Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • iaminm

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
eu nu pun la indoiala faptul ca ar putea fi din cauza frigului acest consum mai ridicat si relanti marit.

ieri dimineata am verificat cand afara erau -9grade pe mesina unui prieten cu motorul cald ,dupa o rulare de 40 minute.(tot opel zafira 1.8 cu BC) : relantiul era la 750 rpm; consumul instant er 0.8 - 0.9 l/h.

in shimb la mine relantiul era marit si cu motorul cald.

dupa ce am ajuns acasa de la servici, am scos mufa de la senzorul de temperatura admisie aer (MAF) si surpriza relantiul a coborat la 750 rpm dar mi s-a aprins si martorul esp (masinuta care derapeaza).
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Diagnoza,urmarirea parametrilor pe valori reale si depistarea celor anormali...,se cere un pic de experienta!
  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat ar creste consumul ca nu am CB. Dar daca asa ar fi din proiectare, de ce la unii ramane turata(la 1000 ture) chiar si dupa ce se incalzeste motorul iar la altii scade turatia la 800-850 ture?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La dumneata exista o problema ce trebuie depistata cu testerul,iar la cei ce au relantyul normal,totul e in regula...
Skip ads

  • CDumitru619

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, posesor de Opel astra j sport tourer, observat în seara asta pe drumul dintre Constanța și Botoșani, ca la un moment dat relanti ul sta la o valoare mai crescuta cu 200-300 de turații decât în mod normal, am remarcat lucrul asta cred ca undeva prin Roman, când am oprit la semafor, consumul este normal, consumatorii sunt același, și nici nu cred ce a vorba de regenerarea filtrului pentru ca se manifesta altfel atunci, plus ca a rãmas la fel și dupã ce am ajuns în Botoșani, și în parcare înainte sa opresc motorul, relanti ul era tot asa crescut! Are vreo legãturã cu temperatura de afara, adicã am avut pana la - 6 grade pe drum, poate influenta în vreun fel lucrul asta? Mașina merge normal din câte îmi dau eu seama, nu mi-a apãrut nici o semnalizare!
  • CDumitru619

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Singurul lucru diferit pe care l-am fãcut ieri a fost sa merg o buna bucata de drum în treapta a 4 pe la 2500-3000 de ture, pentru ca era destul de aglomerat!o sa urmãresc astãzi sa vad ce se mai întâmplã! Am vãzut ca mai multe persoane au raportat același simptom, încã nu am umblat pe la mufe, senzori!
  • CDumitru619

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Astãzi este totul normal, temperatura este pozitiva 4 grade, deși bate un vânt destul de tare care face ca temperatura resimțitã sa fie mai scãzutã!
  • nike03

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2014

  • Mesaj Privat
E posibil sa fi fost de temperatura scazuta de afara.
  • TMihaiAlexandru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2018

  • Mesaj Privat
problema asta o am si eu cu un Z16SE, si toti mecanicii pe care i-am consultat mi-au dat tot felul de raspunsuri, supapa egr, regulator de relanti, clapeta de acceleratie, egr s.a.m.a.d.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cauta meseriasul care e in stare sa remedieze si sa rezolve problema..., ca de mecanici consultanti care dau raspunsuri(de multe ori pe linga problema) in loc de rezolvari sau remedieri,nu se duce lipsa...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR