Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cosmin_m

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Sunt pe cale sa achizitionez un Opel Astra H Caravan cu motor de 1.4 (90CP). Am optat pt un compromis intre spatiu si pret, chiar daca motorul nu este de 1.6. Din cate am inteles, intretinerea motorului twinport de 1.6 este mai costisitoare din cauza distributiei pe curea in loc de lant. Acest lucru s-ar vedea in primul rand la revizia de 60k (care ar costa 12 mil in loc de 4). Urmatoarele intrebari le am pt posesorii de astfel de masini:
1. Daca ati mai fi in situatia de a lua decizia asta acum tot pt H ati opta (eventuale comparatii cu masinile studiate din aceeasi clasa de pret si de marime)?
2. Ati apucat revizia de 15000 cu ea? Daca da a costat mai mult de 400Ron (atat mi s-a spus ca se plateste pt revizia periodica pt Astra - evident, daca totul este in regula)
3. Pt cei ce au optat pt motorol de 1.4. Cum se descurca atunci cand e in sarcina data atat de nr mare de pers din masina cat si de necesarul de energie pt aerul comditionat (ma refer in primul rand la demaraj)?
4. Cam cat va costa polita Casco pt ea si cu ce societati de asigurari lucrati?
5. Cati km ati facut si ce probleme ati avut pana acum cu ea?

Cea in posesia careia ar urma sa intru ar fi un Enjoy Caravan cu 1.4 si inca ceva optionale gen scut, claxon bitonal, bare portbagaj + mp3 (~14400 Euro).

Multumesc mult
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Este un pic cam subdimensionat motorul pentru Caravan Rolling Eyes
Si...eu nu am auzit pe nimeni sa il coste revizia la Astra H 4 milioane. Am auzit de 6 milioane. M-am gandit ca e bine sa stii dinainte.
Daca stii tu cu 4 poate ma indrumi si pe mine sa stiu pentru cand voi avea nevoie Wink
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Io stiam ca distributia pe lant apare doar la motoare de 2.0 (si peste)!
  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si motorul de 1.4 are distributie pe lant. E motor de turatie mare.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
O masina de marime medie cred ca are nevoie de cel putin 100cp. Chiar daca acel motor are aproape 100 mai are un minus. Este mic. Motoarele mici se comporta ciudat cand masina este incarcata sau are consumatori, indiferent de putere, mai ales cele pe benzina. Este un compromis cam mare, zic eu.
  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandeam la un H Caravan ca urmatoarea masina dar cu motorul de 1.6 sau 1.8 140cp. Stie cineva de motorul 1.8 140cp cat de fiabil e si cam cat consuma?
  • leo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
sal,

eu am de 1 an jumate ce vrei tu si pot spune ca este un compromis bun pe care l-am facut, adica este o masina de familie (putin lenesa, dar ce vrei de la un caravan.)
Am 23.000 km la bord si revizia de 15.000km m-a costa 380 ron.
urmatoarea la 30.000 a facut-o un coleg care are acelasi lucru si a costa 600 ron. deci e ok.
eu nu am avut probleme grave cu ea pana acum (exceptie se abureau stopurile pe interior - le-am schimbat pe garantie si fac la fel ...problema tehnica + radioul nu tine frecventa cum trebuie - cica se remediaza cu un soft de la dealer + cutia agata putin, mai ales in marsalier.)
consumul e de ~7.6 mixt, deci cu 1-2 l peste ce scrie in carte, depinde cum mergi, dar asta e stiut sau asa umbla vorba.
In rest super alegere ca volum si spatiu, mai ales pt familie si concedii.
(tocmai ce am facut 5500 km in concediu - cu ea si s-a comportat ok)
viteza maxima cu ea - 170km/h
consum optim la 120km/h ; la140-150 km/h devine putin zgomotoasa, dar nu se simte nimic altceva.

cam atat, sper sa te ajute
  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sorry de offtopic, dar unde ai facut revizia de 15.000 cu 380 ron? Multumesc.

Agatatul din marsarriere se rezolva daca inainte sa o introduci in treapta astepti 2-3 secunde cu amreiajul apasat. Wink
  • leo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Revizia si service le fac la OPEL GTT.

merci de pont, am aflat intre timp si eu, dar cand te grabesti o cam caraii Very Happy.

Ramasesem dator cu casco - este in jur de 800 euro/an.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR