Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut.Mi-a aparut pe afisajul Mid-ului ''Breake Pad''. Placutele de frana sau senzori exfoliati.Tin sa precizez ca in momentul cand schimbati placutele se schimba obligatoriu si senzorii aferenti.
Ca si scule am folosit urmatoarele:


Operatiunea o puteti face acasa,in parcarea dumneavoastra(scutiti astfel bani frumosi).
Asigurati masina pe un plan drept,trageti frana de mana,desfaceti capota.
Desfaceti antifurtul(cei care aveti) si slabiti prezoanele de la roata cu care incepeti.
Virati maxim dreapta(eu cu aceasta am inceput).
Introduceti cricul in locasul sau si ridicati autoturismul,pana cand roata se desprinde de pe sol.
Desfaceti prezoanele si dati jos roata.Recomandat este sa o ''bagati'' sub semipunte in partea din fata.
In acest moment operatiunea ''Placuta'' incepe...



























Introduceti siguranta de blocare a etrierului in orificiile din acesta.
Montati roata cu ajutorul prezoanelor.
Lasati masina pe sol si strangeti prezoanele.
Puneti antifurtul(cei care aveti)
Repetati procedeul si la cealalta roata.




In speranta ca acest tutorial va este de folos va urez succes.
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
excelent ca de obicei ksper

GJ!
  • marian-bss

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
super !
chiar aveam nevoie sa schimb discurile
dupa ce vine caldura ma pun pe treaba
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da foarte frumos si util.

O mica remarca,poate gresesc,acel imbus de la suruburile de fixare etrier nu este cumva de 7mm?

Si lichidul de frana cand il schimbi?arata cam negru in siringa,cred ca are destula apa il el.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca l-a schimbat ,te asigur eu de acest fapt,cat despre imbus este posibil sa fie o confuzie. Wink
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
adrian terinte a scris:Da foarte frumos si util.

O mica remarca,poate gresesc,acel imbus de la suruburile de fixare etrier nu este cumva de 7mm?

Si lichidul de frana cand il schimbi?arata cam negru in siringa,cred ca are destula apa il el.


@adrian terinte , placutele le-am schimbat la sfarsitul verii(anul trecut) si imediat dupa aceea am schimbat lichidul(odata cu @StefanTolos ).La mine ,suruburile nu sunt pe ''imbus'',sunt pe cap torx de 45.Mai am o ''geamana'' si acolo am suruburile pe imbus de 8.Deci poate diferi de la model ,la model.
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Foarte bun tutorialul, dar sincer placutele tale vechi mai mergeau, debia sunt duse pe jumatate.
  • redfoxy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Foarte bun tutorialul Wink
Skip ads

  • miay23

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
suuper tutorialul dar mai am si eu o intrebare : lichidul de frana la ce perioada de timp sau km este recomandat a fi schimbat...sau nu e neaparat necesar sa fie schimbat? Va multumesc!
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Frumos !
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
miay23 a scris:suuper tutorialul dar mai am si eu o intrebare : lichidul de frana la ce perioada de timp sau km este recomandat a fi schimbat...sau nu e neaparat necesar sa fie schimbat? Va multumesc!


Salutare.Conform documentatiei,lichidul de frana se schimba o data la 2 ani(dupa anotimpul rece).Specificatii DOT 4.
  • miay23

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru promptitudine!o sa ma apuc shy eu de treaba cat de cutand...si aerisirea ai facut-o la pedala? multam mult!
Skip ads

  • redfoxy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Foarte explicit tutorialul.
Mersi Very Happy
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
miay23 a scris:multumesc mult pentru promptitudine!o sa ma apuc shy eu de treaba cat de cutand...si aerisirea ai facut-o la pedala? multam mult!



Da .Aerisirea se face normal,la pedala.
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Pentru a schimba lichidul de frana este neaparat nevoie sa desfaci roata ..placutele de frana etc sa eliberezi acel pistonas? sau se poate scurge printr un anume mod si completa apoi? Va multumesc.. de asemenea acea aerisire din pedala cum se realizeaza ?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Glacius a scris:Pentru a schimba lichidul de frana este neaparat nevoie sa desfaci roata ..placutele de frana etc sa eliberezi acel pistonas? sau se poate scurge printr un anume mod si completa apoi? Va multumesc.. de asemenea acea aerisire din pedala cum se realizeaza ?


Nu este nevoie sa desfaci roata de pe masina. Pentru a schimba lichidul de frana este iti trebuie doar de o rampa sau elevator si 2 persoane. Se scoate tot lichidul vechi din rezervorul pompei de frana si se pune lichid nou. Atentie: Pe conducte ramane lichidul vechi, lichid care se elimina prin aerisirea traseelor. Se face aerisirea pana cand iese lichid curat la fiecare traseu in parte. Se completeaza de fiecare data cand lichidul scade din rezervorul pompei de frana. Principiul de aerisire este cam acelasi ca la masinile cu frana ''mecanica''(fara servo) si se incepe cu aerisitorul de la traseul cel mai indepartat. Foloseste functia cautare aici pe forum si o sa afli mai multe detalii.
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut ksper,as vrea sa fac si eu operatiunea aceasta dar la puntea spate,vreau sa shimb discurile de frana si placutele!
Exista vreun tutorial ceva?
Astept un mesaj pe privat!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Tutorialul este pentru semipunti fata.
Cu siguranta , daca nu este facut un tutorial cu inlocuirea placutelor pe spate o sa il faci tu acum...
Numai bine.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc ksper, am inlocuit si eu azi placutele de pe fata. Totul a mers ok, am pus TRW, o sa merg 200 de km fara frane bruste si la maxim. Saptamana viitoare urmeaza spatele, inlocuiesc placutele si fac si frana de mana. Pana cum, bani economisiti - 100 de lei manopera.
Apropo de placutele frana, aveti idee de ce, desi si pe TID, dar si acum pe BC imi da eroare de placute de frana, dar eu nu am instalatia la roata ? Nici pe stanga nici de dreapta ... Cel de la care am luat masina, s-a cam balbait cand l-am intrebat de ce sta martorul aprins - ca nu stie ce-a facut mecanicul, ca i-a pus placute fara senzori, dar ca placutele sunt noi ....
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Azi am luat placute de frana pt fata , doua sunt cu niste tablite pe ele , unde vin frate alea ca din tutorial nu inteleg ? Masina este Vectra B combi 1998 . Multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR