Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Patrick28

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua preteni,
Se pare ca luna cadourilor mi-a adus un cadou...mai neplacut.Caldura...se pare ca este o problema pt masina mea.
Fie ca merg in oras..fie ca la drum lung...caldura data de masina este foarte putin....ventilatorul merge..se aude..dar aerul e rece=dezmortit.Mentionez ca acul de la apa se ridica.Am curatat filtru de aer,antigel...tot....doar ca in masina tot ploua...se abureste tot timpu...

A'si fi recunoscator daca mi-ai dat cateva sugestii..sfaturi..Am auzit ca filtru de polen ar putea fi o problema...oare?!
Skip ads

  • petricanicolae

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2010

  • Mesaj Privat
opreste recircularea aerului.eventual mergi cu un geam putin intredeschis la perioade scurte de timp.poti folosi la nevoie a.c. la diesel se incalzeste mai greu iarna.nu te speria si da-i talpa.bafta.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
termostatul blocat pe deschis....la cat se ridica apa?
  • Patrick28

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pe distante scurte...se ridica..75-80....oricum sub 90.
Skip ads

  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Verifica filtru polen...mai mult ca sigur e imbacsit si deasta se abureste inauntru. La mine la vectra c am acces la el prin compartimentul motor pe la grila de la stergatoare, vezi ca asa o fi si la tine.
  • Patrick28

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult !
filtru de polen am inteles...ca e pe undeva ...prin torpedou...adic scot(sertaru) de la torpedou si acolo..e...am vazut ceva pr youtube....sper sa fie asa...
  • luci_t

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@ patrick
Pt a ajunge la filtrul de polen scoti sertarul de la torpedou si conducta care baga aer la picioare. In lacasul rezultat, in partea stanga o sa vezi filtrul. e o operatie mai simpla decat pare Wink
PS daca o duci la un meserias stai cu el cat face operatia; personal am o mare nemultumire fata de un service renumit din salaj, unde pe langa multe alte greseli nici macar nu au schimbat filtrul de polen Embarassed dar de platit l-am platit.
  • aisun asn

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2011

  • Mesaj Privat
poate fi de la recirculare sa fie pe inchis sa nu intre aer de afara.....si nu se incalzeste bn poate fi si din spate de la rotita sa nu faca cursa completa sa ramana blocat la jumate sa bage putina caldura......eu asa am patit....aveam in spate la rotita tamburusul rupt si l-am remediat cu SARMA DE BALOT
Skip ads

  • Patrick28

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti..o sa schimb filtru de polen ....sa speram ca e doar atat...!
  • mitu laurentiu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
o problema cu aburitul aveam si eu dar la mine era motorasul de la reciclare, era blocat p inchis si nu mai dadea voie sa intre aerul de afara dar la tine dak nu baga nici caldura chiar daca apa e crescuta ori este stricata rotita care schimba caldura cu frigul ori ai radiatorul de caldura infundat. Cu radiatorul am patit la un citroen era infundat si nu baga caldura in masina.
  • Patrick28

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
baieti..problema persista...am schimba filtru de aer si cel de polen...si tot se abureste ff tare....dar caldura a inceput sa mearga...

laurentiu...poti sa imi dai mai multe detalii legare de motorasul de reciclare.... si despre radiatorul de caldura....oricum ti--am zis..caldura baga...doar ca se aburesc geamurile..pe orice pozitie a-si da ....
  • mitu laurentiu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
patrick28
la mine problema era de la motoras
demonteaza torpedoul si apesi pe butonul de care schimaba reciclarea(aerul de afara cu cel din masina), al meu era blocat pe pozitia activat adica recicla numai aerul din masina, nu mai primea de afara si imi aburea f tare geamul, stateam numai cu carpa pe el. dupa ce am schimbat pozitia nu am mai avut probleme.
Skip ads

  • iustin m.

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Vezi nivelul din vasul de expansiune si masoara-l cateva zile la rand. E posibil sa fie radiatorul de caldura fisurat sau racordurile nu sunt etanse. Verifica daca ai umezeala in masina ,mocheta de pe podul pedalier daca e umeda.In masina nu miroase a antigel, un miros dulceag...
  • Patrick28

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mersi frumos iustin..
din fericirie//nu prezinta sintomele astea...am avut un astra tot caravan...1.7yz dti...si am avut problema asta...dar la cel de acum nu prezint umezeala..sub niciun pres...
  • kraxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur, aeroterma este blocata pe recirculare, am rezolvat si eu problema saptamana trecuta, noroc cu un coleg de club care m-a ajutat.
Da jos torpedoul si in partea dreapta sus este aeroterma, ca sa ia aer de afara trebuie sa aibe deasupra ei un capac rotund ca la un cos de gunoi care se aseaza etans peste ea. Daca introduci mana pe deasupra si atingi palele aerotermei inseamna ca este blocata pe recirculare si de aici simtomele cu aburirea geamurilor.

PS: sa nu fortezi capacul sa-l inchizi ca risti sa rupi tija de actionare care este din plastic, il misti putin sus jos in timp ce apesi butonul pentru recirculare si ar trebui sa se rezolve.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR