Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut de curand am avut un accident cu masina nu a fost foarte grav o tamponare la viteza mica in patrea frontala.
Trebuie sa schimb farurile , bara si proiectoarele.
Am reusit prin firma de asigurari si service-ul la care merg sa imi comand faruri cu lupa originale cu fundal negru pt. astra g , mentionez ca am avut faruri fara lupa cu fundal negru si instalatie de xenon H7 6000k.
As vrea sa stiu daca trebuie facute modificari pt. montarea farurilor noi ,daca becurile se potrivesc la faza scurta si daca stie cineva daca ar mai putea aparea alte probleme.
Am sa atasez si o poza cu faurile pt. ca in realitate nu le-am vazut inca doar poza pe care au trimis-o la service.
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca sunt farurile hella originale cu lupa stiu ca pe faza scurta au soclu D2S, deci nu se potriveste H7 decat cu o improvizatie. Ideal e sa faci schimb cu cineva de becuri sau sa le vinzi pe ale tale H7 si sa cumperi D2S.
  • hermina

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
De cand caut si eu faruri din astea doamne.....
Stie cineva unde se gesesc la un pret mai avantajos? sau sa le dau pe a mele la schimb+ o diferenta?
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ce imi repara masina o sa ii intreb pe astia de unde au comandat farurile , pretul unui far e de vro 900 Ron din cate am inteles.
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Daca sunt farurile hella originale cu lupa stiu ca pe faza scurta au soclu D2S, deci nu se potriveste H7 decat cu o improvizatie. Ideal e sa faci schimb cu cineva de becuri sau sa le vinzi pe ale tale H7 si sa cumperi D2S.

Nu am vazut becuri de astea D2S care e diferenta dintre ele si H7 de lungime ? Intereb pt. ca H7 pe care le-am pus xenon nu au soclu ,practic au ceva de cauciuc si a trebuit sa comand si niste socluri de alea de BMW cred ca sunt.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
farurile originale au balastul atasabil pe far si se conecteaza la mufa situata in partea din dreapta sus din poza postata. Becul D2S se introduce in igniter care se ataseaza pe rama lupei prin rasucire.

Ca modificari o sa ai nevoie de urmatoarele:
2 balasturi
2 ignitere
2 mufe de conectare pentru instalatia masinii
si ca un plus in afara ar trebui montat si sistemul de spalare faruri; la noi nu prea se tine cont inca daca ai sau nu.



  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si sa nu uitam de autoleveling care iara face parte din pachetul XENON care se pune originl pe o masina alaturi de spalatoarele de far asa cum scrie mai sus...
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
corect am uitat de senzorul de pe puntea spate, in caz ca nu ai cablaj tras la el va trebui sa il cablezi si pe ala. Plus led martor in ceasurile de bord ca sa fie complet Very Happy

o poza rapida cu el

Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Kay a scris:farurile originale au balastul atasabil pe far si se conecteaza la mufa situata in partea din dreapta sus din poza postata. Becul D2S se introduce in igniter care se ataseaza pe rama lupei prin rasucire.

Ca modificari o sa ai nevoie de urmatoarele:
2 balasturi
2 ignitere
2 mufe de conectare pentru instalatia masinii
si ca un plus in afara ar trebui montat si sistemul de spalare faruri; la noi nu prea se tine cont inca daca ai sau nu.



Bun ce am eu sunt balasturi aftermarket si becuri H7 de 6000k , pot sa gasesc becuri D2S aftermarket ? ce sunt igniterele ?



Varianta 1
Pentru ca eu ma gandeam sa montez becurile direct pe far daca as avea soclurile potrivite si firele le scot prin protectoa aia de cauciuc si la faza lunga la fel .
Nu pot renunta la mufele alea de conectare la instalatia masinii?

Varianta 2
Sa cumpar mufe si tot ce imi trebuie pt. a face instalatia ca una originala , in afara de balasturi si becuri pt ca din cate am inteles costa vro 1000 de ron /Far .
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
becuri D2S gasesti dar nu gasesti instalatie after market cu D2S si nici nu stiu sa existe adaptor de la H7 la D2S. Igniterele sunt "starterele" care aprind becurile si sunt in poza 4 cele negre

Varianta 1 : nu cred sa gasesti adaptor si sa scoti firele prin protectia de cauciuc iti bati joc de far si asta ca sa ai ceva de genul afara-i vopsit gardul inauntru leopardul.

Varianta 2 : poti renunta la senzorul de pe puntea spate si sa le reglezi manual dar trebuie sa iei partea care tine de far cel putin (mufa,balasst,igniter,bec)
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu "afara-i vopsit gardul si inauntru leopardul " dar deja farurile sunt comandate si nu am ce face trebuie sa le montez cumva am sa caut niste balasturi sh poate gasesc din cate stiu sunt de 4300k .
Daca mai are cineva vro idee in legatura cu instalatia asta.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sunt de 35w si 6000k cel putin asa scrie pe ale mele. becuri poti pune de cat vrei ca toate D2S sunt de 35W.
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
K ms mult!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cele originale din fabrica sunt doar de 4300k si doar cele care au fost cu comanda speciala la cumpararea masinii sunt de 5000k dar peste aceasta valoare nu se pune original din fabrica...
daca tot iti pui faruri originale fa-ti si instalatia ca originala cu stropitoare la faruri si tot ce mai trebuie... s-ar putea ca sa ai precablare pentru autoleveling pentru ca in anii 2001-2003 se facea cablajul complet aproape pentru fiecare versiune doar acum se fac special si nu mai poti modifica nimic la masina Wink
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ok si de unde as putea sa gasesc schemele ca sa vad ce sa caut?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
in TIS
componente poti incerca sa cauti pe ebay (co.uk si de) in special becuri, balasturi si ignitere, le poti gasi la preturi OK.
pentru autolevelling cred ca iti mai trebuie si un calculator (nu sunt sigur, e posibil ca autolevelling-ul sa iti poata fi controlat de unul dintre calculatoarele existente....)
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:cele originale din fabrica sunt doar de 4300k si doar cele care au fost cu comanda speciala la cumpararea masinii sunt de 5000k dar peste aceasta valoare nu se pune original din fabrica...
daca tot iti pui faruri originale fa-ti si instalatia ca originala cu stropitoare la faruri si tot ce mai trebuie... s-ar putea ca sa ai precablare pentru autoleveling pentru ca in anii 2001-2003 se facea cablajul complet aproape pentru fiecare versiune doar acum se fac special si nu mai poti modifica nimic la masina Wink

eu unul dintre faruri nu l-am avut original si avea de 6000k, dar celalalt era original si avea bec tot de 6000k. Am gasit la un coleg aici pe forum farurul pe original care imi lipsea si ghici ce a venit tot cu bec de 6000k OSRAM ca si cel original al meu, celalalt neoriginal avea Philips. Nu te contrazic dar nici nu ma convingi ca vin cu 4300k si nu cu 6000k. Exista vreun specs in aceasta privinta?
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am facut o trecere de genul asta cam asa: intai am schimbat farurile clasice cu unele cu angel si xenon aftermarket H7, dupa care am facut schimb cu unele originale cu lupa cu tot cu xenon. Am schimbat becurile originale de 4300k cu unele aftermarket de 6000K. Dar eu am gasit si mufele astfel incat am adaptat instalatia masinii la noile faruri.
Tie ti-ar trebui niste adaptoare pentru mufe si o alta instalatie de xenon (daca farurile noi nu contin balasturile si igniterele).
Cred ca era mai simplu sa iei faruri cu lupa Depo (arata la fel ca Hella si se gasest si pe fond negru) care au mufe ce se potrivesc cu instalatia pentru faruri cu halogen...
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca o sa gasesc mufele alea intr-un timp atat de scurt o sa vad exact cand ajung farurile ce modificari pot face si cum o sa caut pe net sa vad daca becul H7 e de aceeasi lungime cu D2S si daca sper sa ii gasesc un sistem de prindere (altul decat lipit cu silicon) .
Pe net am gasit niste adaptoare pt. D2S care cred ca s-ar putea potrivi instalatiei
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR