Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Azi am observat ca mi a expirat ITP-ul de 2 sapt. si maine as avea un drum de facut in alta localitate.
Daca ma opreste politia ce risc? Rolling Eyes
Risc o amenda mai mare decat daca le as zice ca nu am actele la mine? Embarassed
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce risti:
Amenda si iti ridica certificatul pina cand rezolvi cu ITP-ul
Iar daca nu prezinti actele , nu este nici o problema Iti ia placutele de inmatriculare si amenda mai mare
In ambele cazuri ITP-ul il vei face NUMAI la RAR
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Imi este greu sa cred ca daca uiti actele acasa te vei intoarce fara numere de inmatriculare. sunt de acord cu o amenda...
Am auzit o chestie, ca poti merge la politie si cere o dovada de circulatie pentru a merge sa poti face ITP-ul.
Mi se pare aberant sa nu folosesti masina o perioada sa expire ITP si sa fi nevoit sa o duci cu platforma la statia ITP.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
"Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;"
"Art.117. - (1) Imobilizarea unui vehicul se dispune de catre politistul rutier în cazul savârsirii de catre conducatorul acestuia a uneia dintre urmatoarele fapte:
e) refuza sa se legitimeze; "
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai nu e refuz. le-am uitat acasa.

daca te prinde fara itp ( in caz ca observa) amenda+certificat ridicat.
iti da dovada si itp-ul il faci la RAR
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu risti decat amenda daca spui ca ti-ai uitat actele acasa. E mai bine decat sa iti ia certificatul si sa fi obligat sa faci ITP-ul la RAR.
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ai grija ca pot sa verifice prin statie daca ai verificarea si rovinieta in regula.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din ce imi amintesc daca nu ai actele amenda e 6-8puncte, iar punctul e 67lei. Pentru ITP expirat amenda e intre 9-20puncte Smile
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nene, legea, chiar daca tie ti se pare aberanta spune ca pt a putea circula cu masina printre altele trebuie sa aiba si ITP valabil. Pt drumul in alta localitate iti recomand cu caldura mijloacele de transport public. Daca ai fi un om responsabil si cu capul pe umeri ai lua autobuzul, trenul, taxiul si nu ai incalca legea cu buna stiinta. Ce faci tu este un comportament tipic romanesc si inca o data demonstreaza cat respect are stimabilul cetatean roman fata de legile tarii. Tu fara ITP, altul fara asigurare, altul fara permis, etc....
Felicitari si daca pleci cu masina, iti urez din tot sufletul sa te prinda, te decizi tu pe moment daca spui ca n-ai ITP sau ai uitat actele acasa. Si sper sa dai peste un politist care sa isi faca treaba conform procedurilor, adica sa te duca la sectie pt identificare si sa iti imobilizeze si masina pana aduci actele care demonstreaza ca e masina ta si nu e furata. Oricum, amenda pt ambele cazuri este de cateva ori mai mare decat costul unui ITP.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
costicimpy a scris:Imi este greu sa cred ca daca uiti actele acasa te vei intoarce fara numere de inmatriculare. sunt de acord cu o amenda...
Am auzit o chestie, ca poti merge la politie si cere o dovada de circulatie pentru a merge sa poti face ITP-ul.
Mi se pare aberant sa nu folosesti masina o perioada sa expire ITP si sa fi nevoit sa o duci cu platforma la statia ITP.

Ca le-ai "uitat" acasa nu ar fi o mare problema, dar daca verifica valabilitatea ITP-ului (ceea ce e foarte simplu pentru noi, daramite pentru ei... http://prog.rarom.ro/rarpol/rarpol.asp ) atunci risti sa ramai fara certificat + amenda + puncte.
Pe urma vei fi obligat sa faci ITP-ul la R.A.R.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Domnul @Interzis- tu ai citit exact problema omului? a observat ca de abia a expirat si are un drum de facut( poate important, poate nu). Ma gandesc ca esti revoltat pentru siguranta in trafic nu? Neavand itp cine stie in ce stare e masina? asta gandesti? La cum se ia itp ul in romania si la ce drumuri sunt ar trebui sa fie facut din an in an. Un itp valabil la o masina nu inseamna ca si masina este in stare buna.
Referitor la rca, permis etc. sunt total de acord cu tine.
  • calyyn80

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutre,cel mai bine este sa nu circuli cu masina daca nu are ITP,daca esti oprit si chiar daca nu ai nici un document la tine SE POATE VERIFICA ,se poat verifica toate documentele iar daca d-nul politis vrea sa te duca la sectie si sa te verifice asa la "sange sa vezi",iar cumulul contraventiilor este foarte mare,plus retinerea nr de inmatriculare,ITP facut la RAR ,deci hai sa circulam si sa fim corecti,,,,,,,,daca se intampla sa ai un accident din intamlpare,o simpla tamponare ai sa vezi atunci "distractie"sfatul meu e sa nu circuli ,o zi nu e chiar asa de mult
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Domnule cap, cred ca nu mai e nimic de spus......
costicimpy a scris:Azi am observat ca mi a expirat ITP-ul de 2 sapt. Embarassed

Scuzele de genul asta sunt penibile si foarte putin credibile. Si te rog sa ma ierti ca nu gandesc inca romaneste si nu dau sfaturi altora despre cum poti incalca o lege cu buna stiinta. Iti doresc sa nu fi vreodata lovit de o masina al carui proprietar a uitat ca i-a expirat RCA-ul acum doua saptamani.
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit o masina de imprumut si am rezolvat treaba.
Sper maine sa nu ma opreasca in drum spre ITP. Ar fi culmea ghinionului Smile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bravo ai facut cea mai buna alegere
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
un coleg de-al meu a platit 50 RON pentru aproximativ 5 km cat a a dus masina pe o platforma pana la o statie ITP
deci nu e mare tragedie...
hai sa zic ca acum iti ia 100 RON (incluzand aici devalorizarea leului si sporul de bucuresti)

insa daca te prinde fara ITP e nasoala problema...
e amenda mult prea mare ca sa risti...
mai bine cauti si te impaci cu cineva care are platforma sa te duca pana la o statie ITP care are si service (in caz de ceva o si repari si gata)...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
costicimpy a scris:Am gasit o masina de imprumut si am rezolvat treaba.
Sper maine sa nu ma opreasca in drum spre ITP. Ar fi culmea ghinionului Smile


ai grija mare
un nepot de al meu se ducea sa faca itp-ul la un bmw acum vreo 2 luni [ il avea expirat]
a zis sa plece pe la 5 dim. ca jura ca nu il va opri nimenea
ghinion cu tona - a dat peste un echipaj de politie exact cand mai avea 500m pana la rar.rezultat -certificat retinut + amenda .nu l-au crezut ca se ducea intr-adevar sa faca itp-ul
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mai bn chemi "ajutoare" cu tn ...un prieten sa mearga in fata ta si sa t anunte dc e politie ,simplu ca doar suntem romani si avem idei sau mai ai o varianta sa vorbesti cu un nene de la rutiera si sa-i explici situatia ca poate te-o intelege si el ...succes
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sau sa iei o hartie de la service ul itp cum ca ai programare si te duci la ei.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine cauti platforma...
Militienii vor ori spaga ori sa-si faca norma la amenzi si carnete ridicate... Asa ca nu te intelegi.
Chiar daca ai programare la ITP (de care eu sincer nu am auzit pana acum) tot nu ai dreptul sa circuli pe drumurile publice si situatia e aceeasi...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR