Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Salut! Am o problema ....... cateodata gasesc in portbaj umezeala,mocheta e uda in partea dreapta , si pe amplificatorul audio e un fel de "condens" .... la fel si pe caroserie daca ridic mocheta .....

E cumva condens sau imi intra apa pe undeva ? Si daca da , pe unde poate intra apa ? E vorba de un opel Astra F '98 1,6i 8v (hatchback)...

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Idem si la mine , si eu tot o astra hatchback numa ca din 92, si ii uda mocheta si dc nu ploua dar nu tot timpul , rar se umezeste ,cauza nu am descoperit-o Smile inca
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu pe ce parte aveti toba...daca e pe dreapta s-ar putea de la ea sa fie...sper sa nu spun prostii...dar clar e de la o sursa de caldura...ca altfel nu s-ar produce condensul.
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
verifica chederu ... dupa ce o speli vezi daca intra apa pe undeva.
toba la astra f e pe stanga.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
eu am verificat-o dupa ce am spalat-o dar nici vorba de apa in portbagaj sau macar un pic de umzeala , ea apare numai cand vrea ea Laughing
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ati incercat sa ridicati mocheta de pe oalele rotilor? la vectra mea s-a gaurit tabla la oala de pe dreapta si imi intra pe acolo apa noroi si tot felul de mizerii. (la marginea placii intarite de la capul amortizorului). tinichigiul a zis ca acolo se acumuleaza apa si rugineste repede. e adevarat ca e alta masina dar e o idee.

fiind frig e mai greu de lucrat. daca era vara puteati sa luati furtunul si sastropiti pe afara (inclusiv pe dedesubt) pina vedeati pe unde intra.
  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu am patit-o la fosta masina (tot hatchback). A iesit furtunu' de la spalatorul de geam (montat pe stergatorul spate).

Calin
  • DonDragon

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2012 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am patit-o la Astra hatchback din `96. Aveam umezeala de lichid de spalare parbriz in porbagaj in dreapta. S-a rupt furtunu' de la spalatorul de geam (montat pe stergatorul spate). Practic se scoate spoilerul de sus din spate, si se vede in dreapta sus furtunul care la fiecare inchidere/deschidere de portbagaj se indoaie. E din plastic, imbatraneste si el.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
ahaaaaaa , deci de aia nu mai iese deloc apa sa spal geamu din spate Laughing
ca se duce toata in portbagaj noh las` ca-i vin eu de hac Smile azi nu , dar maine poimaine o desfac si cercetez
  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Mr.hat a scris:ahaaaaaa , deci de aia nu mai iese deloc apa sa spal geamu din spate Laughing
ca se duce toata in portbagaj noh las` ca-i vin eu de hac Smile azi nu , dar maine poimaine o desfac si cercetez


Sper sa gasesti usor. Daca intreruperea este intr-un loc ascuns o poti gasi in felul urmator ( am vazut si eu cum au facut cei de la Skoda, caci la precedenta mea masina, Octavia, aveam aceeasi problema ca si tine):
- baietii de la Skoda Tg Mures au desfacut furtunu din fata de la borcanu de spritz (treaba foarte grea la Skoda din cauza accesului imposibil) si au bagat aer de la furtun, cu presiune ca sa auda unde "suiera".
Primitiv dar eficient (caci altfel intreruperea nu era vizibila).

Succes
  • bogdann

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2005

  • Mesaj Privat
la fel si la mine.paote fi si condens.dar la mine aripa spate stanga e muci si am observat ca pe acolo imi arunca putina apa
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
La Astra mea macar stiu : intra apa pe langa unul din geamurile laterale , putin , la ploi mari si dense sau cand o duc la spalatorie . Ala a fost schimbat dupe vreun accident , inainte de a fi la mine si nu e perfect etans
O alta cauza , deloc de neglijat ( si o banuiesc si la mine) este ca apa patrunde pe langa antena . Nevasta mea , care conduce Astra asta , mi-a zis ca odata pe o ploaie mare la o frana mai ...ampla i-a venit o cana de apa in brate din ...plafoniera !
Oricum , Astra mea e un dezastru in materie de aburi si condens , in special iarna , e un cosmar .... Se abureste pana in coada toata !

Corvin
Skip ads

  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la caravan in special poate sa mai intre pe langa barele alea de pe cupola (daca e mai veche masina)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
cre ar fi remediul la caravan? au am ceva probleme pe stanga...apare pe musamaua de la portbagaj...prima data am crezut ca e de la geam si am tras un snur subtire de silicon peste chederul la geam...dar dupa un timp a aparut iar...e drept, in cantitate mai mica...dak se poate...help
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am patit la Tigra, ca avea doua canale de scurgere pe linia de inchidere a portbagajului, si unul era infundat.

Acel canal fiind infundat, apa ajungea inapoi in portbagaj.

Am luat o sarma lunga, am turnat 2 cani de apa sa se umple si dupa cateva miscari fine, s-a deblocat si s-a scurs apa ... problema rezolvata.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
aceeasi belea si la mine, cateodata gasesc apa in portbagaj, ce e mai nasol e ca se "impute" apa aia acolo si abia poti sa respiri in masina pana se aeriseste. Stropitorul lucreaza, deci nu cred ca e de acolo, iar scurgerile ca la tigra lui zero nu stiu unde sunt. Plss help.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cand ridic portbagajul la Tigra, este un canal pe margine unde se inchide.
Sper ca intelegi.

Uitate pe canalul ala (nu cred sa fie ca la mine, dar totusi) ... sunt doua "gauri" din plastic prin care se scurge apa. Una era infundata la mine.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
oki, verific si revin.... Tks a lot.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sper sa te ajute Smile
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cum rezolv problema la un corsa?curge apa de la furtunul din spate
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR