Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
wizard.time a scris:bc_50_yul: Ia uite si tu ce zice in carte.
Deci e normal sa consume si un litru la 1000km da nu mai mult.
Bineinteles ca nici mie nu mi se pare normal sa consume atata ulei dar aici asa am vazut ca zice.

Adica intre doua schimburi completezi cu 10-15l de ulei. Defapt cred ca nici nu mai are rost sa faci schimbul Smile)
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cum pot crede unii aberatii din astea...
daca scrie in carte "la 100 000 propietarul trebuie sa dea foc la masina ca altfel moare"?
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:
E student,lucreaza , si va folosi masina mai mult pentru mers la mare/ munte, si putin in Bucuresti, ceva dupa 2001 ca an de fabricatie.
Ca dotari minime, aer conditionat, geamuri electrice, si ABS si clasicele sa nu consume mult si sa fie cat mai ieftina la reparat (cand se va pune problema de reparat Twisted Evil Smile ).

eu nu stiu de ce tot dati inainte cu 1.8 benzina, 1.6...ba corsa , ba nush ce ragacie...
spune mai sus omu' exacvt ce-i trebuie..nu mult prin oras, mai degarab la munte/mare..dati exemple de masini mai de clasa medie, pe motorina mai ales..motoare medii...1,6-2.0...si spatiu in habitaclu si portbagaj..
orice caravan de GM, VAG, sau orientale merge ...
un golf IV caravan 1.9tdi(cel mai recomandat)
,astra caravan 1.7 dti
vectra b2 2.0dti
astra h 1.7cdti..
skoda octavia 1.9tdi....etc..
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si care se incadreaza in 4000? h-ul sigur.
golful pe aproape la fel octavia. pana si b2-ul se gaseste greu.

asa ca dam inainte.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nicholas886 a scris:
emilperijoc a scris:
E student,lucreaza , si va folosi masina mai mult pentru mers la mare/ munte, si putin in Bucuresti, ceva dupa 2001 ca an de fabricatie.
Ca dotari minime, aer conditionat, geamuri electrice, si ABS si clasicele sa nu consume mult si sa fie cat mai ieftina la reparat (cand se va pune problema de reparat Twisted Evil Smile ).

eu nu stiu de ce tot dati inainte cu 1.8 benzina, 1.6...ba corsa , ba nush ce ragacie...
spune mai sus omu' exacvt ce-i trebuie..nu mult prin oras, mai degarab la munte/mare..dati exemple de masini mai de clasa medie, pe motorina mai ales..motoare medii...1,6-2.0...si spatiu in habitaclu si portbagaj..
orice caravan de GM, VAG, sau orientale merge ...
un golf IV caravan 1.9tdi(cel mai recomandat)
,astra caravan 1.7 dti
vectra b2 2.0dti
astra h 1.7cdti..
skoda octavia 1.9tdi....etc..

Din ce-ai enumerat tu acolo nici una nu se incadreaza in 4000eur (poate,poate caravanul si vecra b2)
Unde naiba gasesti astra H 1.7cdti cu 4000euro?! nici macar 1.3cdti sau pe benzina nu gasesti la banii aia
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
OFF.t. Astra H la 4000? poate sa fie vreo exceptie dintre primele tipuri cu ~250000km in bord asa sigur gasesti in pretul asta Smile
Hai sa fim seriosi acum, se intampla deseori pe la coltul strazii, sa auzi oameni vorbind despre pretul masinilor, multi zic: ''ia uite ma ce masina si-a luat asta'' altu se trezeste si zice '''ce ma ca a lui e 'X'' mii de euro in targ si buna cu piele cu xenon, si alte litere in dotari.'''
Asa imi zicea si mie un ''prieten'' cand mi-am luat eu masina ca a vazut el masina ca a mea, ca avea jumate din kilomertri cu piele xenon trapa, telefon inscrisa si toate astea la jumatate de pret Smile) ei nici habar nu avea despre ce era vorba. si la suma despre care mi-a zis el, am gasit vreo 2-3 masini pe mobile.de din 98, cu sute de km in bord, doar Dumnezeu stie daca aceea era reali...restul numai avariate la pretul ala. ce e drept avea imaginatia bogata pustiul.
On topic: Eu zic ca daca nu se grabeste sa o achizitioneze, ar fii bine sa mearga in targuri, sa se uite, care ii place, si dintre toate modelele sa se documenteze care ar fii mai potrivita pentru el, si care se incadreaza in suuma de care dispune si la consum si la piese, etc. Eu as fii de parere ca e buna o corsaC motor de 1,2, la mine, aceasta a fost prima masina la care m-am gandit sa imi cumpar insa a castigat astra G, insa nici acum nu mi-am luat gandul de la corsa, parca tot as vrea sa am una, motor mic, consum mic, taxe mici.
Spor la cautare si sper sa isi gaseasca ceva bun, si pe placul lui.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
de grabit nu se grabeste, pentru ca in pricipiu masina o vrea pentru vara ....
multumesc tuturor pentru pareri ..
Week-end placut
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eei? ceva noutati?
Skip ads

  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu de ce toata lumea se vaita de Z16XE. Si eu am o astra din 2002 care are acest motor Z16XE si eu unul sunt foarte multumit de el. In 4000km de la schimb am completat maxim 300ml ulei ca sa fie nivelul la maxim Smile Consumul este unul bun zic eu pentru o masina pe benzina si nu cu motor agricol adica cu 20l benzina fac aprox 300km. Singura problema la mine a fost EGR-ul care se blocase,insa nu stiam eu exact ce e cu el,eram la inceput dar cu ajutorul domnului dancuciureanu caruia ii multumesc inca o data cu aceasta ocazie am trecut cu bine si peste aceasta problema iar masina functioneaza ca unsa.
Revenind ontopic: fratele tau trebuie sa-si aleaga ceea ce crede el ca e mai bun pentru el si in functie de necesitati. Daca nu are nevoie de foarte mult spatiu si doreste o masina economica si costuri de intretinere mici isi poate lua un opel corsa 1.2 benzina sau 1.3 diesel sau chiar si 1.7 diesel care are un consum destul de bun si zic eu este mai mult decat suficient pt 2 persoane + bagaj pentru mers in vacanta.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
data tot s-a deplasat atat de mult topicul asta eu zic sa te uiti la un C Klasse din 2005 Smile
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
inspectoratul a scris:data tot s-a deplasat atat de mult topicul asta eu zic sa te uiti la un C Klasse din 2005 Smile


C Klasse din 2005 cu 4.000E... mda...
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Alex92 a scris:eei? ceva noutati?

momentan e in cautari, probabil ca pasul il va face la vara ....
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:
Alex92 a scris:eei? ceva noutati?

momentan e in cautari, probabil ca pasul il va face la vara ....


numa cielo sa nu fie....de aia nu mai scapi
  • vaneea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:
Alex92 a scris:eei? ceva noutati?

momentan e in cautari, probabil ca pasul il va face la vara ....


Salutare tuturor, ma numesc Perijoc Florin si dupa cum v-ati dat seama sunt fratele cu pricina. Vreau sa ii multumesc fratelui meu pentru implicare si vreau sa le multumesc si forumistilor pentru sfaturile si pentru implicarea lor m-au ajutat sa imi fac o parere si cred ca m-ati influentat intr-un mod pozitiv.
Revenind la topic, momentan sunt pieton si intr-adevar sunt in cautarea unei masini care sa ma deplaseze din punctul A in punctul B cat mai ieftin si fiabil dar cu un minim de confort si siguranta, totul pentru o suma maxima initiala de achizitie de doar 4000E. In Bucuresti sunt slabe sanse sa folosesc masina prea mult din mai multe motive:
In primul rand traficul este asa cum il stim, trebuie sa fii un mic schumi sa te descurci la orele de varf si trebuie sa ai nervi de otel. In al doilea rand sunt biciclist Very Happy , am ajuns la concluzia ca intr-un oras atat de aglomerat o cursiera de 13Kg te poate duce in orice colt al Bucurestiului in timp record ( de multe ori si inaintea tramvaiului)+ miscarea in aer liber+ nu stau la semafor+ ii salut pe politisti cand trec pe rosu Smile.
Pentru vara insa, am nevoie de ceva mai mult decat o cursiera si am ajuns de la Dacia SN-SLZ la programul rabla- cielo executive-cielo+gpl si OPEL. Intr-adevar opel mi se pare o solutie buna, din ce am citit au motoare bune, piese ieftine si sunt fiabile DAR cel putin din punctul meu de vedere, au un design foarte spartan, brut ceea ce nu ma atrage, adica tot o cumpar macar sa ma simt bine la volan.
Printr-o circumstanta fericita vara trecuta am avut in posesie spre folosinta un Peugeot 207 model 2008 1,4HDI, mai acum 2 ani am avut o Dacie solenza, acum 3 ani un vw Caravelle iar de anul acesta am zis ca trebuie sa imi iau lucrul meu. Din experientele anterioare am cules caracteristici si m-am decis sa imi caut ceva cu un motor diesel ( 207 avea un consum necrezut de mic) care sa fie fiabil ( vw-ul avea aprox 500.000 km pe ceas, nu ca as tine o masina atat dar este o referinta) sa fie confortabil cu un minim de dotari ( din nou 207 avea aer+abs+esp si era in general user friendly). Unii ar zice sarcastic ca vreau "japoneza noua cu bani putini" dar din ce am condus am ajuns la concluzia ca o astra g 1.7 dti sau cdti ar fi ok, insa dupa cum am scris mai sus, mi se pare ca nu este facuta pentru oameni+ la 3000E-4000E probabil ca are odometrul dat peste cap de 3 ori. Deasemenea nu m-ar deranja nici un benzinar cu un consum decent cu niste
costuri de intretinere la fel de decente. Embarassed

V-a multumesc pentru sugestii , keep them coming!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu ce gasesti la banii astia dar astea sunt masinile care-mi plac mie si nu as da mai mult de 4000 E cu tot cu revizia de dupa

Corsa C Saloon dupa 2000 diesel
Astra G/B dupa 2000 diesel
Vectra B2 2000-2001diesel
Focus MK1 dupa 2000 diesel
Peugeot 206 dupa 2000
Renault Clio II facelift hatchback
Renault Megane I Facelift Coupe
Golf 4 1999-2000 diesel preferabil
Polo Mark III Facelift
Passat Mk5
Seat Ibiza Mk3
Seat Cordba Mk1 2000
SEAT León Mk1 (1M)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR