Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Asi vrea in acest topic sa raspunda oricine poate sa-mi dea un sfat despre cumpararea unei masini care sa se incadreze in cerintele de mai jos. Argumentele si detaliile asi prefera sa nu fie fictiune, fie ele de toate genurile. In concluzie, asi vrea sa cumpar o masina care sa coste in jur de 12k E, sa nu fie mai veche de 2000, sa fie de clasa medie, sa nu fie sugativa si anume, sa aiba un motor decent intre 1.5 benzina - 2000 diesel, sa fie fiabila, frumoasa Very Happy si altele.
Eu am in cap doua masini si am sa le dezvalui dupa ce aflu si ideile voastre. Masinile pe care le propuneti nu trebuie sa fie neaparat opel Twisted Evil
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu vad decat 2 masini aici:Opel Vectra B2 motorina 2000 cmc, si Wv Passat, motorizarea o alegi tu.Ptr. mine astea sunt 2 masini frumoase.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu iti propun sa astepti 1 ian. 2007 (cand taxele vamale vor fi 10% pt. masini non UE) si sa iei SH din Germania o Honda Civic 1,6 Vti sau un Subaru Impreza 2,0 atmosferic (model care nu s-a vandut la noi) sau o Toyota Corolla 1,6 G6. Pt. diesel nu prea ma bag pt. ca nu imi plac dar ca o parere tot un SH din Germania, Olanda sau Austria pe care eventual sa scrie tdi si sa nu fie Skoda sau Seat...
  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu as alege intre Vectra B2 2.0 DTI (stiu ca tu esti cu dieselul Wink ) si VW Passat/Bora 1.9 TDI de 115 cai (cel de 130 deja consuma multicel).
Skip ads

  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
bmw 320d din 2001-2002, sau cel putin numai asta am eu in gand Rolling Eyes
dar iti mai trebuie banii de vama.
cu totul te duce la 14k.

bafta
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
barry a scris:bmw 320d din 2001-2002, sau cel putin numai asta am eu in gand Rolling Eyes
dar iti mai trebuie banii de vama.
cu totul te duce la 14k.

bafta

Stiu 3 (trei!!!) bucati cu pompa de injectie dusa... si e mai scumpa pompa asta de tip vechi decat cea de la modelul actual cu common rail
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
confirm si eu cele spuse de "ingineru" , chiar zilele trecute am asistat la un diagnostic dat unei pompe de injectie pentru bmw 320 din 2002 ; concluzia pompa noua = 1680 e.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cineva a atins coarda sensibila Very Happy
Nu prea asi vrea sa ma bag la vectra pentru ca... nu vad rostul. Dau un astra sa iau un vectra Shocked Volkswagen si skoda nu-mi plac. Passatul este asa plictisitor ca nici nu vreu sa ma gandesc.
@ingineru suna ok ce zici tu ca motorizari insa astea japoneze sunt cam reci la interior. Daca ar fi sa-mi iau japoneza(ceea ce n-o sa se intample prea curand Very Happy ) asi lua o mazda 3 sau rx8
Eu m-am gandit la bmw 320d sau mercedes c200 tot diesel.
Stiu ca mertanul nu este pt oricine(ma refer la varsta) dar are un pret f bun acest model.
Faza cu bmw este, dupa parerea mea, cea mai ok.
Motorul are 136 de cai- supersuficient pt caroseria aia, consuma rezonabil, piesele costa usor mai scump decat la opel dar... parca nu intalnesti defecte asa dese la un bmw 2000-2002, este mega elegant factor care ma face sa aleg o marca... Are un interior care pe mine ma fascineaza.
Alte puncte de vedere mai astept de la voi. Daca stiti pe cineva care are aceasta masina si a avut neplaceri sau placeri deosebite cu ea... astept orice.
Skip ads

  • mariussilvian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Audi A4 model 2002-2003, 1.9 Tdi modelul de 130Cp......
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:Faza cu bmw este, dupa parerea mea, cea mai ok.
Motorul are 136 de cai- supersuficient pt caroseria aia, consuma rezonabil, piesele costa usor mai scump decat la opel dar... parca nu intalnesti defecte asa dese la un bmw 2000-2002, este mega elegant factor care ma face sa aleg o marca... Are un interior care pe mine ma fascineaza.
Alte puncte de vedere mai astept de la voi. Daca stiti pe cineva care are aceasta masina si a avut neplaceri sau placeri deosebite cu ea... astept orice.

Eu stiu foarte bine o persoana care a avut aceasta problema (am fost cu el cand a venit cu ea pe platforma la Bavaria, modelul era 2001 luat din .de in 2003) iar despre celelalte 2 mi-a povestit mecanicul la care ma duc eu, si care, intamplator, are tot 320d break din 2001 si acuma vrea sa o vanda...
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
votez si eu pt. un Audi A4, 1.9 TDI (100-115 CP -pt. consum mai scazut).


Ca imagine: BMW - sportiv, Mercedes - elegant, Audi-serios Very Happy
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
A4 TDI SAU VECTRA C DTI. "Parerea mea...."
Skip ads

  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
A4 de 130 cai.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu imi place nici a4 ala din 2000.
Este... nu stiu, mie nu-mi spune nimic. Plus ca se intretine f scump.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nici mie nu imi place A4 din 2000. Eu ma refeream la cel din 2002 incoace, nici nu cred ca a fost motor de 130 de cai pe ala vechi, poate doar ala cu toate literele rosii Smile.

A4 din 2002 e foarte frumos in viziunea mea, economic ca si consum, cu multe optiuni, si nu stiu de ce, dar in mintea mea audi mai usor de intretinut decat un bmw/mercedes. Dar probabil ca ma insel si diferenta e insignifianta.

Eu as merge pe un A4, chiar si combi (!!!) desi uram masinile combi pana sa il vad pe A4 Combi, repet, din 2002 Smile.
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:Nu imi place nici a4 ala din 2000.
Este... nu stiu, mie nu-mi spune nimic. Plus ca se intretine f scump.


atunci ia-ti un "ochios" 200CDI
...cred ca are si distributia pe lant

Nu stiu cum sunt preturile prin Bucuresti dar in Cluj gasesti la preturi cuprinse intre 11.000(alb)-12.000
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR