Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu dau drumul la clima pe parbriz cu butonul de degivrare apasat si fumez o tigara pana incepe sa se dezghete putin, apoi se ia repede gheata cu racleta Smile.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
CEA MAI BUNA IDEE(dati click)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
A fost oferta la Lidl la semi huse
  • mihail75

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
postez aici o problema adiacenta, cu care ma confrunt de cateva luni. Pe la inceputul iernii, mi-am zis sa cumpar si sa folosesc si eu un spray din acela de dezghetare a parbrizului. Nu stiu ce am facut, ori nu am citit cum trebuie instructiunile ori nu am dat suficient, ideea e ca nu a avut nici un efect.
Mai grav e ca, de atunci, de fiecare data cind ploua si folosesc stergatoarele, in momentul in care stergatorul face o tura imi ramine o "ceata" pe parbriz, care se duce dupa cateva secunde (4-5). Am spalat masina si cu spuma activa, am sters, nimic, la fel face. Cu ce sa dau ca sa scap de aceasta "ceata", care chiar afecteaza vizibilitatea? Multam!
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
E mai putin de la spray. Cel mai probabil e de la lichidul de parbriz de 5-9 RON - 5 litrii. Daca te uiti atent o sa vezi ca ai depuneri fine, probabil calcar de la apa care numai dedurizata nu e in lichidul de parbriz. La asta adauga si grasimi/uleiuri adunate intr-o iarna intreaga de la mizeria de pe jos. Din ce am incercat personal pana acum [otet +- fairy bagat in lichidul de parbriz, frecat cu: fairy, triumf, cif Smile] singurul cu efecte clare a fost Cilit Bang AntiLimescale. Dai, lasi, freci, dai, lasi, freci si clatesti abundent. Schimbatul stergatoarelor ajuta si el si daca dai ventilatie pe parbriz ceata o sa dispara ceva mai rapid.
  • mihail75

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
E posibil. De obicei am luat lichid de parbriz mai de calitate, dar, intr-adevar, chiar ultimul luat a fost un bidon din acela mare, agatat la Kaufland. Am sa incerc varianta propusa, sper sa scap. Cu ventilatia nu a prea mers, mai ales ca ceata e la exterior, pina sa isi faca efectul ventilatia, trec cele 4-5 sec. si dispare. Multam!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sa dezgropam putin subiectul. Alcoolul isopropilic(ma gandesc ca alcoolul tehnic e acelasi alcool dar "subtiat") cu apa distilata/demineralizata in compozitie de 1:1 inlatura gheata? Se poate folosi si pentru degresare pe interior (stiu ca este degresant dar ma intereseaza amestecul)? Nu de alta dar la cum pufai in masina ca un turc din pipa electronica s-a pus o pelicula de toata frumusetea si trebuie sa frec cate 30-40 de minute sa inlatur glicerina depusa.
Si in camera din casa vreau sa il curat iar prostiile din comert nu au efect prea mare tot trebuie frecat pana imi ies peri albi si cum geamul din casa este foarte "mic" va dati seama de chin...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit intr-un sfarsit pe plan local technisol si alcool izopropilic. Lumea nu stie, eu cer alcool izopropilic ei imi zic ca nu au. Intreb de alcool tehnic si gasesc tehnisol si langa alcool izopropilic. Ei toti stiu ca e alcool tehnic dar "mai puternic". In seara asta preparam solutia magica intr-un fas fas de geamuri si vedem daca curata si glicerina de pe parbriz Very Happy
Preturi: alcool 18 lei, tehnisol 12 lei si am mai luat alcool sanitar din farmacie cu 5 lei (nu mai aveam nici prin casa)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR