Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • maziii

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:nu mai bine puneti pe parbriz acea folie din magazinele de piese si gata? de dimineata dati folia jos si plecati Smile) sau acele huse care acopera plafonul si geamurile. La fel dati jos husa si la drum...mai simplu nu exista:))

Sau chiar o bucata de nailon/carton?
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
maziii a scris:
pustiu_pst a scris:nu mai bine puneti pe parbriz acea folie din magazinele de piese si gata? de dimineata dati folia jos si plecati Smile) sau acele huse care acopera plafonul si geamurile. La fel dati jos husa si la drum...mai simplu nu exista:))

Sau chiar o bucata de nailon/carton?


Sau da..oricum este o metoda mult mai buna decat orice altceva, nu zgarie geamul nu il matuieste si tot asa:)
  • maziii

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2011

  • Mesaj Privat
+ Ca nu mai trebuie sa stai in frig ca sa dai cu spray sau cu altceva:))
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si inca un avantaj ar fi ca protejezi si stergatoarele sa le inghetele lamela de cauciuc si sa se deformeze. Chiar ma uitam la tata diminetile astea:)) cobora si in 2 minute pleca:)) statea mai mult pana strangea husa:)) de la batranete:))
Skip ads

  • circuitz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut eu pun pe parbriz folie de se pune sub parchet ...ce-a mai subtire si o prind cu usile din fata ,acopera si stergatoarele ,nu ingheata ...foarte buna
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ajung cam 2m? sa stiu cata cumpar..sau mai bine 2.50?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Unde se mai gaseste alcool tehnic?
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
SOLUTIA DEFINITIVA = SPRAY + BRICHETA! Laughing Very Happy
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@pascaru_val la Dedeman au sigur.Posibil si la celelalte magazine de profil Hornbach e.t.c.
  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut baieti am achizitionat si eu alcool tehnic din selgros ca sa stiti unde se mai gaseste pt a l folosi pe geamurile laterale care au gheata si nu se mai deschid este foarte eficient am citit tot topicul pt a vedea si parerile vostre despre folosirea acestui produs si sincer nu prea am fost lamurit si am facut niste cercetari asa ca voi posta aici ce stiam din experienta si ce am mai gasit sa fiu de folos colegilor:
in primul rand colegul ''pustiu_pst'' v-a oferit cea mai simpla,eficienta si la indemana solutie de PREVENIRE a inghetului parbrizului si aceea de a folosi o husa sau folie de parchet sau patura de la bunica pt a acoperii parbrizul
pt cei care din diferite motive nu pot sau nu vor sa faca acest lucru o alta metoda de prevenire a ingetului este sa merge ti cu geamurile deschise si caldura oprita si cu siguranta optimizarea temperaturii la nivelul celei de afara nu va mai avea ca rezultat formarea condensului pe interior si implicit a picaturilor de apa pe dinafara care sa produca gheata care trebuie inalturata a doua zi de pe parbriz:))))
acum folosirea alcoolului ETILIC tehnic pt degivrarea geamurilor este foarte eficient dupa cum au mai spus si colegii de a lungul topicului insa recomandarea mea este sa il folositi in starea in care il achizitionati acesta avand spun ei 90 ce grade celsius ceea ce inseamna ca etanolul este in proportie de 90% din cantitatea de volum ceea ce insemana ca restul de 10 % in general va ramane un componet asemanator apei(chimie nu mai intru in detalii) va spun asta pt ca amestecand-ul cu apa distilata spirt(care este tot un etanol dar cu o compozitie chimica un pic diferita) ve ti avea surpriza sa faca ulterior acel strat subtire de gheata deoarece Etanolul este un lichid care fierbe la 78,32oC si se solidifica la -114,1oC asa ca se va evapora destul de repede chiar daca temperatura scazuta incetineste un pic reactia insa reversul este ca diferenta de concentratie din lichidul care este in acea sticla pe care o mai si diluati va ingheta repejor temp de afara fiind propice. sper ca nu sunt prea of topic vreau doar sa lamuresc si sa se inteleaga cum e mai bine de procedat.
nu va speriati acest etanol tehnic care rezulta in urma procesului de rafinare a alcool ului alimentar nu este toxic si dizolva iod, fosfor, hidroxizi alcalini, unele rasini etc.; precipita albumina, gelatina si alte proteine asa ca nu are ce sa va strice la masina
in schimb mare atentie ce cumparati uitati va pe eticheta si la lichidele de spalare a parbrizelor asa cum mai spunea un alt coleg se foloseste alcool ul metilic in compozitie este destul de nociv paote ca nu asa cat sa va speriati cel putin acum cand totusi e mai rece dar atunci cand afara este cald nu e ok nu mai intru in detalii
daca se poate in momentul in care ati ajuns acasa si geamul este un pic umed puteti pulveriza atunci un pic de alcool si sa l stergeti cu hartie absorbanta iar urmatoarea zi daca fenomenele meteo sunt favorabile pe timpul noptii nu va mai fi nevoie sa l degivrati
sper sa nu fi fost prea mult off topic si am fost de ajutor HAI CU PRIMAVARA Smile
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...aveti grija sa nu se prelinga pe tabla acest alcool etilic tehnic.din cate stiu poate pata lacul masinii,mai ales daca solutia nu este diluata (macar 3 sferturi alcool tehnic si un sfert apa) si este lasat asa nesters.numai bine
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Solutia definitiva: 14 grade celsius! Very Happy

Skip ads

  • lucky69boy

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16exl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dai ai dreptate de sarbatori a fost chiar urat fara zapada si acum nu se mai termina
  • dorin_tm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
O ceapa alba, mare, taiata in doua .
Se freaca geamul de cu seara , pe exterior .

- un geam curat ingheata mai putin ca si un geam murdar - tensiuni superficiale ( fizica de Liceu )
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am încercat soluția cu alcool etilic 90 grade, pulverizat cu pompã manualã de spãlat geamurile.
Funcționeazã instantaneu! Eu sunt mulțumit și o recomand tuturor.
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Recomand si multumesc lui Claudiu-cld pt. solutia exemplificata alchool etilic+spirt...functioneaza perfect:D
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! O intrebare de sezon am si eu: Pentru prevenirea inghetarii Chederelor de cauciuc cu ce as putea sa dau pe ele? Daca stie cineva sau cine a mai folosit anumite solutii! Multumesc Anticipat numai bine!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Alin , sa mai discutat despre aceasta problema , pt chere merge foarte bine glicerina industriala sau glicerina boraxata( se gaseste la farmacii) . Pt geamuri folosesc spray de dezghetat de la prevent
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Aha...am inteles...ms frumos Gabi..Very Happy numai bine si fara probleme cu masinile!
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
eu folosesc folie dinaceea de la magazin de piese auto. pe o parte e neagra si pe cealalta argintie m seamana cu umbrela la material si se prinde in usile din fata peste parbriz , merg la masina deschid usa la sofer o scutur odata peste capota nu ramane nimic pe ea si o strang.[vorba vine , o bag mototol sub scaun nu deranjaza cu mimic] Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR