Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marcelinho23

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare. maine merg in piata auto sa imi cumpar una din urmatoarele masini:
wv bora 1.9 tdi 116cp sau 136cp
golf4 1.9tdi 116cp
seat leon(2000-2005) 1.9tdi 110cp
as avea nevoie de cateva sfaturi de la voi (ex: cum imi dau seama daca a fost trantita , motorul daca e ok, daca s-a umblat la km. chestii de genul.)

multumesc anticipat
Skip ads

  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ciudat, printre variantele tale nu gasim Opel.Ce sa intelegem?
  • marcelinho23

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Floreen a scris:Ciudat, printre variantele tale nu gasim Opel.Ce sa intelegem?


opel vectraA am acum.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
http://forum.softpedia.com/...?showtopic=174179
Skip ads

  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca dai o cautare pe forum si nu numai, "sfaturi pentru achizitionarea unei masini second hand" iti garantez ca vei gasi ce cauti.Numai bine!
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Vezi ca 1.9 de 136 CP nu exista (de 131 da).Totodata vad ca ai mentionat 1.9-ele de 116 CP despre care tin sa mentionez ca vine doar cu 4motion (tractiune integrala).
Cat despre cele 3 modele din care vrei sa alegi eu nu pot sa-ti zic decat ca mecanic sunt identice, fiind doar o chestiune de gusturi pe care sa o alegi.
Oricum ca o parere eu iti recomand 1.9 TDI 90 CP (ALH) este un motor non pompe-duse cu o injectie clasica si fara nicio pretentie la motorina.Aceeasi injectie clasica non PD o are si cel de 110 CP doar ca e mai rar.
1.9-ele PD este in general mai sensibil la motorina (nu ca un CDTI dar este) problema lor ar fi ca injectoarele sunt electronice(nu are pompa de injectie) si pe la 200-250 000 km dau semne de oboseala.
Cateva sfaturi despre alegerea unui diesel :
1.Motorul sa mearga rotund "fara sa maraie,rontaie".
2.Verifica zgomote la ambreiaj, cam toate 1.9 au volanta cu dubla masa si costa destul o inlocuire
3. Fumul sa fie negru si sa apara la a 2 -3 a acceleratie peste 3000 rpm .
Oricum tu ai zis ca vrei Leon 2000-2005 dar nu ai spus nimic despre suma de care dispuii , intre un Leon din 2001 si unul din 2004 fiind diferente cam de 2500 E.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris: Oricum ca o parere eu iti recomand 1.9 TDI 90 CP (ALH) este un motor non pompe-duse cu o injectie clasica si fara nicio pretentie la motorina.Aceeasi injectie clasica non PD o are si cel de 110 CP doar ca e mai rar.

ALH iti recomand si eu. E euro 3.
Motoarele VAG de 110CP (AHF, AVG) sunt Euro 2. Doar ASV este Euro 3, dar tu cred ca o sa iti cumperi masina deja inmatriculata. Insa cine stie ce ne rezerva viitorul...
Deci, pentru consum si fiabilitate - ALH (90cp), pentru sportivitate + cheltuieli ceva mai mari de intretinere - ARL (150CP).
Sfaturi utile de achizitie gasesti aici destule. Eu totusi zic sa ajungi sa verifici mecanic masina abia dupa verificarea amanuntita a hartiilor. Sa vezi daca merita.


Ultima modificare facuta de EL-GABRY la Vin 25 Nov, 2011 9:46 pm
  • pentium

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2011

  • Mesaj Privat
daca ai un vectra a...cum de nu treci la un vectra b sau c?
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
pentium a scris:daca ai un vectra a...cum de nu treci la un vectra b sau c?

Eu iti zic cateva motive:
-pe cam toate motoarele de 1.9 exista turbosuflante cu geometrie variabila care se reflecta in agilitatea masinii in oras ( mai pe scurt cuplu disponibil in treptele mici cam de la 1300 rpm).
-posbilitate de cutie in 6 trepte , cu toate ca cea in 5 trepte este suficienta adica 140 km/h la 3000 rpm este suficient pentru un consum de 6%.
-posibilitatea de a alege intre mai multe variante de putere 90,101,110,116,131,150 CP (toate disponibile pe 1.9).
-in general fiabilitate mai mare.
Pe Vectra B , exista cam un singur motor diesel cel de 2.0 si 101 CP ... 2.2-ul nu merita luat in considerare la fel si 1.7-ele(care oricum s-a pus pana in 1998).Aceeasi treaba este si la Vectra C cu deosebirea ca exista 1.9 CDTI dar acesta costa de la 6500 E in sus si initiatorul topicului nu dispune de acesti bani cred,plus ca Vectra C este mica la interior comparativ cu un Passat cu care ar trebui comparat(calitate etc)
  • _irinel_

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:Vezi ca 1.9 de 136 CP nu exista (de 131 da).Totodata vad ca ai mentionat 1.9-ele de 116 CP despre care tin sa mentionez ca vine doar cu 4motion (tractiune integrala).
Cat despre cele 3 modele din care vrei sa alegi eu nu pot sa-ti zic decat ca mecanic sunt identice, fiind doar o chestiune de gusturi pe care sa o alegi.
Oricum ca o parere eu iti recomand 1.9 TDI 90 CP (ALH) este un motor non pompe-duse cu o injectie clasica si fara nicio pretentie la motorina.Aceeasi injectie clasica non PD o are si cel de 110 CP doar ca e mai rar.
1.9-ele PD este in general mai sensibil la motorina (nu ca un CDTI dar este) problema lor ar fi ca injectoarele sunt electronice(nu are pompa de injectie) si pe la 200-250 000 km dau semne de oboseala.
Cateva sfaturi despre alegerea unui diesel :
1.Motorul sa mearga rotund "fara sa maraie,rontaie".
2.Verifica zgomote la ambreiaj, cam toate 1.9 au volanta cu dubla masa si costa destul o inlocuire
3. Fumul sa fie negru si sa apara la a 2 -3 a acceleratie peste 3000 rpm .
Oricum tu ai zis ca vrei Leon 2000-2005 dar nu ai spus nimic despre suma de care dispuii , intre un Leon din 2001 si unul din 2004 fiind diferente cam de 2500 E.


1.9 116cp e si fara 4motion
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR