Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Ronaldinho24

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 2000 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
UPDATE Puteti vedea cat ulei intra in motorul vostru pe pagina dedicata capacitate ulei Vectra B



Ieri am facut schimbul de ulei, filtre si placute de frana.
La fiecare schimb puneam 5 L de ulei. Ieri am pus tot 5 litri si cand ma uit azi de dimineata la joja imi arata cam 10 mm peste maxim. La schimburile anterioare era aproape de maxim. Mentionez ca uleiul s-a scurs din baie in timp ce s-au schimbat placutele de frana. Nu mai inteleg nimic !
In concluzie ... cat ulei intra in acest motor ?
Skip ads

  • lucyus97

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ronaldinho24 a scris:Ieri am facut schimbul de ulei, filtre si placute de frana.
La fiecare schimb puneam 5 L de ulei. Ieri am pus tot 5 litri si cand ma uit azi de dimineata la joja imi arata cam 10 mm peste maxim. La schimburile anterioare era aproape de maxim. Mentionez ca uleiul s-a scurs din baie in timp ce s-au schimbat placutele de frana. Nu mai inteleg nimic !
In concluzie ... cat ulei intra in acest motor ?


Iti intra 5.5 litri
Cand ai verificat nivelul masina era pe plan drept?Ai schimbat si filtrul de ulei?
  • Ronaldinho24

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 2000 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
lucyus97 a scris:
Ronaldinho24 a scris:Ieri am facut schimbul de ulei, filtre si placute de frana.
La fiecare schimb puneam 5 L de ulei. Ieri am pus tot 5 litri si cand ma uit azi de dimineata la joja imi arata cam 10 mm peste maxim. La schimburile anterioare era aproape de maxim. Mentionez ca uleiul s-a scurs din baie in timp ce s-au schimbat placutele de frana. Nu mai inteleg nimic !
In concluzie ... cat ulei intra in acest motor ?


Iti intra 5.5 litri
Cand ai verificat nivelul masina era pe plan drept?Ai schimbat si filtrul de ulei?


Am schimbat si filtrul de ulei, iar masina era in plan drept. Sa imi fac griji pentru cat e in plus? Mai mult de 200-300 de grame nu cred ca sunt.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In filtrul nou ai pus ulei? Daca nu, e totul ok.
Skip ads

  • Ronaldinho24

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 2000 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:In filtrul nou ai pus ulei? Daca nu, e totul ok.

Nu am pus ulei in filtrul nou. Dar totusi...sa nu se fi umplut in cativa km parcursi?
  • TitusRomcea

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut prieteni. Teoretic cartea spune 5,5 litri cu tot cu filtru. Problema e ca abia dupa ce am pus 6l e corect nivelul pe joja, masina fiind in plan orizontal. Am eu joja de la alt model oare? A mea e ca un arc lung, dar...
Cine ma poate ajuta?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sti cum se masoara corect nivelul uleiului?Nu ar strica sa te documentezi inainte.

OFF:Apropos in motor intra mult mai mult ulei.
La Dacia 1300 intra aproape 15 litrii.Dar la un Opel cu motor mai mare.
Dar recomandat este sa pui doar 5.5l.
  • TitusRomcea

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
da, recomandat e doar 5,5. si atunci de ce pe joja imi arata ca nu am suficient? asta ma irita.
si cunoastem problemele si la prea mult ulei si la prea putin, dar nu sunt singurul la care joja nu indica cat ai pus. ai vreo idee?
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Sti cum se masoara corect nivelul uleiului?Nu ar strica sa te documentezi inainte.
.

Cum?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ UNHleaSHD un partea dreapta de sus a paginii se afla o casuta iar langa ea un buton albastru pe care scrie "Cauta".Chiar functioneaza.

Uite ce am gasit eu:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6831&postdays=0&postorder=asc&start=20
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Credeam ca ai tu o tehnica avansata. Chestia aia o stiam si eu... Il verific dimineata inainte de plecare.
  • valibulgaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 2.0dti 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut ... eu am facut schimbul acasa de vreo 3 ori ..primele 2 schimburi am pus 5,5 l dar nivelu pe joja era trecut de maxim si am obs ca il elimina pana la un anumit punct si anume pana ajunge la jumatatea dintre min si max .... al 3lea schimb am pus doar 5 litrii si un litru lam pus pe la 8-9 mii pe timp de iarna mi sa parut ca ciupeste putin si din ulei .. si acum trebuie sa ii fac schibul iar .. si nu stiu sigur cu sa fac pt ca am vazut mai multe idei .. a mea este 2.0 dti 16 v ce imi recomandati ? sa pun 5l sau 5,5? ms anticipat
Skip ads

  • laurentiutataru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ce lungime are joja de ulei pt vectra c 2.0 dti ( y 20 dth) ? O voi masura si eu. Am facut schimb de ulei, am pus 4,5 litri si arata cu 1 cm mai mult decat maxim. Voi masura si eu joja si voi reveni cu un post. Astept si alte masuratori pentru comparatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR