poze mai clare, mai de departe....In al doilea rand nu prea pare asta din 2008....
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu zic sa iei bani si epava (daca ai unde sa o depozitezi in eventualiatea dezmembrari),daca nu ai loc de depozitare vezi cati vabi iti da cei de la casco pe epava si intreaba si pe la centrele de dezmembrari cati poate sa iti ofere pe epava asa cum e .
si apoi poti sa pui in balanta care varianta este mai buna.
cu siguranta daca o dai la o firma de dezmembrat ei o repara si o revand de buna,(eu am avut un coleg care sa rasturnat cu un seat ibitza,a dat-o la dezmembrari ,ar dupa o perioada am vazut masina pe roti la vanzare,si mai stiu cateva cazuri la fel.)
acum depinde numai de tine ce vrei sa faci ,noi nu putem decat sa dam niste pareri.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
in felul cum arata mai mult de 2000-2500euro nu cred ca ei...oricum iesi bine
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai 2000 din vanzare + 7500 de la asigurare iti iei o masina mult mai dotata decat asta a ta...
o iei putin mai veche eventual ti-o aduci singurel de afara si ramai si cu bani...
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pastreaza EPAVA, indiferent de varianta pe care o alegi dupa, o refaci o vinzi asa sau o dezmembrezi o sa iesi in castig fata de cat iti ofera casco prin cei 20%.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:pai 2000 din vanzare + 7500 de la asigurare iti iei o masina mult mai dotata decat asta a ta...
o iei putin mai veche eventual ti-o aduci singurel de afara si ramai si cu bani...

Uitati ca la o masina de afara se mai adauga taxa de prima inmatriculare, pt un motor de 1.9 e in jurul a 2000eur.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
RosiCo ia banii(cei 80%) si epava.O duci undeva la curte(la tara) si incepi sa o dezmembrezi si sigur vei ajunge la banii la care ai asigurat-o.Nu o da la dezmembrari ca mare lucru nu iti va da pe ea.Daca iti da 7400 e +2500-3000 e din dezmembrat , ajungi la 10000 e si sigur iti vei lua alta cu acesti bani si tot vectra C E sfatul meu.
  • RosiCo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pt raspunsuri si sugestii! Eu de fapt eram interesat sa aflu un pret corect pt epava pt ca nu as vrea s-o dau pe 2 bani. Deja am ceva oferte si nush exact cum e mai bine sa procedez. Nu inteleg totusi de ce unii dintre voi se indoiesc ca ar fi din 2008. Nu am nici un interes sa spun asta fara acoperire.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR