Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
1.In vara am schimbat tot kitul de ambreiaj am apelat la marca sachs in speranta ca nu o sa mai am probleme, masina pleca sacadat in treapta 1, adica ajungea pe la 1500 de ture si sacada de 2 ori, dupa 5000 de km masina a inceput iar sa faca asta la cald la rece dar nu tot timpul, intr-o seara zic sa plec mai tare de la semafor, am simtit miros de ars si surpriza masina merge bine dar cand e rece sacadeaza in jur de 3-4 minute, am fost la un mecanic a zis ca sigur sigur e volanta si ca e cu dubla masa si costa in jur de 700 de euro(sunt in austria mecanic roman) ce parere aveti?
ma duc sa le dau cu kitul de ambreiaj in cap la superserviceul din brasov? imi aduc aminte ca le-am zis sa verifice si volanta si au zis ca e ok.
Conduc masina frumos nu plec tare de pe loc , mai am momente de nebunie dar nu dau in masina ca nebunu.

2.Mai am o problema la timonerie cand iau o curba mai stransa parca imi sare schimbatorul, nu stiu cum sa explic, se aude un bonc, stie cineva cum se umbla la timonerie si ce se poate strica pe acolo?



Multumesc
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
E normal ca dupa schimbarea discului de ambreiaj sa mai faca fite pana se aseaza bine .. daca face zgomote urate s-ar putea sa fi sarit un arc de pe disc.. Eu as aerisi si instalatia hidraulica...(sunt aici pe forum indicatii)
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
luciraica a scris:E normal ca dupa schimbarea discului de ambreiaj sa mai faca fite pana se aseaza bine .. daca face zgomote urate s-ar putea sa fi sarit un arc de pe disc.. Eu as aerisi si instalatia hidraulica...(sunt aici pe forum indicatii)

are deja 6-7 mii de km , 2000autobanda restu in oras
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
apoi nu mai este cazul...
Skip ads

  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai volanta cu masa dubla e foarte posibil ca mecanicul sa aibe dreptate....de regula volanta se inlocuieste odata cu ambreiajul.
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
asa am auzit si eu dar am volanta cu masa dubla? habar n.am, cei de la service au zis ca volanta e buna, acum ce fac ma duc peste ei sa le zic ca sunt niste incompetenti? ca nu au verificato bine.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la toate motoarele de Opel pe benzina, egal ce capacitate este 1.0,1.4, 1.6, 1.8,etc, volanta este normala, nu cu masa dubla.
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am fost la un mecanic sa-l intreb aici in viena era roman si ma intreaba din ce an e benzina/diesel aaa pai clar e volanta ca e cu masa dubla si se strica arculetele alea prin ea sau ceva de genu, tin sa zic ca masina si-a revenit cum draq eu nu mai inteleg nimic sa moor daca nu, am condus un bmw pt o zi 316 aceeasi problema sacada bine ce e drept mai putin ca a mea , deci ce sa fac? o las asa pana ma lasa in drum , saptamana viitoare ma duc sa-mi fac asigurare la oeamtc cand ma lasa in drum macar are cine sa ma ia Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR