Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Pai si te pare putin 250ml/1300km?
Eu la Astra F-ul din semnatura completam cu vreo 250ml de ulei de la un schimb la altul. Si schimbul il faceam la aproximativ 10000km.
La Vectra inca nu stiu. De cand am luat-o inca n-am facut schimbul de ulei, am circulat cam 600km si nu am diferenta la nivelul de ulei.
P.S. Pe Vectra am dat 4000 euro neinmatriculata dar cu dotari serioase, zic eu. Smile


Cam 250ml completez eu intre schimburi, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji Smile Apropo, cati km are masina care ai luat-o si cat mai e taxa?
Skip ads

  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
wizard.time a scris:Normal ca mi se pare putin deoarece in carte producatorul zice ca ea consuma 600ml la 1000 km.


mi-e greu sa cred ca producatorul zice in carte ca se pierd 600 ml la 1000 km,insemna ca la 10000 cand faci schimbu ajungi la un tottal completat de 6 L ceea ce insemna cu muult mai mult decat intra la un schimb.

Si a mea are 150000 si papa 200 ml la 13000 km.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand un Megane 2002-2003,motor 1.6 16v....Fiabil,ieftin de intretinut,consum mic.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@inspectoratul - masina are 163000 iar taxa de prima inmatriculare m-a ajuns in decembrie 1700 lei, aprox 400 euro.
Acum ar fi undeva pe la 1000 euro.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:@inspectoratul - masina are 163000 iar taxa de prima inmatriculare m-a ajuns in decembrie 1700 lei, aprox 400 euro.
Acum ar fi undeva pe la 1000 euro.


160.000 are si a mea ... pana acuma ma gandeam ca sta in vreo 3000e dar vad ca iar au sarit preturile Smile Ca si dotari am de toate in afara de piele si geamuri el spate.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Au sarit preturile nitel de pe la sfarsitul lunii noiembrie, de cand au inceput guvernantii nostri dragi sa se gandeasca la o noua taxa pe 2011.
Dar suntem nitel off topic, eventual mergem sa discutam pe site-ul de prezentare a Vectrei mele: https://www.clubopel.com/vie...74&highlight=
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
golf4 in 4000 gasesti. motoare pe benzina in special.1,6 sau 1,4( 2 sunt de toate).
1800cmc
2300cmc
E adevarat,1400 si 1600 sunt mult mai des intalnite...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
1,8t... m-am exprimat eu gresit.ideea era ca sunt rare la noi.
nu aduce nimeni din alea.
ca si la vectra b. in targ 99,9% x16xel fara ac.
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De masinile japoneze nici o vorba....oamenii au invatat lectia paguboasa si din strategia anilor 80 ..masini ieftine, design gretos,piese scumpe ,n-au mai pastrat nimic la ora asta depasesc tot in materie de fiabilitate,consum,performante.Desigur,tine de gusturi,pret..si nu in ultimul rand de prejudecati.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ei, au auzit si romanii si tocmai de aia nu prea gasesti la 4000.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cui nu i-ar place o japoneza dar bugetul e de max 4000 ...
sa vina frate-miu de la munca sa vad ce parere si-a format ....
Multumesc ..
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nu consuma ulei (am Z16XE si asta nu consuma)
recomand cu caldura astra g - ar trebui sa gaseasca una pana in banii astia, daca ar fi 1.8 ar fi cu atat mai bine.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vectra B 1.8 16 V
  • Lopez

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Z16XE .....super misto recomad sunt indragostit de el ..chiar daca consuma oleaca de ulei nu e ceva care sa te deranjeze puternic, completezi si gata.
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:frate-miu acum 2 ani a fost exact in situatia asta.erau alte preturi. a cautat cam jumate de an cu intreruperi.
la insistentele mele a luat opel. astra g z18xe 3 usi fabricatie 2002.de cand o are nu a bagat decat consumabile.2 schimburi de ulei+filtre.

e echiparea sport, e multumit de alegerea facuta.motorizarea a fost tot alegerea mea.in bucuresti nu prea merge cu ea, afara consum 7% la viteze normale cu excese rare.

in banii pe care ii ai eu as merge pe astra g.3 usi ca e mai ieftina,benzina 1,4 sau 1,8 sau diesel de 1,7.gasesti si din 2003 la banii astia.


Imi spun si eu parerea, fiind fratele in cauza! Este adevarat ca marian_sro m-a indrumat catre Opel si motorizare pe benzina. La vremea aceea aveam un buget fix, dar nu gaseam un opel in mintile lui asa ca incepusem sa disper si sa caut si alte marci: VW, Renault, Citroen, Peugeot, Cielo, Nubira etc... Am cautat 1 an (nu 6 luni) cu o pauza de 3 luni de plimbareala prin SUA.

Situatia este foarte asemanatoare cu a mea, in cazul acesta, asa ca impartasesc experienta:
-cautam ceva in 5 usi (deh asa zicea lumea ca e "bine") - mi-am luat in 3 = rare au fost ocaziile in care au fost mai mult de 2 persoane in masina. Portbagajul e la fel de mare la ambele versiuni...iar masina o iei pt tine, pt sofer. Cui nu-i place in spate sa ia trenul! Smile
-am avut de ales intre Astra G Z16XE, 5 usi , de pe club, si un G Z18XE, 3 usi, de la ziar. Marian tindea spre cea de pe club, vanzator de incredere. Eu nu prea eram hotarat ce sa aleg...dar imi placea foarte mult a doua...125 cp, aspect tineresc... numai bun pt un tanar de 24 de ani.

-am cautat o masina care sa nu-mi ceara in urmatorii 10-20 000 km "de mancare", inafara de consumabile. O inspectie la un service de incredere este un "must have". Asta a insemnat sa dau tot bugetul pe masina, pretul era mai mare decat media pietei, dar nu regret nici o secunda. Acesta este un aspect important: ce se stie ca pica sa fie in conditii bune de functionare! Altfel vor urma cheltuielile...

-si eu ziceam ca n-o sa circul prea mult prin Bucuresti, ca metrou, RATB, bla bla bla...incepe sa-ti placa, iti doresti sa mergi cu masina, avand in vedere ca e "prima dragoste"

-eu am exclus diesel. Sunt pareri pro si contra...eu am castigat pariul (din puntul meu de vedere): In oras benzina curge valuri, dar prefer sa vad benzinaria mai des, decat service-ul.

Recomand: Opel (la banii astia un Vectra B - Astra G), motorizare pe benzina (DA, Z18XE - a propos de consum de ulei ~300ml la schimb=10 000 km), varianta de caroserie dupa preferinte (dar 3 usi e mai usor si mai ieftin).
Cred ca un motor 1,6 - 1,8 ar fi satisfacator, dar poti miza cu incredere pe 1.8. Consumul nu e cu mult mai mare decat la 1.6, 24 de cai in plus, accelerari mai bune, sa nu mai zic 99% frane pe disc pe spate la Astra cu motorizarea aceasta! Daca gasesti unul ok, dormi linistit!

Am poluat cam mult topicul, ma opresc!

Numai bine!
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@YuriRO frums expus ... sa vad ce zice si el acum ..
multumesc tuturor
  • HOLBAN SORIN

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Ca o simpla parere,eu m-as orienta la un Golf 4 sau Skoda Fabia.Personal,am avut Corsa B dupa care am vandut-o si am luat o Fabie 1,4 16V de care sunt fff multumit.Te incadrezi in buget cu tot cu inmatriculare.Succes!
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
wizard.time a scris:Normal ca mi se pare putin deoarece in carte producatorul zice ca ea consuma 600ml la 1000 km.


Cum sa fie 600 ml ulei la 1000km? Ce e drujba? Poate 600 ml ulei la 10.000km.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
bc_50_yul: Ia uite si tu ce zice in carte.
Deci e normal sa consume si un litru la 1000km da nu mai mult.
Bineinteles ca nici mie nu mi se pare normal sa consume atata ulei dar aici asa am vazut ca zice.


Ultima modificare facuta de wizard.time la Vin 28 Jan, 2011 12:06 pm
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Asa se acopera baietii ca sa nu te duci sa le dai in gura cu volanul. Realitatea e alta, 1litru la 1000Km inseamna foarte mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR