Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • flr

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2012

  • Mesaj Privat
eu am pus leduri cu can-bus astra h am si eu si nu imi licare nici-o pozitie
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cornele, salut! A aparut intre timp ceva mai "slim" de facut pentru vectra C sa nu mai licareasca si sa dispara eroarea? Multumesc!
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare
Am incercat sa fac si eu acest montaj dar m-am impotmolit la cei 2 rezistori de 25 w. Nu stiu cati ohmi sunt necesari pentru ei. din calcule reiese ca ar fi necesar la 14.4 v o rezistenta de 10 ohmi.Ceea ce ai aratat tu in poze sunt de 25 w si 20 ohm. Acu intrebare daca au rezistenta asa mare nu se incalzesc foarte tare, si oare nu dauneaza ca masina simte un consum de 25 de w in loc de 5w cat era beculetul de pozitie?

Multumesc
  • adisorTM

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pai daca aveai initial bec de 5W, atunci curentul prin el a fost 5W/14.4V=0,35A.
Rezistenta ce trebuie pusa in locul becului este de 14.4V/0.35A=41 Ohm, iar puterea sa fie 5W.
Deci simulezi exact becul ce l-ai avut acolo.
Daca puterea suportata a rezistentei e mai mare, nu conteaza ! Poate sa fie si de 100W, ea tot 5W va disipa, deoarece curentul si tensiunea ramin aceleasi (si P=U*I). Atita ca rezistenta e mai voluminoasa fizic, dar asta e un aspect constructiv, nu electric.
Dar dupa parerea mea e suficienta si o rezistenta de putere mai mica, deoarece impulsurile de control sint scurte, deci "nu arde tot timpul", ci in rafale.
Incearca cu una de 1W, vezi daca se incalzeste !
Skip ads

  • atlantistm

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles ca daca montez direct becuri led canbus CREE nu mai trebuie nici un releu sau rezistenta.
http://www.emag.ro/led-auto...968/pd/D8NGRBBBM/
A probat cineva?..chiar sunt ok?
  • deleted-105043

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare , la vectra c nu imi da eroare bec ars dar in schimb clipeste in modul bec stins. Am gasit rezistente de 10W/47ohm (~4W consum real) - aplicabil la becuri de 5W : T10, T20, BA9S, etc. Ce scop au aceste rezistente , pentru eroare , clipire , sau amandoua ?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR