Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cand aprind farurile, imi apare asta pe bord. E doar un simplu indicator sau e ceva in neregula ? Mentionez ca farurile merg OK, nu e nimic ars. Rolling Eyes
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vezi ca tail e coada.....
te-ai uitat pe spate???
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Da chief, merg si stopurile , totul e in regula ... Head Light / Tail Light
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
atunci...
nu ziceai ceva de xenoane?...
poate e fo buba de contact... nu zice de nebun...

a, mi-am amintit... acu vreo 2-3 luni mi-a zis si mie la fel si m-am uitat si pe spate... problema era cu un bec de pozitie spate... el se aprindea dar lumina destul de slab... fiind zi nu prea iti dadeai seama... aveam becuri de rezerva si le-am schimbat pe rind (intii stinga si tot asa si apoi dreapta si surprizaaaaaa... doar prin comparatie iti dadeai seama ca cel vechio era aproape dus...)
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mia aparut si mie aceasta eroare in aceasta seara., de 2 ori . Parea ca totul sa fie in ordine . totul functiona perfect(pozitii, faza scurta, faza lunga , stop frana, ceata, mers inapoi). Am mai impins de soclurile de la faza lunga cat si de mufele de la droserele de la xenon . Acum vad ca nu mai apare , maine am sa mai urmaresc sa vad daca mai apre aceasta eroare.Daca cineva sa mai intalnit cu asa ceva si poate sa dea detalii. multumesc.
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ceva rezolvari, caci am patit-o si eu in ciuda faptului ca totul functioneaza !
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pai la mine era un bec ars Smile ... asta acu 6 ani cand aveam masina >>>>>>Smile))))
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am dibuit-o si eu, asa cum am spus totul functiona, insa verificand becurile am constatat ca intre cele doua borne se crease o cale de curent si din acest motiv tot imi semnaliza in bord. Am curatat si remontat becul...ok.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mesajul acela apara si daca becul de marchearriere este ars.Lucru mai greu de verificat deoaree trebuiesc doua persoane.Si se mai aprindea si cand era ars un bec de la numar pe spate.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Mesajul acela apara si daca becul de marchearriere este ars.Lucru mai greu de verificat deoaree trebuiesc doua persoane.Si se mai aprindea si cand era ars un bec de la numar pe spate.

pui contactul, bagi in marsalier,te dai jos din masina si verifici Wink,in consecinta trebuie o singura persoana
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sau dai cu spatele la un perete.
  • adidas

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2012

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:Da chief, merg si stopurile , totul e in regula ... Head Light / Tail Light

Salut! Si mi imi apare aceiasi eroare "headlight tail light".am schimbat toate becurile am verificat si contactele si tot nimic. imi apare si cu/sifara faruri aprinse.Ma poate ajuta cineva cu vre un sfat.merci
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Poate sa fie din cauza unui stop/far neoriginal?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Nu are treaba cu faptul ca nu este stop/far original. Poti sa-i pui si far de Dacie, nu are treaba.Calculatorul simte doar consumul becurilor pe circuite.Colegii de mai sus au becuri sau circuite care nu functioneaza.Eventual poate daca becul nu este original sa dea o eroare de genul celei de mai sus.La mine a fost becul ars si am inlocuit cu unul oarecare din magazin. Eroarea s-a sters de la sine.
Eu personal sint convins ca verificarea instalatiei de iluminat exterior nu s-a facut temeinic(pozitie,faze ,mers inapoi ,frina ,semnalizari pe toate becurile). Unii sint mai superficiali si de exemplu pui faza scurta, se aprind farurile , vad ca le merg ambele becuri dar de fapt intr-un far se vede faza scurta iar in celalalt se vede doar pozitia iar ei zic ca merg ambele faruri pe faza mica(patita de mine cu un proprietar)....
Bafta.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
...............Eventual poate daca becul nu este original............

nu stiam ca GM face becuri Smile
te contrazici singur, o data spui ca farul/stopul cu tot cu becuri nu conteaza(poate sa fie si de dacie) Smile ,doar sa fie de aceeasi putere,a doua oara spui ca el trebuie sa fie ,,original''(de bec original nu am mai auzit pana acuma,lumineaza-ma si pe mine cum ,,vine asta'') Razz
ca si idee BC-ul verifica prin impulsuri daca un bec este ars sau nu.Daca pui un led in loc de bec si tinand cont ca led-ul consuma mult mai putin ,vei avea eroare de bec ars(la asta facea referire colegul@UNHlea SHD)
Unii sint mai superficiali si de exemplu pui faza scurta, se aprind farurile , vad ca le merg ambele becuri dar de fapt intr-un far se vede faza scurta iar in celalalt se vede doar pozitia iar ei zic ca merg ambele faruri pe faza mica(patita de mine cu un proprietar)....
Ii trebuiesc ochelari cu siguranta!?!sau sinapsele lui ,,ii dau intoarcere''Nu pot sa cred ca exista astfel de oameni(asa cum generalizezi tu) : sa ai faza scurta aprinsa si sa nu-ti dai seama ca la un far se aprinde atat pozitia cat si becul de faza scurta iar la celalalt doar pozitia.......
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu uitam de faptul ca becul de pozitie, la opel-uri (care au corpuri separate pentru faza scurta si aia lunga) se afla in corpul de faza lunga....
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
exact,amanuntul asta mi-a scapat .Concluzie:ii trebuiesc ,pe langa becuri noi si dioptrii noi ,,propietarului'' respectiv Smile
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu faceam referire la faptul ca: stopul original al masinii era crapat si a fost inlocuit cu unul aftermarket.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
off topic:
Desi pare greu de crezut,da, exista si asemenea oameni (total ,,atehnici") cu care vrind-nevrind interactionez.Sa-i vedeti pe cei pe care ii rog sa calce frina ca sa vad daca le functioneaza becurile de la frina iar ei imi calca de zor ambreiajul. Le spun cu jena :,,Frina este pedala din mijloc, va rog... (la cutii manuale)".Sau cei care confunda lumina de la frina cu cea de pozitie...
on topic:
intimplare patita de mine la zafira 2002 anul trecut in vara:pe ecran mi-a aparut mesaj ca am un bec la frina ars.Ma uit si asa era. Cumpar un bec ( evident, nu de firma), il montez si cind functiona cind nu. Verific inca o data triplele la contacte , becurile , totul ok, dar la fel cind mergea, cind nu...Intr-un final dau becul jos si il ciocanesc mai energic cu degetul urmarindu-i filamentul si vad cu greu ca acesta nu era prins in sirma care ii sustinea unul din capete.Am montat ulterior unul de firma (original)P.....S si nu am mai avut probleme(la asta ma refeream in postul de mai sus).Bineinteles ca se pot intimpla si la cele de firma sa nu mearga iar cele "no name" sa te duca mult si bine dar cred ca e mai mult o chestie de prejudecata - e de firma? tine, nu e - atunci e un stift.
Bafta.
  • adidas

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am verificat din nou toate becurile care mi s-au parut mai "obosite" le-am inlociut (vreo 6 buc) pe spate, plus becurile de la numar , nu erau arse dar le_am schimbat si pe alea.In fata am schimbat numai un bec de pozitie ca mi se parea ca nu lumineaza ca "unul original", dar in fata am mai descoporit ca la farul din dreapta am motorasul de la reglajul farurilor lipsa.Oare asta poate fi problema erorii "headlight tail light".?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR