Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am un Vectra din '94 c18nz.....ca dak nu-mi apare semnatura in profile scriu de cate ori e nevoie. deci sa va povestesc care-i faza cu cutia...cand m-am hotarat si eu sa completez cu ulei la cutia de viteze...cumpar ulei de firma pentru masina mea ajung in parcare desfac busonul de la cutie pun 1l de ulei, inchid capota si hai sa fac si eu o tura de orash sa vad cum merge.
Fac tura dar nici o schimbare, cand ajung in parcare vad uleiul care l-am pus in cutia de viteze era in parcare.
Parchez masina ridic capota la masina si vad cum imi mai picura ulei. Ma uit pe sub masina sa vad pe unde picura......nu vad locul pe unde picura dar aveam partea de jos de la baia, caseta de directie si ce o mai fi pe acolo murdare de ulei.
Poate aveti vreo idee pe unde ar putea sa curga, puncte mai sensibile la modelul asta ca sa stiu la ce ma astept de la mecanici.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pana sa ajungi la mecanici, gaseste un prieten cu rampa la garaj, sau o rampa metalica, baga-te sub ea si vezi cu ochii tai ce e acolo. Nu cumva ai lovit cutia si e fisurata? E foarte suspect ce spui, ai pus ulei si a curs jos. Oricat de uzate ar fi semeringurile (la planetare, la priza cutiei, la axele timoneriei) nu se pierde instant, ci in timp si se vede urma pe unde curge.
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O s-o pun pe rampa, tot ce e posibil sa fie cutie fisurata(cutia de viteze nuh?) si oare cam la c suma ajunge o cutie noua? sau s-o iau de la dezmembrari? Si pe la dezmembrari cam la c suma ajunge sa nu incerce aia sa ma fraiereasca Very Happy
  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
1. Din cate stiu eu la Vectra A pe sus se pune ulei numai in caz de urgenta.......de regula se pune pe la busonul de umplere...cel putin asa faceam eu.
2. Daca ai pus pe sus ...poate ai pus prea mult...pt.ca nu poti sa-ti dai seama de nivel pe sus.....daca s-a umplut deja e prea mult si atunci verifica sa nu-l fi aruncat pe la simeringurile de la planetare....si el sa se fi prelins in liniste pânã sub cutie.
Skip ads

  • buleus

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: cluj
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2004

  • Mesaj Privat
manfred a scris:1. Din cate stiu eu la Vectra A pe sus se pune ulei numai in caz de urgenta.......de regula se pune pe la busonul de umplere...cel putin asa faceam eu.
2. Daca ai pus pe sus ...poate ai pus prea mult...pt.ca nu poti sa-ti dai seama de nivel pe sus.....daca s-a umplut deja e prea mult si atunci verifica sa nu-l fi aruncat pe la simeringurile de la planetare....si el sa se fi prelins in liniste pânã sub cutie.


salut ma bag si eu in discutie... Rolling Eyes unde e busonu de umplere la Vectra?
  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La Vectra mea era exact unde intra tija de la schimbator in cutie.......cum te uiti la motor in partea dreapta....pe partea soferului.
Dar repet pe acolopuneam in caz de urgenta.....normal puneam pe la busonul mentionat in mesajul anterior.
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Manfred eu am pus ulei pentru ca mi-a mai curs dar nu am aflat pe unde si daca era sa fi pus prea mult ulei imi ajungea la nivel si imi dadea uleiul afara pe la butonul de umplere....si cum a mai zis cineva....dak era sa curga pe la semeringuri curge in timp dar nu 1l in nici 5 minute....deci eu raman la concluzia cu cutia fisurata...dar cum nu am timp de asta ca am lovit-o ramane pe alta data.......
Oricum multumesc pentru raspunsuri.
  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pt Lucix
Mie imi curgea pe la simeringul unde intra tija schimbatorului in cutia de viteze....l-am schimbat si totul a fost OK
NU TREBUIE SA FII PESIMIST....CUTIA FISURATA..... SPER SA NU AI ASA UN GHINION.
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
manfred a scris:Pt Lucix
Mie imi curgea pe la simeringul unde intra tija schimbatorului in cutia de viteze....l-am schimbat si totul a fost OK
NU TREBUIE SA FII PESIMIST....CUTIA FISURATA..... SPER SA NU AI ASA UN GHINION.

Inteleg mah ca iti curgea pe la semering da nu ti-a curs tot uleiul in 5 minute ci in timp.. Si la cate am patit eu zilele astea cred ca am dat de ghinion Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR