Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dragi colegi nu prea am avut activitate foarte mare pe forum pentru ca eu sunt novice, nu imi permit sa dau sfaturi in necunostinta de cauza. Momentan sunt la stadiul de informare si invatare prin repararea lui Fanica' prima mea masina pentru care am muncit de altfel pe rupte! Am pus ceva bani la soseata si multi spun ca as finebun pentru ca o sa bag multi bani in ea, dar vreau sa ii fac o reparatie capita anul acesta la caroserie si la motor poate... .
Am facut acest topic pentru a va cere sfatul, nu conteaza daca este un acord sau un dezacord, orice sfat este binevenit!
1. Vreau sa o vopsesc (culoarea ei este un gri sobolan in carte albastru metalizat, in certificat albastru) dar momentan nu stiu ce culoare sa aleg sunt in dubii intre portocaliu lamborghini sau rosu Vw sau negru mat!
2. Am bari dinacelea de prima serie de kadett foarte urate si m-am gandit la o retusare cu fibra de sticla sau daca nu o bara de gsi pe fata si pe spate bara normala, sa ii dau bandourile de pe usa jos si sa anulez manerele pe spate.
3. Sa ii refac interiorul original as vrea dar este foarte greu de gasit un interior de kadett in stare buna si scump, si m-am gandit la o inlocuire a materialelor de pe fetele de usi si plafon si huse noi la scaunde facute la croitor.
4. Bordul sa il refac tot cu un strat de fibra de sticla peste care v-a veni un piele sintetica bine inteles cu ceva modificari la desing.
5. Reparatii de tinichigerie, praguri, porbagaj aripi fata.

Sunt constient ca o sa fie un "vals vienez" foarte scump si de durata, dar imi place riscul sa zicem! Astept pareri!
Skip ads

  • varu_vyyp

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
si eu sunt pasionat auto. daca ai banuti poti face lucruri frumoase, placute si de calitate.

si eu vreau sa-mi recontitionez masina..... insa prioritar ii locuinta procurata de curand si imi trebuie multi bani. spor la treaba si mult noroc!..Wink
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
mersi, eu sunt student asa ca toata atentia financiara se indreapta spre ea
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Un mic necesar de piese, daca imi puteti de unde sa le pot cumpara!
1. Usa stanga fata (exhipata sau neechipata, din desmembrari undeva pe langa buzau - ploiesti, bucuresti, focsani, etc..)
2. Praguri (noi am gasit la unix dar se poate gasi is in alta parte?)
3. Stop stanga spate.
4. O antena originala pentru plafon.
5. Toate elementel din plastic care vin de la usa din spate spre luneta la opel kadett e sedane.
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
o sa intreb maine pe tinichigiu daca mai are el. daca nu, unix. eu le-am luat de la ei si sunt super. antena cred ca tot de acolo.

stopuri si usa incearca pe okazii sau la dezmembrari.
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am incercat pe la okazii dar nu am gasit decat un dawoo racer, si incerc sa iau legatura cu propietarul (cik il dezmembreaza) se poatrivesc usile de pe racer pe kadett?
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am sa pun 3 poze sa va dati cu parerea daca este ok ceea ce vreau sa fac, pozele sunt modificate de mine aznoapte in PAINT. Primele 2 sunt cu masina mea si a 3-a este luata de pe net si modificata!
- am mutat numarul de inmatriculare in bara si am sa anulez si butonul de deschidere cu tot cu iala, voi gasi eu o solutie... de a deschide porbajaul si din exterior.

Capota as vrea sa o fac in intregime din fibra de sticla.... dar acum sa vedem de ce fonduri dispun daca nu ii atasez celei de pe masina 2 pleoape.

Asta este o poza luata de pe net... aici am scos bandourile de pe usi si am acoperit manerele la usi pe spate.
Astept orice fel de parere ... Culoarea masini nu va ramane albastru metalizat. Si astea sunt modificari virtuale sa vad eu cum vine!
  • vanya imre

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Kadett 1982 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
tiam lasat un mesaj !
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
raspuns negativ la praguri din partea mea. vestea buna ca unixauto.ro are pe stoc la formidabila suma de 65 lei bucata. Razz mai bine de atat nici sh nu gasesti.

ca observatie, scoate semnalele de pe aripi...sunt odioase.
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
White Tzuly a scris:raspuns negativ la praguri din partea mea. vestea buna ca unixauto.ro are pe stoc la formidabila suma de 65 lei bucata. Razz mai bine de atat nici sh nu gasesti.

ca observatie, scoate semnalele de pe aripi...sunt odioase.


Am vazut, am cumparat o perche nu sunt nici foarte bun calitativ dar nici de connex, i legatura cu semnaizarile am sa le scot dar trebe sa umplu gaurile date cu dalta cred si asta cand ma apuc de tinichigerie!
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Oare s-ar potrivi faruri cu tot cu bara si modificarile aferente capotei si aripilor de opel calibra sau de opel astra f? ca am vazut pe net ceva modificari din astea.... m-ar tenta.
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De ce vrei sa-ti bati joc de el ? Mai bine lasa-l asa cum e, ii dai o vopsea de calitate si va fi mult mai apreciat decit un kitsch. Stiu ca nu se discuta gusturile, dar ceea ce vrei tu pentru mine e o mare prostie, exact cum erau prin anii 90 Dacii cu bara de Cielo. E doar o parere, decizia e a ta.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Lasa masina asa,la anii astia se vor intoarce privirile dupa ea DOAR daca e originala.Praguri poti sa-ti faci la Rm.Sarat,unde mi-am facut si eu (din tabla de 2 mm),vis-a-vis de LUKOIL.E un mos care face tabla ondulata,pt garduri si acoperisuri.E foarte cooperant si te va ajuta cu placere.Asta daca n-o fi murit intre timp.
Eu tin minte ca le facusem mai inguste in fata si mai late in spate,pe masura ce se lungeau.Bagam crocodilul direct pe ele.Pretul era cam acelasi ca la magazin,cu diferenta ca pe astea de-abia le ridicai,iar cele de la magazin se torsionau in mana,de parca erau de carton.Nu cred ca erau mai groase de 0.5-0.6 mm,fata de 2 mm ale mele.
Bara merge de Daewoo Racer (fata/spate)cu minime modificari la prindere.In asa fel vei avea bari de GSI pe fata si pe spate.Usa se potriveste,de asemenea,insa trebuie sa iei si manerul de deschidere al usii (plasticul).La portbagaj poti pune bobina de Cielo,ca sa-l deschizi dinnauntrul masinii,dar sa-l faci ”shaved”parerea mea e ca nu merita.Nu ai atatia bani sa-l faci bine,si va iesi o tiganie,chitul se va crapa (indiferent ce-ti va spune tinichigiul/vopsitorul) si portbagaj de sedan vei gasi foarte greu,ca sa-l pui la loc pe cel original..Nu mai zic ca va trebui si vopsit.Bad boy look iarasi iti va pune aceiasi problema.Mai lipseste sa-i pui xenoane de 200 ron si gata.. Embarassed
Daca ai rabdare cu ea,e o masina extraordinara,si nemuritoare in acelasi timp.

PS-Arunca o privire in ”GARAJ” la mine.Masina am luat-o devastata,alba,cu gauri in podea si praguri lipsa.Uita-te atent la ele.Sunt cele de la RmSarat.
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mda la un calcul atent astazi cand nu aveam ce face la un curs m-am cam linistit si am hotarat sa o las ca la mamica ei:D si ar fi o probabilitate foarte mare sa nu iasa exact asa cum vreau eu... deci am sa vad cum fac sa incep sa o reconditionez asa cum este ea,,,, ma rog m-am cam demoralizat putin cu motorul asta al ei... ca nu prea merge in parametri... face putin cam rau cat ii rece dupa ce se incalzeste no problem... in fine am sa ma gandec la refacerea tinichigeriei unde necesita si la un transplant de motor.
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
da imi place ce am vazut la tine la garaj 2 detalii ce rosu este vopseaua de pe masina ta si de unde ai laut bandourile acelea de pe usi... a si se potrivesc bari numai de daewoo racer sau merg si de kadett in 2 sau 5 usi pe spate?
  • gmc78

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Kadett 1986 13s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pe spate bara de hatchback nu se potriveste deoarece sedanul e mai lung
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles, mersi de sfat am pus ceva imagini cu masina de cand am luato am sa mai fac acum un set de poze si dupa aia la vara incepe marea distractie.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
LGS a scris:da imi place ce am vazut la tine la garaj 2 detalii ce rosu este vopseaua de pe masina ta si de unde ai laut bandourile acelea de pe usi... a si se potrivesc bari numai de daewoo racer sau merg si de kadett in 2 sau 5 usi pe spate?

Ce am eu pe masina erau de Racer.Culoarea e facuta de un prieten din toate cutiile de rosu pe care le avea in garaj-mai pline,mai goale..Deci nici el nu mai poate sa spuna,oricat l-as bate.
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am inteles, a deci si tu ai facut din rahat bici:D
  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
o intrebare jantele ATS CUP pe 13 sunt la fel ca cele de tabla care sunt trecute in certificat? m-ar interesa o pereche ... Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR