Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Eu_SiLvIu_yo

  • Mesaje scrise: 269
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut! am cautat peste tot prin forum dar nu am gasit o discutie asemanatoare.

Undeva pe anu viitor as vrea sa achizitionez o astra G de preferat cu motor 2.0 dti si ma intrebam daca sar putea face un transplant cu un motor de 1.9 cdti de pe o astra H si daca da, de ce am nevoie si cam care ar putea fi conditiile sa pot face asta.

Stima!
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut!
domne, ai un plan foarte indraznet... in principiu, si daca s-ar putea, ar costa o avere. gandeste-te ca trebuie sa schimbi pe langa motor si toate cele: planetare, turbina, pompa, cutie, ambreiaj, etc....
mai asteptam sa vedem ce zic cei care cunosc mai multe... mi-e greu sa cred ca ar face totusi cineva "transplantul" asta...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si daca s-ar putea face transplantul nu uita de omolagarea RAR. De la omologarea Z19DTH-ului poti sa iti iei gandul.
  • Eu_SiLvIu_yo

  • Mesaje scrise: 269
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut colegii! Ma gandeam sa fac rost de un vauxhall astra H cu motoru pe care il vreau din anglia. Nu mi l-ar omologa la RAR sau ar costa prea mult?

Stima!
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca e o diferenta de aproximativ 50% in plus de putere la Z19DTH fata de Y20DTH, RAR-ul nu o sa ti-o omologheze fara modificari la sistemul de franare etc etc.
  • mirkotdm

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2011

  • Mesaj Privat
inprimavara asta am avut o situatzie similara cu un hyundai galloper,3000 benzina,ce urma sa-l trec pe 2500 turbodiesel.chiar daca personal am atestatul in mecanica auto si profesez,cei de la rar au spus ca lucrarea trebuie facuta la un service autorizat rar.ok.faceam cumva,dar apoi a venit surpriza-"cind venitzi la no, dupa ce terminatzi la service,i nu va garantam omologarea de tip".adica, il verificau cei de la service autorizat de ei,apoi rar ,dar nu garantau nimik.

se pare ca e vb de altceva decit de tehnica-din pacate.poate niste discutzii informale sa fi rezolvat treaba.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR