Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
forbidden27:
tu crezi ce vrei . nu o sa mai incerc sa te conving. doar gindeste-te ca in toata europa sistemul centralizat este mai ieftin. poate sa ei sunt prosti , noi stim mai bine...
vorbim de sistem , nu de radet sau alti de la noi care nu stiu cum sa ia banu mai repede.
cum ar fi ca tu sa ai un modul care cu 4 Gcal sa incalzesti si sa ai apa calda la 5 -6 apartamente?
pai in cit timp iti scoti tu investitia de 15000 de lei pe centrala cu codensatie si instalatie si tras gaze? si asta fara sa mai pui la socoteala ca mai platesti si lunar o suma de bani pe gaze.... cam in 15-20 ani iti scoti investitia.abea apoi incepi sa ai beneficii.asta in caz ca ai banii. dar uni se imprumuta si dau si dobinda la bani...
uite cazul lui Band1T:
costuri: intre martie 2010 si martie 2011 (adica pe un an calendaristic) am platit la gaze fix 3200 lei
in plus a platit si centrala + etc.... el este la curte si a dat ma imult , dar la bloc tot dai 2000-2400 lei pe an . la centralizat cit dai?
3500lei. cu tot ce te fura astia. deci cind iti scoti investitia?
o seara placuta
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@02tes,
In banii aia ai pus si subventia, ca sa faci calcule? Eu,platesc mai putin decat vecinii de la sistemul centralizat iar ei au caldura de la termo (produs rezidual) si acea subventie. Daca mai pui in calcul si o luna pe an in care eu am caldura iar ei nu, parca tot mai bine e cu centrala.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu am vorbit la RADET si au zis ca tevile sunt propietatea asociatiei.Cred ca-i pun sa plateasca chirie.Pentru ca eu nu le vreau in apartament.Sau sa le traga pe oriunde vor ei inafara de apartamentul in care locuiesc.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD:
cam cit timp crezi tu ca o sa mai platesti mai putin decit la centralizat? iti spun eu : citiva ani. apoi o sa fie un pret la gaze de nu te mai apropii... sti cit era pretul la motorina acum 20 ani? 35 % din pretul benzinei. de atunci si pina acum toata lumea a facut reclama la motoarele diesel pina a crescut cerinta. atunci pretul a urcat usor si v-a creste in continuare. acum este 100% din pretul benzinei.asa o sa fie si cu gazul. in 5 ani maxim o sa vezi cit platesti la gaze , ca o sa fie cerinta mare. sa vezi atunci ce o sa se cauta mineri sa scoata carbune si sa facem focul centralizat....
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
uskt2005 a scris:Cand ai mai multe informatii (costuri de achizitie, suprafata incalzita, cost lunar, etc) te rog sa le postezi, sunt in cautare de asa ceva si inca nu am gasit niste informatii de la cineva care detine si exploateaza asa ceva


uite aici discutia inceputa. continuati acolo pentru toti cei interesati. si eu sunt interesat pentru o casa:
https://www.clubopel.com/vie...98&highlight=
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
02tes a scris: in 5 ani maxim o sa vezi cit platesti la gaze , ca o sa fie cerinta mare. sa vezi atunci ce o sa se cauta mineri sa scoata carbune si sa facem focul centralizat....

Eu nu am treaba cu minerii fiindca agentul termic nu se produce cu carbune in nici o localitate a acestei tari asa ca daca se scumpeste gazul pentru mine, se va scumpi si pentru vecinul de la comun iar rationamentul se verifica si pentru energia electrica (se mai foloseste si asta prin unele puncte termice). Spun ca nu se foloseste carbune intrucat la Mintia, una din cele mai mari elecrocentrale si de unde se furnizeaza apa calda si caldura in Deva, se utilizeaza preponderent gazul intrucat carbunele folosit este de calitate inferioara si fara gaz s-ar stinde in vatra.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Europa nu mai are resurse energetice, carbune, petrol, gaze. Importam de la rusi si altlii asa ca ei vor face pretul, vor scumpi totul dupa valoarea energetica.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
02tes a scris:
costuri: intre martie 2010 si martie 2011 (adica pe un an calendaristic) am platit la gaze fix 3200 lei
in plus a platit si centrala + etc.... el este la curte si a dat ma imult , dar la bloc tot dai 2000-2400 lei pe an . la centralizat cit dai?
3500lei. cu tot ce te fura astia. deci cind iti scoti investitia?
o seara placuta


La bloc in sistem centralizat plateam ~ 2500 RON pe an incalzirea la 35 mp.
Cu centrala electrica, la casa, platesc cam 3500 RON an la 180 mp incalziti + apa calda.

Unde-i eficienta sistemului centralizat?

Un sistem de incalzire automatizat, cu termostat si comanda electronica, iti rupe in orice secunda sistemul centralizat la costuri. Asta-i avantajul daca renunti la centralizat. Poti eficientiza consumul.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tony, comparatia ta nu e chiar buna dar de luat aminte fara discutie. Blocul nu era izolat pe cand casa sigur ca asa se construieste. Blocurile ceausiste aveau izolatie zero, abia de prin 1974-1975 au avut unele ceva BCA. Tevile nu erau nici ele izolate deci iar pierderi. Inainte de 1989 se fura ca-n padure si subventii garla, acum se fura ca-n codru si totul e pe factura.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD:

putem vb si de pacura?

tonytm :
spune cit a costat toata treaba :
-izolat casa
-centrala
-instalatie
-calorifere
in plus costul anual al gazului de 3500 lei
trage linie si vezi in citi ani iti scoti banii
la bloc nu trebuia sa mai investesti nici un ban, aveai totul .
dar incep sa ma repet.
fiecare este liber sa creada ce doreste.
este dovedit ca centralizat este mai bine .
problema noastra este ca toti vor sa fure pe toti . nici unul nu este corect cu celalalt . vb de institutii de stat si orice vreti voi. 0.001 din romani sunt cei care se duc la sv isi fac treaba si cind pleaca acasa nu se intreaba : ce pot lua acasa de aici ?
o seara placuta si sarbatori fericite!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Putem vorbi. Sa luam exemplul concret al Calafatului, oras incalzit exclusiv cu pacura, unde pretul pe gigacalorie este 1020 lei (din astia noi). Daca punem in calcul ca eu utilizez ca 1 gigacalorie pe luna, presupunand ca traiesc in Calafat, nu mi-ar ajunge salariul sa o platesc. In schimb, cu centrala platesc gaz undeva la 120 lei, adica de de 8 ori mai putin. Daca ai alta interpretare, o astept cu interes.
http://www.ziaruldecalafat....-lei-gigacaloria/

P.S. La bloc, tevile, caloriferele, gigacalorimetrul si repartitoarele de costuri nu sunt tot bani investiti? Sau mergem pe premisa ca le-a cumparat o data cu apartamentul? La casa nu era posibil sa o cumpere complet utilata?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
02tes a scris:este dovedit ca centralizat este mai bine .


Unde e dovada?
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Exemplu concret:
eu sunt racordat la reteaua centrala, am repartitoare si temperatura in apartament de 21-22 grade. (4 camere)
Vecinul de vis-a-vis are centrala de apartament. Aceeasi temperatura medie. (3 camere)
Ambele apartamente sunt izolate. Eu am platit intretinere + caldura + mizeria aia de coloana 210 lei. Gazul 12 lei.
El a platit intretinerea 150 lei. Gazul 170.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
va sfaditi degeaba.
In principiu ar fi 4 solutii
1- reteaua centralizata a orasului
2- centrala termica comuna de imobil
3- centrala termica individuala
4- incalzire individuala pe alte surse (electrica)
Prima variaza de la oras la oras. Daca a fost modernizata sau nu (ca pierderile le plateste tot populatia) cat subventioneaza primaria din costul gigacaloriei, etc
A doua, daca in imobil nu stau familii cu interese, venituri si mentalitati similare, va fi motiv de zanzanie. Ca sa-i dam drumul de azi ca mie mi-e frig, ca sa-i dam drumul doar peste 2 saptamani ca eu nu am de unde plati.
La primele doua apare si discutia "cum repatizam costurile?"
a treia poate fi mai scumpa (sau nu, depinde de conditiile celor anterioare) insa iti ofera confortul ideal. Daca am chef sa fac 25 grade in casa, fac 25 grade, daca plec 2 zile, opresc centrala. Insa varianta asta e eficienta doar daca ai un imobil bine izolat....
A patra depinde de randamentul sursei....
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si cu centrala termica de apartament pe gaz e cu dus si intors caci am auzit ca se vor scumpii gazele o gramada.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Tony, comparatia ta nu e chiar buna dar de luat aminte fara discutie. Blocul nu era izolat pe cand casa sigur ca asa se construieste. Blocurile ceausiste aveau izolatie zero, abia de prin 1974-1975 au avut unele ceva BCA. Tevile nu erau nici ele izolate deci iar pierderi. Inainte de 1989 se fura ca-n padure si subventii garla, acum se fura ca-n codru si totul e pe factura.


Si daca izolez blocul sa am o pierdere cat mai mica cu ce ma ajuta la cost daca raman in centralizat? Va fi mai cald in el si atat. Dar voi plati la fel. Din cate stiu, se calculeaza in functie de calorifere si suprafata.

PS: am avut repartitoare si am renuntat la ele pentru ca plateam mai mult.
PS2 : la apartament inca am caldura de la oras. Laughing (din cauza motivelor expuse de 02tes -investitia se amortizeaza prea incet, dar daca blocul se reabiliteaza termic voi trece pe centrala propie pe curent).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Exemplu concret:
Eu am platit intretinere + caldura + mizeria aia de coloana 210 lei. Gazul 12 lei.
El a platit intretinerea 150 lei. Gazul 170.

Avand in vedere ca vecinul nu plateste caldura ci gaz, rezulta faptul ca tu ai platit incalzirea la 3 camere doar 60 lei. Cred ca ma mut la voi in bloc.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca la Ploiesti e cam cea mai ieftina gigacalorie din tara-160lei, eu la 3 camere si fara repartitoare de costuri(nimeni din bloc nu are, caloriferele merg non stop iar factura se imparte la suprafata fiecaruia) am platit ptr nov 175lei caldura iar toata factura e de 297lei.
In aceste conditii nu se mai justifica o centrala individuala, costurile vor fi mult mai mari, lasand de-o parte investitia initiala.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:va sfaditi degeaba.
In principiu ar fi 4 solutii
1- reteaua centralizata a orasului
2- centrala termica comuna de imobil
3- centrala termica individuala
4- incalzire individuala pe alte surse (electrica)
Prima variaza de la oras la oras. Daca a fost modernizata sau nu (ca pierderile le plateste tot populatia) cat subventioneaza primaria din costul gigacaloriei, etc
A doua, daca in imobil nu stau familii cu interese, venituri si mentalitati similare, va fi motiv de zanzanie. Ca sa-i dam drumul de azi ca mie mi-e frig, ca sa-i dam drumul doar peste 2 saptamani ca eu nu am de unde plati.
La primele doua apare si discutia "cum repatizam costurile?"
a treia poate fi mai scumpa (sau nu, depinde de conditiile celor anterioare) insa iti ofera confortul ideal. Daca am chef sa fac 25 grade in casa, fac 25 grade, daca plec 2 zile, opresc centrala. Insa varianta asta e eficienta doar daca ai un imobil bine izolat....
A patra depinde de randamentul sursei....



Dupa cum a punctat colegul JE ,la punctul 4 ar fi o solutie pe care a incercat-o sora mea la garsoniera (cu vecini debransati si care nu prea stau in locuinte). Este un acumulator de caldura adus de cumnatul meu din Franta, cu energie electrica, cu o temperatura de 22-23 grade a ambientului (se poate si mai mult) si un cost al energiei de 290 lei pe 2 luni cu abonament la energie pe timp de noapte si weekend. Suprafata ar fi la 30 MP. Ideea este ca pe timp de noapte functioneaza si incalzeste materialul ceramic din interiorul aparatului iar pe timp de zi degaja caldura inmagazinata fara sa consume curent. (depinde de fiecare cum vrea sa functioneze).


  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
va rog sa ma ajutati...
tot caut de nebun si nu gasesc

as dori sa stiu legislatia conform careia se repartizeaza costurile pentru incalzirea comuna a apartamentelor

eu care am centrala termica de apartament platesc 105 lei cheltuieli comune de incalzire iar cei care se folosesc de acest agent termic platesc 50 -80 de lei (asta insemnand partea comuna + consumul individual)
mi se pare aberant...

ar fi bune link-uri de pe net sau macar legea x din anul y si caut eu restul
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR