Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Salut !!

Problema simpla. Vine iarna acu' acu' . Ce cauciucuri de iarna sa ne punem pe masina ???? Eu am pe Astra classic 2 -Dunlop 195/60/15 SPORT 2020 E care pe site-ul producatorului sunt bune pe WET - umezeala.
Acum caut varianta optima pentru iarna / zapada / zloata ??? Ce ziceti ??
Din ce-am mai citit : Barum/ Nokian / Sava !!!! si poate aveti idee de preturi si magazine bineinteles :)))

THX anticipat | Cristakke
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Iarna trecuta am avut bridgestone, profil de iarna (blizzak parca) si am fost foarte multumit. De fapt le avea masina cand am cumparat-o. Acum am pe fata Continental SportContact care sunt de vara si trebuie sa ma duc zilele astea sa-mi iau.
Am auzit de Debica ca ar fi bune si acceptabile la pret. Ce ziceti?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu tot pe o Astra G am de vara cu jante de AL 195x60x15, dar pt. iarna am ales sa pun 185x65x14 cu jante de tabla. Marca conteaza mai putin, ceea ce conteaza in principal este sa fie de iarna si dimensiunea (sa nu fie nici prea mari si nici prea mici).


Ultima modificare facuta de sandumbogdan la Mie 10 Nov, 2004 2:29 pm
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
185(si nu 186 Smile) bogdan /65/14 cea mai optima varianta pentru iarna...
Cat despre cauciucuri Smile) Michelin the best tires...
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ma gandesc daca ar fi mai bine cat mai late pentru a avea aderenta pe zapada, sau mai subtiri sa traga mai usor masina Rolling Eyes ?
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Late?...lol ...cat mai subtiri...si alunecarea scade...Smile
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu sunt bune nici late si nici inguste, ci medii pt. ca la noi intalnesti toate tipurile de zapada pe drum, de la gheata oglinda, zapada afanata, pana la fleoscaiala cu nisip si sare multa.
Azi ma duc pe la metro sa caut niste Pilerelli de 185/65/14 pt. mine, sau poate gasesc 185/80/14, sa vad ce gasesc.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@ astra-nos subscriu,
cele subtiri "taie" zapada, pelicula de polei... pe cele mai late poate le ajuta "crampoanele" metalice
Skip ads

  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
SALUT !!

Ia te uita ce-i prin tirg la 195 / 60 /15 de iarna preturi fara TVA:
-Sava eschimo s3 - 44 EURO
- Goodyear- 79 euro
- Semperit sport grip- 50 euro
- Toyo - 76 euro
- Fulda - 100 euro

Nu mai vorbesc de Michelin / Vederestein / Nokian / Dunlop care urca de la 70 de euro la 150 de euro bucata. Toate cele de mai sus sunt fara montaj si echilibrare !!! Stiti de vreo oferta in afara celei de la IPSO !!!

Ce ziceti de Semperit !!! Eu am avut numai de vara si au fost OK !!??

Poate ma ajutati sa gasesg o janta de 15 originala si noua GM ca am dat la Opel de niste preturi : intre 2.500.000 si 3.000.000 lei !!!

THX anticipat si astept comentarii | Cristakke
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pt. iarna ia ceva pe 14" cu talonul mai mare, gen 185/65/14 sau cum iau eu, 185/70/14".
Preturile variaza intre 2.5 mil Pirelli la promotie si 4.5 mil Michelin la cel mai mare magazin specializat in Iasi (AutoCenter).
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu cu Pirelli m-am lamurit... Confused Crying or Very sad
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
In ce sens?
Eu vreau sa cumpar azi 4 cauciucuri, is proaste?
Skip ads

  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Eu vreau decit 2 pe fata pt ca nu merg foarte mult iarna si cauciucurile pe spate sunt noi noute. Multumesc de sfatul cu Iasiul dar pina acolo e prea mult. Ceea ce mi se pare interesant sunt preturile la Michelin - mult mai mici ca in Bucuresti.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cum mai? Michelin la 4.5 mil sunt ieftine? Mie mi se par exagerat de scumpte (pe 14, nu pe 15)!!! Tocmai m-am intors de la magazin, am luat 4 Pirelli 185/70/14 190SnowControl cu 2.6 mil bucata, super super ieftine mi se par (cica is de cateva luni si trebuie sa se modifice pretul), mai ales ca in Metro, un cauciuc mediocru (Fulda, etc) costa cam tot 2.5 mil si unul bun (GoodYear) este cam 3.5 mil (la dimensiunea asta sau apropiata (talon de 65)).
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Da sunt ieftine pt mine dar eu vorbesc de preturile ( vezi mai sus ) pt 195 / 60 /15 care sunt mai mari decit dimensiunea pe care o vrei tu.

Fulda de ex este 100 euro / Michelin 6.500.000 lei bucata la dimensiunea mea pt ca am mai spus vreu sa pastrez ce ma pe spate si nu pot pune dimensiuni mai mici pe fata iar preturile pt 195 / 60 /15 sunt cele afisate.
La 2.500.000 pot lua decit Semperit aici in Bucuresti si Sava Eshimo s3.

Recomandate in topul de iarna ( dupa studiul a zeci de siteuri ) sunt Michelin Alpine, BridgeStone Blizzaks, Vredestein, Nokian - daca vrei iti dau link-urile.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mie mi se par prea late 195, mai ales ca au si talonul mic de 60 si la gheata si gropile de la noi nu se comporta f. bine.
185/70/14 au inaltime identica cu 195/60/15, dar ti-ar trebui un set de de jante in plus.
Ah, ca mi-am adus aminte, am 4 cauciucuri Dunlop WinterSport, vii pana in Iasi si ti le vand ieftin, cauciucuri bune, nu de la SH, cu ele a venit masina, dar eu vrea de 14 pe jante de tabla si mi-am si luat ce am vrut, si cele Dunlop stau in garaj linistite (2 din ele sunt cam uzate, dar 2 sunt excelente).
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Super Multumesc pentru oferta si amabilitate dar nu cred ca voi ajunge prea curind la Iasi cu toate ca mi-as dori, plus ca s-au anuntat deja temp de - 4 C la sfirsitul saptaminii si ar trebui sa iau cauciucurile saptamina asta. Problema e ca trebuie sa-mi iau janta de tabla ca n-am pe ce pune guma !!!! Stiu ca nu sunt foarte ok 195/60/15 dar n-as schimba acum toate gumele de vara cu 4 de iarna ca ies din schema cu banii !!!
De aceea tot intreb daca cineva a avut Semperit de iarna sau stie vreo promotie prin Bucuresti ??? Ca teste Semperit este medium la calitate peste Sava dar sub Fulda .
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am avut Semperit pe prima masina, Vecta A, si am fost impresionat de calitatile pe timp de iarna (erau si primele cauciucuri de iarna pe care le-am avut), insa le-am uzat pana in iulie, asta cam acum 4 ani.
  • cristakke

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Din testele ADAC reiese ca se maninca foarte repede dimensiunea 190 / 60 /15 dar cele de 185 / / 14 sunt extraordinare dar nu e cazu'. Iata testele:

http://www.adac.de/Tests/Re...cePageID=8979%230

Tocmai de aceea sunt in cumpana : sa-mi iau Semperit si sa mearga 2 ani sau ceva mai sus si sa ma tina 3-4 ani lejer pt 2-4 luni de iarna serioasa ???
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@ sandumbogdan cam cat ceri pe gume, si ce dimensiuni au?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR