Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Detin un Opel Astra G, 1,7CDTI, prevazut cu aer conditionat manual.Fiindca instalatia de racire nu si-a facut datoria asa cum trebuie, am fost azi la un service iar dupa o verificare a fost golita instalatia de freon si ulei, curatata, si apoi incarcata cu freon, respectiv ulei la instalatia de racire.Lucratorul de acolo mi-a spus ca la aceasta motorizare instalatia de incalzire se incarca cu 600ml freon, iar la un interval de doi ani va fi nevoie de o alta revizie.Eu am sperat ca macar 4-5 ani sa nu mai am probleme cu instalatia de aer conditionat insa ...nu a fosta asa.
Intra doar atat freon la aceasta motorizare?De ce instalatia de aer conditionat functioneaza doar 2 ani apoi este nevoie de o alta revizie?Tipul de la service zicea ca in acest interval de timp pe instalatia de racire se formeaza condens care afecteaza freonul.Este chiar asa?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu sau daca am inteles bine, freonul isi pierde din calitati cam dupa 2 ani de zile... posibil cum a zis cel de la service ... dar oricum cred ca vei afla mai multe pareri si aici ...
conform celor de la oilmag, ai "Agent de rãcire instalaþie de climatizare 600 Grame " ( http://www.oilmag.ro/uleimo...ction=consumabile )
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:din cate stiu sau daca am inteles bine, freonul isi pierde din calitati cam dupa 2 ani de zile... posibil cum a zis cel de la service ... dar oricum cred ca vei afla mai multe pareri si aici ...
conform celor de la oilmag, ai "Agent de rãcire instalaþie de climatizare 600 Grame " ( http://www.oilmag.ro/uleimo...ction=consumabile )


Multumesc frumos.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu unu nu cred partea cu condensul.. de fapt nu prea cred nici partea cu schimbatul freonului la 2 ani.
Asta inseamna ca toate frigiderele si instalatiile de climatizare ar trebui service-ate la 2 ani?
eu am acelasi freon in instalatie de 5 ani, nu am simtit nici cea mai mica problema cu ea.
Condensul, de unde sa apara? condensul se face pe teava, dar in interiorul instalatiei totul e inchis ermetic. Admitand ca la inceput s-ar putea sa fie acolo putin aer cu umezeala in instalatie, dar cata umezeala e atata ramane, nu dispare, nu apare alta.... Si la schimbare nu-ti va scoate nimeni tot fluidul (fie el freon, aer, apa) din instalatie...
eu zic ca te-a chemat la 2 ani ca sa fie sigur ca are clienti, gaseste vreo 30-40-50 ca tine, si deja are o baza constanta de clienti.
te duci cu AC-ul la verificat daca ti se pare ca nu merge bine, sau ti se aprinde becul.. altfel, lasa-l in pace si nu te agita.

in manualul de service, de ce nu scrie sa se schimbe freonul odata la 2 ani? crezi ca lui opel nu-i plac banii? dar nu te pot jagmani pe fata asa cum fac marii meseriasi din romania...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
exista discutie dedicata despre aerul conditionat cu toate detaliile si problemele nu mai era necesara deschiderea acestui topic...
cantitatea de freon necesara este trecuta pe un colant in zona motorului unde scrie si ce tip de freon. cat despre cei doi ani la care se face revizia este ca sa se completeze la nevoie cu freon sau sa verifice functionarea in parametrii...
cautati la discutia mare si la tutoriale si gasiti informatii mult mai multe si complete...
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:
eu zic ca te-a chemat la 2 ani ca sa fie sigur ca are clienti, gaseste vreo 30-40-50 ca tine, si deja are o baza constanta de clienti.
te duci cu AC-ul la verificat daca ti se pare ca nu merge bine, sau ti se aprinde becul.. altfel, lasa-l in pace si nu te agita.



Niciodata nu repar un aparat daca acesta functioneaza corespunzator. Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Freonul nu se schimba la 2 ani! Se verifica instalatia si se reumple, in cazul in care AC nu isi mai face treaba. Nu am vazut niciodata "schimbare" de freon efectuata la vreo masina. Doar verificare si completare cu freon. Freonul se recupereaza si se refoloseste. Uleiul cu colorantul se schimba doar. Despre partea cu umezeala : daca nu veti folosi o anumita perioada de timp (nu pot sa aproximez cat anume, deoarece intra in calcul cam multi factori) , se poate sa ramaneti surprinsi cand veti afla/vedea ca compresorul de AC e blocat, doarece rulmentii din el, sau chiar compresorul in sine e plin de rugina pe interior, iar asta nu se intampla decat din cauza umezelii care ajunge in compresor datorita condensului, dar asta nu inseamna ca tot la 2 ani trebuie sa mergeti sa se verifice instalatia.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR