Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am o masina in leasing pe Romania, am facut cerere acum de platire anticipata a contractului(mai aveam 2 ani). Masina este in Norvegia acum(cu numerele retinute de vama- este o lege care e in toate statele -mai putin romania- daca lucrezi sau esti rezident nu poti avea o masina inmatriculata pe alta tara), si trebuie sa o inmatriculez aici.
Problema mea e urmatoarea- aici fiind spatiul non ue- doar schengen trebuie sa platesc Tva plus inregistrarea masinii( anumite taxe luate dupa nivel de poluare, motor, greutate). Eu scotand masina din tara pot sa imi recuperez Tva- ul din romania plus taxa de poluare care a fost platita la inceputul contractului?
Multumesc
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si tu nu ai voie sa circuli in Norvegia cu masina cu numere de Ro?
e prima data cand aud asa ceva...
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Daca esti turist ( pana la 6 luni legal) sau esti 1.angajat temporar,2.ai familie in tara sau 3. pleci des acasa ai voie.. altfel nu.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
daca pentru masina s-a platit taxa de poluare, da, se recupereaza (ei asa au zis cand au bagat taxa).
despre tva, nu stiu, dar logic ar fi sa il recuperezi, odata ce il platesti acolo.
practic, nu mai esti cetatean roman, ci rezident in tara respectiva (din punctul de vedere al fiscalitatii).
Acum nu stiu care parte din tva o poti recupera. La valoare totala a masinii sau la valoarea ultimii facturi de la leasing? Tind sa cred ca a doua varianta.
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
kapp a scris:Daca esti turist ( pana la 6 luni legal) sau esti 1.angajat temporar,2.ai familie in tara sau 3. pleci des acasa ai voie.. altfel nu.


Asemanator si la DK (denamarka) la fel nu te lasa sa circuli numerele RO daca lucrezi acolo.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Legea cu retinerea numerelor la vama nu este in toate statele asa si am sa-ti povestesc cat pot de scurt cum a fost la mine si inca un prieten.

Nu stiu cum e legea in Norvegia insa incearca si intreaba la biroul vamal din orasul in care locuiesti daca nu poti sa bagi masina in tara lor ca si oricare alt bun personal fara sa platesti taxele alea tampite? Iti spun si de ce, eu m-am mutat din Austria in Elvetia, Elvetia la fel, nu e in EU insa e in Schengen si am putut sa iau cu mine masina avuta in Austria (masina era inmatriculata acolo) cu posibilitatea de inmatriculare in Elvetia fara a plati vama si alte taxe aiurite, cu conditia ca masina sa fie in proprietatea mea de cel putin 6 luni de zile. Cand am intrat in Elvetia a trebuit sa declar la vama toate bunurile pe care le am cu mine, inclusiv masina, pt masina, dupa verificarea actelor, fiind de mai bine de 6 luni in proprietatea mea, am primit o hartie cu care trebuia sa merg la inmatriculari si sa o inmatriculez fara taxe, bineinteles inainte de inmatriculare se facea o verificare la sange si daca trecea o puteam inmatricula. Pe langa toate astea am avut voie sa circul cu ea 1 an cu nr austriece, abia apoi era obligatoriu sa o inscriu, in fine mi s-a parut mai convenabil sa o vand in Austria si sa iau alta aici decat sa mai investesc bani in ea sa treaca de verificare.

Am un prieten aici, la fel ca si tine, cu masina in leasing, mai avea de plata 2 ani, a achitat-o pt ca trecuse anul in care a avut voie sa circule cu nr de Romania. La vama elvetiana a primit o hartie prin care era scutit de taxa vamala pana in 2012, putea sa inmatriculeze masina insa cu numere provizorii pana la expirarea scutirii vamale apoi trebuia sa plateasca taxe la fel ca tine si sa o inmatriculeze permanent. Am fost cu el la biroul vamal din orasul in care locuim si am intrebat daca nu poate sa o bage ca si oricare alt bun personal avut la mutare, masina fiind in posesia lui de mai mult de 6 luni (chiar daca nu era el proprietar in acte ci firma de leasing, el era utilizator urmand sa devina proprietar dupa leasing). Bineinteles ca s-a putut, angajatul de la biroul vamal chiar mirandu-se de ce colegul lui din vama i-a dat acea hartie de scutire vamala pana in 2012. Omul a achitat masina si a inmatriculat-o fara nici un fel de taxa. Acelasi lucru poate fi si in cazul tau, merita incercat, nu mi se pare normal ca nu ai avut voie sa circuli cu ea acolo cu nr de Romania, egal ca lucrezi si stai acolo, macar o perioada. Mai mult nu stiu ce sa zic, merita incercat, intreaba, poate se poate si acolo. Si mai ai grija cu o chestie, permisul de conducere, ai voie sa circuli cu el in afara tarii decat 1 an, apoi trebuie predat la politia de acolo si primesti permis de-al lor, cel putin asa este si in Austria si in Elvetia, sigur si acolo e la fel. In functie de cum e legea, daca il schimbi inainte sa treaca anul, se poate sa ai sanse sa-l prescrie doar, daca trece anul s-ar putea sa fi obligat sa dai si examen. Mare grija! Sa-mi spui daca am dreptate cu permisul te rog.

Numai bine si bafta cu masina!
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Buna si multumesc de post. Legea asta cu mutatul bunurilor si implicit scutire de taxa nu mai este agreata de 10 ani in Norvegia, deci pica:(. Am incercat chestia asta cu masina pretenei care era pe numele ei de 4 ani dar nu se mai accepta.
Despre permis, da asa este 1 an, se merge la Statens vegvesen ( un fel de rar,ei dau si numere si permise etc.- nu are treaba politia) in schimb nu stiu daca il schimb dupa 1 an patesc ceva. A fost cineva si avea vreo 2 sau 3 ani si nu au zis nimic.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
E aiurea asa, sa zicem ca inmatriculezi masina la ei, platesti taxele lor si candva pleci, ai pierdut si banii pe care i-ai platit taxe si te trezesti ca iar iti cer romanii prima inmatriculare si toate cele ...
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
romanii n-au dreptul sa ceara prima inmatriculare decat daca le-ai luat banii inapoi Very Happy

acum, cum faci tu dovada ca masina a mai fost odata inmatriculata in romania?
iti faci copie la carte inainte sa o predai in cealalta tara?
ca la cat sunt de incuiati, e posibil sa faca pierdute actele din arhiva.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e greu sa faci dovada , problema e ca nu e rentabil dupa ce platesti taxa sa o mai aduci in tara. O vinzi aici, in cazul meu, in romania nici banii care ii dau pe taxa aici nu ii scot.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR