Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • cata1970

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Tot incercand sa ma dumiresc ce masina sa imi cumpar (din zona de pret care ma interesa),am redus optiunile la acestea doua.Va rog sa va exprimati si voi optiunea.Eu am ales Insignia pe baza ofertei de pret.Voi ce parere aveti?
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Atat? Motorizari, echipare, pret nu ne spui si noua? Daca ai ales Insignia, ce rost mai are versusul asta?
  • cata1970

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am avut de ales intre Mondeo 2.0,140cp si Insignia 2.0 160cp.Din cauza reducerilor efectuate de Opel,masina care am ales-o este dotata cu faruri bi-xenon,pachet de iarna,scut motor,navi,in dotare standard fiind de nivel cosmo.Ca oferta similara,am castigat fata de Mondeo cam 4000 eur,ceea ce inseamna cam mult pentru diferenta minima de prestatii care il face pe Mondeo castigator din punctul acesta de vedere(cel putin din cate mi-am putut da seama in cursul testelor de la reprezentante).
Sincer,pana acum am avut tot Ford-uri(ultimul fiind un Focus 2,1,8 tdci 115cp),masina care are prestatii excelente pe sosea pentru clasa ei.Scopul meu este sa aflu,prin discutii cu posesorii de Opel,parerea lor referitoare la alegerea mea.Mentionez ca nu am avut timp pana acum sa circul cu Insignia,pe care abia am achizitionat-o.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa iti comanzi una fara DPF ca tare te mai freaca filtrul asta.
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pai ,atunci ,sa ai noroc de ea Razz , vad ca deja te-ai hotarat, asa ca nu prea mai are rost discutia.
Eventual sa mai scrii din cand in cand cum se comporta masina si daca iti pare rau ca nu ai luat Mondeo Laughing


Pace.
  • cata1970

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2011

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Sa iti comanzi una fara DPF ca tare te mai freaca filtrul asta.


Care e problema cu DPF-ul?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da o cautare si citeste.
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Un alt punct important este ceea ce-ti dotresti de la masina, performante, consum, dotari, culoare, fiabilitate, costuri de intretinere, consum, etc. Ia in calcul tot si apoi in functie de buget si dorinte incepi sa-ti faci o idee, la ce renunti si ce pastrazi, succes !
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
A cumparat masina deja , daca cititi ... De acum o sa viseze la Mondeo Laughing si o sa conduca Insignia. Noroc Exclamation
  • jojo

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar, atunci asteptam cu interes o prezentare a masinii !
Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme !
  • gabir8

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2012

  • Mesaj Privat
o alegere corecta insignia este totusi peste mondeo, oricum ai analiza si oricat ai putea fi de subiectiv...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In general am o parere foarte buna despre ford,desi nu-si tine pretul la revanzare precum un opel,dar din ce am vazut si eu, cel putin focus 2 vs astra H,parca fordul e ceva mai inchegat si materiale mai calitative,dar in cazul Insigniei fiind declarata"cea mai fiabila masina din clasa sa" as alege-o ......asa ca felicitari pentru alegere si cat mai multi km fara incidente
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
gabir8 a scris:o alegere corecta insignia este totusi peste mondeo, oricum ai analiza si oricat ai putea fi de subiectiv...


Eu fac pariu ca in viata ta nu te-ai urcat nici in Insignia, nici in Mondeo, ai vorbit si tu asa ca sa fii subiectiv Razz
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Alegerea pe care a facut-o este foarte buna.
Pot afirma acest lucru deoarece am condus Ford Mondeo 2.0,140CP,an fabricatie 2007, timp de doi ani iar acum sunt posesor de Insignia 2.0,130CP,an fabricatie 2009.
Chiar daca diferenta nu este prea mare intre cele doua motoare Insignia pot spune ca domina din toate punctele de vedere:consum,confort,design interior si exterior,costuri intretinere,costuri reparatie,costuri piese de schimb.
Aveti idee cat costa cea mai simpla revizie la Ford? Mai ales daca efectuezi revizia la reprezentanta.Incercati sa aflati si apoi sa vedeti diferenta.
Despre piese de schimb nici nu mai deschid subiectul.

Concluzia: A facut o alegere foarte buna. Very Happy
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ia zi-mi si mie asa de curiozitate, cat e revizia la un Mondeo in reprezentanta si apoi eu iti atasez toate facturile.
Dupa asta postam fiecare cat costa si piesele de origine la Mondeo si la Insignia.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Revizia la Insignia a costat 600 ron,iar la Mondeo anul trecut 750 ron revizie .Nu dau detalii pentru a nu face reclama furnizorului,piese marca GM,pentru Insignia.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ciolofan a scris:
motor diesel de 160. Au schimbat uleiul, filtrul de motorina, ulei , aer si polen. Eu am ales sa ma duc cu uleiul meu care trebuie neaparat sa fie GM 5W40 pentru DPF si m-a costat 645 RON revizia si 280 parca uleiul. Cu uleiul lor imi luau 1125...cel putin asa au spus. Am facut revizia la Gold & Platin Bacau.

cornelpopa a scris:Am facut si eu revizia de 15k la 2.0 CDTI 160CP la Victoria Brasov cu aproximativ 1 luna in urma.
Schimbat ulei + toate filtrele (totul de la ei). Cost aprox. 1.000 lei la care mi-au dat un discount de 10%. La final am platit 902 lei.

sever iulian a scris:la g&p bacau am facut si eu in iarna si a costat 1170 lei.

ermineanu nicusor a scris:salut eu am facut revizia de 15 k in vara 2009 la GTT bucurest si mi au luat 1600 ron. pe langa schimbul de ulei , filtre , au verificat frane, amortizoare, etc. Urmatoarea revizie am facut-o in Braila la Radacini si nu am platit mai mult de 1000 ron

Astea sunt preturile platite de colegii posesori de Insignia in reprezentante si tu vii si arunci cu 600 de lei aici. Ma scuzi ca nu te cred.
  • undelfin

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
As alege Insignia cu amandoua mainile Laughing
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Insignia clar. E mult mai frumoasa!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu am vrut sa fac reclama dar crede-ma ca atat am platit.
De aici am achizitionat piesele pentru revizie:http://www.revizieopel.ro/Revizie-Opel-Insignia-A20DTH-GM,p-592.html
Nu vreau sa intru in polemica cu un coleg de forum,respect parerile altora si nu caut sa influentez pe absolut nimeni.
Ceilalti au platit mai mult la revizii deoarece au masinile in garantie si nu le este permis sa vina cu consumabile din exterior,deoarece service-ul pierde.Dupa perioada de garantie crezi ca nu vor cauta variante mai ieftine decat reprezentantele Opel?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR