Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da o goooogaleala pe ISTA. Nici eu nu sunt multumit ca platesc cateva tevi la pret de ... , porci nu gluma.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ideea e ca din cate am inteles doar cei cu centrala platesc caldura care se degaja de la tevile care trec prin casa + cele din subsol + cele de pe casa scarii (daca exista)
cei care se incalzesc cu caloriferele racordate la termoficare nu platesc decat ce e la subsol
platesc doar pe cele din subsol + cele de pe casa scarii (daca exista)
mi se pare o tampenie deoarece acele tevi din apartament dau caldura tuturor nu doar celor cu centrale termice...


intre timp am gasit "Norma tehnica din 13 iulie 2010 (Norma tehnica din 2010)" prin care se calculeaza aceste parti comune insa e un text alambicat de te dor ochii...
cred ca asta si vroiau cei care au facut-o...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da e cam aiurea cum se face calculul.Oricum tevile in in propietatea asociatiei,deci ma gandesc ca ai putea face ceva ca doar cei care beneficiaza de ele sa plateasca.Cred ca daca se vorbeste cu toti cei debransati si faceti petitie semnata catre asociatie se poate rezolva ceva.
Pana la urma daca esti debransat nu te intereseaza tevile si nici nu cred ca vrei sa treaca pe la tine prin apartament.Ori le trec prin alta parte,ori nu platesti nimic si costurile se impart intre cei care le folosesc.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:ideea e ca din cate am inteles doar cei cu centrala platesc caldura care se degaja de la tevile care trec prin casa + cele din subsol + cele de pe casa scarii (daca exista)
cei care se incalzesc cu caloriferele racordate la termoficare nu platesc decat ce e la subsol
platesc doar pe cele din subsol + cele de pe casa scarii (daca exista)
mi se pare o tampenie deoarece acele tevi din apartament dau caldura tuturor nu doar celor cu centrale termice...


intre timp am gasit "Norma tehnica din 13 iulie 2010 (Norma tehnica din 2010)" prin care se calculeaza aceste parti comune insa e un text alambicat de te dor ochii...
cred ca asta si vroiau cei care au facut-o...


Te contrazic. Cel putin la mine inca de anul trecut se platesc si tevile care trec prin apartament. S-au masurat si se baga in calcul. Deci eu platesc caloriferele, tevile care trec prin apartament, casa scarii si subsolul. Poate ca unii nu au aplicat legea.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
atunci explica-mi cum eu platesc 105 lei parte comuna iar unul care are caloriferele + parte comuna plateste 50-80 lei in conditiile in care se foloseste de instalatie iar eu nu
aici e vorba de apartamentul de sub mine de la etajul 2 care are aceleasi tevi...
cota parte pentru subsol e 55 lei
cota parte pentru tevi e 50 lei
daca vreti va scanez diseara chitanta trimisa de cei de la ISTA sa vedeti ce modalitate de calcul au...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:atunci explica-mi cum eu platesc 105 lei parte comuna iar unul care are caloriferele + parte comuna plateste 50-80 lei in conditiile in care se foloseste de instalatie iar eu nu
aici e vorba de apartamentul de sub mine de la etajul 2 care are aceleasi tevi...
cota parte pentru subsol e 55 lei
cota parte pentru tevi e 50 lei
daca vreti va scanez diseara chitanta trimisa de cei de la ISTA sa vedeti ce modalitate de calcul au...


Eu iti spun ca e o problema la tine la bloc, nu in general.
Eu am alta problema. Am repartitoare, dar platesc mai mult decat ala care nu are. Paradox. Ala fara repartitoare are caldura data la maximum, dar plateste mai putin. Evil or Very Mad
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
atunci problema e si la tine si la mine
nu se poate ca eu care nu am calorifere deloc sa platesc mai mult decat cei care au
nici la tine nu se poate ca cei fara repartitoare sa plateasca mai putin...
e o imbecilitate si nu e corect...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Astia de la mine au pus problema in comitet facand comparatie cu blocul de vis-a-vis. Si se gandeau sa renuntam la repartitoare. Dupa ce am platit in jur de 5 milioane in 2006 acum vor sa le aruncam. Eu le-am spus ca problema e la firma care citeste si calculeaza consumul acestor repartitoare nu la aparate, care se folosesc in tari civilizate de zeci de ani.
Legat de centrala ..e clar ca tu incalzesti apartamentul ala cu centrala, iar tevile comune nu degaja cine stie ce cladura si nu e normal sa platesti decat o suma infima pentru nenorocitele alea de tevi. 1 milion cat ai spus tu e enorm.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
chiar nu am vrut sa specific insa platesc si vreo 15 lei pentru calculare...
diseara scanez foaia aia si o pun pe forum...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Problema celor cu centrale care platesc mult partile comune este generata exclusiv de asociatiile de proprietari si tot acolo se va gasi rezolvarea. Promisesem cu mult timp in urma ca atunci cand va fi zapada, voi fotografia "eficienta" sistemului centralizat de incalzire, si abia acum cateva zile am reusit sa fac fotografia:

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
adica topeste zapada de pe strada sau ce sa inteleg?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sigur. Daca pe strada este inca ud intrucat trec masini, trotuarul este aproape uscat in conditiile in care, restul este acoperit de zapada.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asta cu tevile e caca-maca. La noi vitele au pus 2% penalitati pe zi intarziere la factura si aia afisata cu intarziere. Daca uiti o luna 2x30=60% Evil or Very Mad Isi scot banii de la rau platnici pe fraierii care au uitat sa mearga la dat banii. La' ca o fac eu pe vaca spagoasa de nu se vede ! Cu acte si cu legea in fata ca ultima oara a chemat cenzorii, uite scandalagiul...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dane, daca vrei iti dau legea, ca o am pe undeva. 2% pe zi nu are voie sa puna, maximum de penalizarea e 0.2% pe zi, si suma penalitatilor nu poate depasi suma la care s-a aplicat
http://www.vanzari-inchirie..._proprietari.html
vezi articolul 49, paragraf 1. Il gravezi pe o tabla si i-l bati de cap, pana i se imprima pe creier.
A, si vezi si paragraful 3, solicita-i sa iti arate ce s-a facut cu sumele colectate din penalizari, cu asta ai bagat-o in bezna....
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In ianuarie am pus fotografia cu zona pe care nu ninge. Azi, cautand ceva pe site-ul primariei am gasit hotararea 40/2012 a consiliului local prin care se aproba bilantul energetic al sistemului de termoficare. In aceasta hotarare se specifica: pierderi in reteaua de distributie 20,89% adica 28.424,4 Gcal/an.
Cat de eficient vi se pare "sistemul nostru centralizat"?

L.E. prin Hotararea 36/2012 a aceluiasi consiliu local, pretul energiei termice facturate populatiei este 174,17 lei/Gcal. Asta inseamna ca populatia devei plateste 4.950.677,748 lei anual doar pe caldura care se pierde in sistem.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
La Piatra-Neamt, gigacaloria e 298,5lei! Anul asta am vazut pensionari plangand la panoul asociatiei, aveau de platit (numai caldura), mai mult decat valoarea pensiei! La doua camere uneori depasea 700lei/luna. Inadmisibil!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hotia e mare cu sistemul centralizat. Eu am de platit 50lei numai ca trec pe la mine 4 tur si 4 retur ! Asta in conditiile in care din 44 doar 5 nu au centrala. Astia au platiti sume mizere, maxim a fost 300lei la cineva ca restul cam 120lei. Dupa ce ca se incalzesc de la cei cu centrala iti mai rad si-n nas. Lasa ca la prima sedinta stau in cap sa ne decuplam complet. Nu e normal ca cei cu centrala sa acopere 90% din factura ca asa zice ISTA.
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am nevoie de un sfat cu privire la achiziționarea unei centrale termice în condensare. Am fãcut ceva studiu de piațã și m-am hotãrât sã cumpãr ori Ariston Clas Evo 24 ori Ferroli Bluehelix Pro 25. Prima este cu schimbãtor secundar în plãci, a doua este cu schimbãtor bitermic. Mã intereseazã în special partea de fiabilitate în exploatare pentru a mã putea hotãrî pe care sã o iau.
  • Daniel64

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Ai mai mult de 14 calorifere si 5 robineti pentru apa calda?
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nici pe departe. 5 calorifere cu tot cu cel de la baie. 3 robineti pt. apa calda. E vorba de un apartament.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR