Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Al1n

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare , am fost cu masina (opel corsa 2007 1.3 cdti 75 cp) la auto check pt schimbul kitului de amb . M-au sunat si mi-au spus ca trebuie schimbata si volanta pt ca discul de amb freaca pe ea .... Dupa vreo ora m-au sunat si mi-au spus ca m-au scutit de niste bani pt ca rulmentul de presiune hidraulic era bun. Acum intrebarea mea "este bine ce au facut oamenii? ca nu mi-au schimbat si rulmentul?...din cate am inteles rulmentul ar trebui schimbat odata cu placa si amb .
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Al1n a scris:Salutare , am fost cu masina (opel corsa 2007 1.3 cdti 75 cp) la auto check pt schimbul kitului de amb . M-au sunat si mi-au spus ca trebuie schimbata si volanta pt ca discul de amb freaca pe ea .... Dupa vreo ora m-au sunat si mi-au spus ca m-au scutit de niste bani pt ca rulmentul de presiune hidraulic era bun. Acum intrebarea mea "este bine ce au facut oamenii? ca nu mi-au schimbat si rulmentul?...din cate am inteles rulmentul ar trebui schimbat odata cu placa si amb .


Teoretic trebuia pus nou tot. Cati km are masina?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Probabil ti-au bagat dume ca sa te scoata la bani mai multi. Volanta nu e neaparat sa fie schimbata odata cu placa/rulment/disc, ci doar daca are joc mare(la dual mass) si daca are uzura pronuntata - simple mass. Ar fi trebuit sa duci masina la cineva cunoscut si de incredere, ca sa nu te tepuiasca de bani.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca discul (probabil niturile) a frecat pe volanta este bine ca au schimbat si volanta. Rulmentul este normal sa nu fie uzat (masina de 4 ani) si de aceea nici nu l-au schimbat. Aici seamana a fortare gen liniute sau plecari cu scartait de roti. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR