Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Explica-ne si noua de ce e asa rea benzina aditivata.sau mai bine ce intelegi tu , din benzina aditivata, cataline
Skip ads

  • bvandrei

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
dan cristi.....aceleiasi teste le-am facut si eu la 1.8 16v ,deci nu la motorina
mol...am avut si consum crescut si parca nu tragea cum trebuia
rompetrol trage ok dar cel putin mie mi se pare ca acul scade mai repede
omv ...un prieten cu 1.6 16v facand aceleiasi teste a ramas la omv ...iar eu mai sunt in dubii intre rompetrol si omv d.p v. al puterii dar cel putin la consum clar mi se pare castigator omv -acul scade foarte greu- ,consum pe computer ..deci per total ramane omv

lukoil,si altele, nu vreau sa fiu rau, dar sper sa nu fie nevoie sa alimentez de acolo.

Alte pareri?
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am alimentat 99% din 2008 pana in 2015 doar de la MOL. Motorina EVO5. Si am fost FOARTE multumit de combustibil. cel putin aici in partea de vest a tarii, MOL furnizeaza combustibili de calitate. iar in perioada mai sus mentionata am bagat cam 160.000km, deci nu povesti.
avand unele pb cu masina ( care nu au tinut de partea de carburant, ci de magica tija swirl de la 1.9CDTI - Astra H ) am ajuns sa verific si injectoarele tot pe la aprox 150-160k km si erau in parametrii excelenti.
din 2015 pana in prezent am trecut la OMV cu cardurile de firma, dar sincer am simtit o lipsa de "putere" la masina. nu neaparat o diferenta de consum, el fiind tot peacolo, dar ca si performante parca cea de la MOL statea mai bine.
am mai alimentat de cateva ori si de la Rompetrol, Efix Diesel S sau cum ii zice la cea mai buna, dar fiind prea putine alimentari n-am putut sa-mi fac o parere, dar nu parea rea.
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Deocamdata am in rezervor doar motorina Mol Evo,astept sa o termin si voi incerca si sortimentul Tempo,ala mai ieftin.Chestia e ca am pus intr un bidon niste motorina Mol Evo,si pare "groasa",vascoasa si destul de uleioasa,deci pentru motor cred ca este buna,dar imi e foarte clar ca fata de OMV,motorul cred ca pierde 15-20 de cai,asa imi da impresia.O calc si zvac ioc,se accelereaza lent.Pai cu MaxxMotion,raspundea super bine,de drag o conduceam sportiv..Chiar o sa incerc sa combin aceste 2 tipuri de motorina,poate ajung la un compromis..
Skip ads

  • Angelgri

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2016

  • Mesaj Privat
De aprox. 3 luni de cand am masina alimentez doar la Socar cu nano95
  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Și cum ți se pare?
  • Angelgri

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2016

  • Mesaj Privat
In primul rand nu e diferenta intre 98 si 95, cel putin la masina mea, poate la cele de generatie noua cu motoare puternice. Nu mi-a facut figuri la nici o alimentare, nu am nimerit nici un lot prost!
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Porti jucaria in portbagaj si inainte sa alimentezi, verifici si vezi ce bagi in rezervor....jucaria costa undeva la 100$



  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Catalin-Ionut a scris: Când nu sunt în oraș bag de la Rompetrol fiindcã par mai de încredere și nu au benzina aditivata(cred eu). Dupã 2 plinuri nu e nici o diferențã la benzina.


Tocmai, Rompetrol are benzina aditivata, vei vedea cand umbli la bujii ca sunt rosiatice/caramizii. E buna benzina de la Rompetrol, are masina zvac, eu am alimentat 2 ani numai de la ei, dar recent am (re)venit la OMV 95, am demaraj mai slab putin, senzorul detonatii am vazut ca mi-a citit odata vreo 0,02V, deci e mai slaba calitativ si mai predispusa la aprindere necontrolata, dar consum 5,2/100 fata de 6,5/100 la Rompetrol. Si motorul scutura putin mai tare cu OMV..
Deci, ca si clasament:
1-OMV MM100 (excelenta)
2-Rompetrol Efix 95(foarte buna)
3-OMV 95 (buna, economica)
4-PetromV 95/99 (n-am observat diferente intre ele, dar ma rog de masina sa demareze)

Restul nu le-am incercat, n-are rost.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
imiplace pretul carburantilor, luat azi ECTO super diesel cu 4.6 lei/litru ( cu card lukoil), 4.96 lei/l fara
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Angelgri a scris:De aprox. 3 luni de cand am masina alimentez doar la Socar cu nano95


Salut, am avut eroare in bord cu benzina de la Socar - knocking sensor - nu recomand Rolling Eyes
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
corsa.timis a scris:
Catalin-Ionut a scris: Când nu sunt în oraș bag de la Rompetrol fiindcã par mai de încredere și nu au benzina aditivata(cred eu). Dupã 2 plinuri nu e nici o diferențã la benzina.


Tocmai, Rompetrol are benzina aditivata, vei vedea cand umbli la bujii ca sunt rosiatice/caramizii. E buna benzina de la Rompetrol, are masina zvac, eu am alimentat 2 ani numai de la ei, dar recent am (re)venit la OMV 95, am demaraj mai slab putin, senzorul detonatii am vazut ca mi-a citit odata vreo 0,02V, deci e mai slaba calitativ si mai predispusa la aprindere necontrolata, dar consum 5,2/100 fata de 6,5/100 la Rompetrol. Si motorul scutura putin mai tare cu OMV..
Deci, ca si clasament:
1-OMV MM100 (excelenta)
2-Rompetrol Efix 95(foarte buna)
3-OMV 95 (buna, economica)
4-PetromV 95/99 (n-am observat diferente intre ele, dar ma rog de masina sa demareze)

Restul nu le-am incercat, n-are rost.



Salut, am trecut de ieri pe OMV100 Wink se simte o diferenta in bine la motorul "turbat" Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

De unde alimentati?
OMV 17%
Lukoil 7%
Petrom 23%
Rompetrol 26%
MOL 17%
Agip 1%
Alte statii 1%
Nu merg la o statie anume 4%
246 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR