Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • Andreygl

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. As vrea sa stiu la cati km se schimba distributia la Zafira B ? Motorul e 1.9 CDTI 150 CP cu DPF. Multumesc anticipat.
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Depinde de cati km are masina, daca e cumparata de noua, etc. Normal daca e luata SH, e indicat de schimbat cat mai repede, (in cazul in care nu e trecuta in cartea service). E indicat se schimbe cam intre 80000 si 100000 km. depinde de fiecare. Da cautare pe forum si vei gasi destule indicii, chiar daca sunt alte modele de opel desi au acelasi tip de motor. Eu am schimbat distributia acum 1an si 8 luni si am facut cu ea circa 50000.km.
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca masina este noua ,distributia se schimba la 120000 km sau 10 ani. Daca este sh o faci cat de repede poti, daca este adusa de afara si nu are carte service.Insa daca este adusa de afara, ai grija ca si daca ai carte service nu trebuie sa ai incredere 100%, afara pot aranja cartea service sa fie trecuta ce revizie vor ei.Asa ca pt. siguranta ta schimba distributia. Daca esti din Bucuresti iti ofer variante de schimb sau unde am facut si eu schimbul la zafira b 1,9 ,101 cp.Nu este chiar asa de scump.
  • alex_22

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am Zafira B 1.9 CDTI 101 cp si am schimbat distributia la 70000 km. Am intrebat si eu pe cativa cunoscatori si mi au recomandat la 80000.
Skip ads

  • zoltanlorincz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2007 z19dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Buna ! Am desfacut distributia la un opel zafira 1,9 dtl 101 cp,nu gasesc semnul ptr.punerea la punct a distributiei.Ma ajuta cineva cu un desen sau unde pot sa gasesc asa ceva ?
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Manual de intretinere>la motorul tau>10 ani sau 150 mii de km. primul termen atins , dar in functie de stilul de condus sau exploatare se schimba mai devreme.te sfatuiesc sa pui kitul original la un service autorizat pt. garantie.
  • Andreygl

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi. Tocmai am schimbat tot kitul de distributie. Numai bine.
  • faraonu2008

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2011

  • Mesaj Privat
la mine cand am schimbat distributia,aveam un semn mic de vopsea pe curea . asa ca uitate atent pe curea ,trebuie sa fi ramas un mic semn de vopsea
Skip ads

  • shapk

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare referitor la distributie. Am cumparat sh un Opel Zafira B din 2007 cu 37.000 km. Proprietarul de la care am luat-o a schimbat distributia anul trecut deoarece zicea el ca avea 4 ani. Apare si pe cartea service cu stampila de la Di-bas. Este necesar sa schimb distributia acum? Iar un alt aspect este ca langa invelisul acela al curelei de distributie, in partea dreapta jos am ceva ulei. Am facut cam 1200 km de cand este la mine si am observat ca nu pierde ulei si este la maxim pe joja. De la ce ar putea fi?
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
shapk a scris:Am si eu o intrebare referitor la distributie. Am cumparat sh un Opel Zafira B din 2007 cu 37.000 km. Proprietarul de la care am luat-o a schimbat distributia anul trecut deoarece zicea el ca avea 4 ani. Apare si pe cartea service cu stampila de la Di-bas. Este necesar sa schimb distributia acum? Iar un alt aspect este ca langa invelisul acela al curelei de distributie, in partea dreapta jos am ceva ulei. Am facut cam 1200 km de cand este la mine si am observat ca nu pierde ulei si este la maxim pe joja. De la ce ar putea fi?


1. Stai linistit. Pana la 120000 km mergi fara probleme.
2. Unde ai vazut umed sigur, e ulei? Mergi la o spalatorie si spala motorul si vezi dupa o perioada daca iar apare pata. Inainte poti face si o poza si posteaz-o sa vedem exact zona. Succes.
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
shapk a scris:Am si eu o intrebare referitor la distributie. Am cumparat sh un Opel Zafira B din 2007 cu 37.000 km. Proprietarul de la care am luat-o a schimbat distributia anul trecut deoarece zicea el ca avea 4 ani. Apare si pe cartea service cu stampila de la Di-bas. Este necesar sa schimb distributia acum? Iar un alt aspect este ca langa invelisul acela al curelei de distributie, in partea dreapta jos am ceva ulei. Am facut cam 1200 km de cand este la mine si am observat ca nu pierde ulei si este la maxim pe joja. De la ce ar putea fi?


esti sigur ca are doar 37.000 km?din anu ala normal ar fi sa mai adaugi 100.000km la aia 37.000!
  • shapk

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Eu zic si sper ca sunt reali. Am cartea service din care reiese ce, cand si la cati km s-au facut unele lucruri ca schimb de ulei, filtre, distributie. Totodata am si constatarea de la Di-bas facuta pentru a verifica cati km reali are masina. O sa incerc sa spal acea zona... din ce stiam nu prea e bine sa speli motorul...
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
shapk a scris:... din ce stiam nu prea e bine sa speli motorul...


Eu unul cam la doua-trei luni spal motorul si pana acum nu a avut nici o problema si tinand cont ca am masina de doi ani!
  • zafira2008

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
shapk a scris:Am si eu o intrebare referitor la distributie. Am cumparat sh un Opel Zafira B din 2007 cu 37.000 km. Proprietarul de la care am luat-o a schimbat distributia anul trecut deoarece zicea el ca avea 4 ani. Apare si pe cartea service cu stampila de la Di-bas. Este necesar sa schimb distributia acum? Iar un alt aspect este ca langa invelisul acela al curelei de distributie, in partea dreapta jos am ceva ulei. Am facut cam 1200 km de cand este la mine si am observat ca nu pierde ulei si este la maxim pe joja. De la ce ar putea fi?


salut,

acea pata de ulei poate fi de la turbina. asa am si eu de cand aveam 30 - 40.000 km.. acum am 95.000 si a ramas acea pata de ulei.
am intrebat si la service si mi-au spus ca e ceva normal ... se intampla atunci cand fortezi foarte tare motorul.

Referitor la distributie ... in cartea de service scrie .. 120.000 km ... recomandat este 100.000 km
  • shapk

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca am specificat... Masina este 1.8 benzina (105 kw / 140 CP). Deci nu poate fi vorba de turbina. Cat despre distributie la 120.000 km cred ca doar la unele motoare diesel este asa. Din ce am vazut in carte la a mea trebuie schimbata la 60.000.
  • aditzugl

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu un opel zafira 1.8 benzina 2007 cu 59300km in bord si am inteles ca la 60.000 trebuie schimbata distributia . As dori sa stiu si eu , ce piese trebuie sa cumpar si de la ce firma ? Deasemenea daca mai trebuie schimbat si altceva inafara de distributie ?
Va multumesc !
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut am un Astra H 1,9 crdti cumparata masina de noua adica 0 km .Puteti sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea la cati km este necesara schimbarea distributiei? Eu sunt din Constanta si avem doar 2 reprezentante OPEL, si am fost la ambele si am primit 2 raspunsuri diferite. Precizez ca masina are 67500 km. VA MULTUMESC
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
din unele carti citat,,,150mii sau 10 ani
sunt unii care au cunostinte mai bune,la cat se schimba
  • ALEX.TOKO78

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
eu am schimbat la 150000 masina fiind venita din germania.dar an rom se schimba la 90000 daca e facuta an rep opel cu piese gm sau contitec.opelu ati da si garantie.
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
MERCY !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR