Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
SA NU MAI FACETI nici un fel de afaceri cu ASTRA ASIGURARI !
Ce mi s-a intamplat ?
Fac CASCO la Astra Asigurari, bun, platesc ratele la timp, bun, are loc un incident, imi gasesc bara si aripa zgaraita + indoita. Bun, de aia am CASCO, merg la asigurator, face poze, deschidem doua dosare, unul pt aripa si unul pt bara. Duc masina in service, se schimba bara, se repara aripa, suna reprezentatul service-ului ca sunt problema cu asiguratorul si sa le rezolv cu el ca nu da acceptul de plata Shocked
Vorbesc cu asiguratorul la telefon, ...si vine duma ... ca vede el din pozele initiale (alea care le-am facut cand masina nu avea nici o problema si cand am incheiat polita), deci vede el in poze ca existau de atunci ! ? O sa va pun poze in curand cu incidentul si incerc sa obtin si acele poze initiale sa vad ce vede el acolo, ca ii trebuie clar ochelari de CAL ! Niste nesimtiti ! Adica repara masina, de ce nu au verificat inainte ? si dupa ce e gata.. stai ca nu ti-o dau ca sunt probleme ! Cu mine nu o sa le mearga ! Merg pana in panzele albe chiar si judecata !
Va rog sa ma sfatuiti ca m-au inervat astia la maxim !

CristianTM.
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu am asigurare la ei de 2 ani, dauna de 13000 ron(3 dosare), plata la timp. Nu am stat nici macar o zi dupa ei. Conteaza si omul...(ma refer la agentul constatator, reprezentant firma asigurare).
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
CSA prima data. si dupa la tribunal.
dar cred ca se rezolva la CSA
  • Cosmin-Marian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Aveti cumva o societate de asigurare pe care o recomandati? Adica una care plateste si nu iti pune bete in roate toate tampeniile! Si pentru RCA si pentru CASCO.

PS: Sa aleg cel mai mic pret?
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
respected a scris:Eu am asigurare la ei de 2 ani, dauna de 13000 ron(3 dosare), plata la timp. Nu am stat nici macar o zi dupa ei. Conteaza si omul...(ma refer la agentul constatator, reprezentant firma asigurare).

Mie personal ca si client ma intereseaza ca orice problema as avea sa o pot rezolva repede si bine, DACA sunt unii care sunt pusi acolo doar ca sa caute nod in papura aia nu mai este o firma buna, o asigurare buna. Acest lucru ar trebui sa dea de gandit si conducerii, daca rezolva cat mai multe dosare repede si fara probleme or sa aiba clienti, daca cauta la fiecare nod in papura, din start vor exista cel putin cativa nemultumiti ca si mine si le va merge vestea pe mai departe ca acolo sunt probleme ! Cum zicea si Cosmin-Marian cauta o societate fara probleme ! Acest aspect este vazut dinspre exterior de care un client, din interior probabil "ordinele" sunt ca societatea sa caute nod in papura ca sa plateasca cat mai putin si sa se imbogateasca cat mai mult, sa aibe profit cat mai mare ! Poate cu unii le merge,...dar cu mine sigur NU.

CristianTM.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai tu dreptate Crtistian. Cand ti-ai platit ratele nu au avut obiectii...sa-ti ia banii. Dar cand trebuie sa-si respecte "partea lor" din contract... Evil or Very Mad Problema e ca nu-i trage nimeni la raspundere. Eu n-am avut parte de o astfel de "intamplare"...deci nu-ti pot da un sfat concret..dar nu-i lasa sa-si bata joc de tine.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pune pozele inainte si dupa incidente
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
34KLA a scris:pune pozele inainte si dupa incidente

Cand ajung la compul de acasa ... ca si invatatura de minte FACETI POZE cand aveti CASCO in mod permanent si cat mai clare, cat mai dese, daca au vreo reflexie, pata, umbre imediat e subiect de comentat .
Eu am poze, cu sutele dar de obicei de la modificarile interioare, cum afara nu s-a schimbat nimic nu am mai facut ... Sad

CristianTM.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am facut remote pe PC-ul de acasa:
Poza inainte de incident (facuta de asigurator):

Poza dupa incident (si care face obiectul discutiei):


CristianTM.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
incercuieste bara lovita in locul pt care insista asiguratorul
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
34KLA a scris:incercuieste bara lovita in locul pt care insista asiguratorul

Nu stiu care este locul de care se leaga el. O sa pun pozele pe un stick si merg peste el !
Astea sunt zonele afectate -- >

CristianTM.
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Plus ca se vede si alta nuanta de albastru pe bara ta cu ochiul liber...

Oricum, nu stiu ce sa zic legat de Astra, eu acum mi`am facut la ei RCA, pentru ca auzisem ca Euroins si Carpatica sunt praf, iar astia pareau mai seriosi... Pretul cel putin a fost bun, 450 ron/1 an la motor de 2.0. Oricum, ideal ar fi sa nu o folosesc niciodata Smile
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dar procedura nu este ca se face initial fisa de constatare si cu ea la mana se merge la service? Daca ei au acceptat lucrarea pe baza acestei fise de la asigurator nu au ce sa comenteze, iar asiguratorul la fel si-a asumat raspunderea pt plata daunei cand a completat acea fisa. Poate ca a umflat service-ul preturile si ei nu vor sa plateasca, dar asta nu e in nici un caz problema ta.
Oricum din poze reiese clar ca tu ai dreptate.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
titro a scris:Dar procedura nu este ca se face initial fisa de constatare si cu ea la mana se merge la service? Daca ei au acceptat lucrarea pe baza acestei fise de la asigurator nu au ce sa comenteze, iar asiguratorul la fel si-a asumat raspunderea pt plata daunei cand a completat acea fisa. Poate ca a umflat service-ul preturile si ei nu vor sa plateasca, dar asta nu e in nici un caz problema ta.
Oricum din poze reiese clar ca tu ai dreptate.

Foarte corect, nu s-a comentat despre SUMA ci despre POZE. Mi se pare o absurditate sa dea masina in lucru (clar era in regula, nuu ?) si cand vine partea cu plata ...nu mai e in regula ! Pai e vina celor care au preluat dosarul, care s-au ocupat de el !

CristianTM.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
CSA si rezolvi sigur. Direct plangere scrisa la CSA (chiar si prin email), dar mai intai trebuie sa obtii ceva scris de la asigurari pentru a avea ce contesta.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut o singura interventie pe "casco" acum vreo 3-4 ani in urma. La service mi-au dat un deviz in care erau trecute costul pieselor precum si costul manoperei. Cu acel deviz am mers la asigurator a verificat si a dat "accept de plata" ( semnatura + stampila ). Inteleg ca si la tine a fost la fel..si s-au trezit dupa ce s-a reparat masina ca ceva nu e in regula cu pozele? Ceva e "putred"acolo Rolling Eyes
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am citit tot postul, iti dau dreptate. Si inainte iti dadeam.
In exemplul personal, poate am avut noroc dar totusi vreau sa cred ca ai prins un angajat care cauta nod in papura.
BAFTA !
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Toate avariile masinii ( daca sunt ) se trec in PV de constatare la incheierea politei CASCO.
Altfel nu-ti sunt opozabile.
Nu e corect si legal ce-ai patit, dar e mafie mare cu asiguratorii astia si cu CSA-ul lor.
Eu am un prieten peste masina caruia a dat basculanta in parcare ( Mangalia ) in august 2010 , ala avea la Carpatica RCA si nici pana in ziua de astazi nu a rezolvat nimic. Contestatii peste contestatii, expertize din nou, etc... nu ma intreba cum dar nu a reusit nimic .
Si-a reparat masina pe banii lui.
Bafta !
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca nu ai trecut in contractul de CASCO probleme la efectuarea politei (zgarieturi,sparturi,orice chestie de genul),nu au cum sa nu deconteze un dosar in regula,pe motiv ca asa era inainte fara a face dovada ca asa a fost.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am vorbit direct cu directorul de sucursala, nu cu inspectorul de daune si m-a asigurat ca se va rezolva imediat, motivul discordiei fiind cica inspectorul a avut alte poze Shocked de unde ? de care ? nu cu masina mea cu siguranta sau asta facea parte din "plan" !

CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR