Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ionviorel27

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut! Am un opel astra g 2001 y17dti! Azi am bagat motorinã de la lukoil, dupã 1km a inceput sa scoatã un fum negru si urit mirositor. Pânã acum nu a mai facut asa ceva. stie cineva,daca patesc ceva, daca merg cu ea asa pînâ consum toatã motorinã, sa sa bag alta motorina sã se amestece cu asta?
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Masina ta este euro 3 si tu ai bagat euro 5 , si probabil de aceea scoate fum , pune si tu motorina euro 4 (adica normala)
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am bagat si eu o singura data aditiv de motorina , (y17dt) si scotea fum ..am zis ca nu mai folosesc desi sunt bune la curatare.
  • ionviorel27

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc! Am sa merg cu ea pinã consum motorina din rezervor si o sa bag alta normala,am zis cã daca bag dinasta euro 5 e mai bine.
Skip ads

  • Juleiu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cati litri ai bagat?baga niste motorina din omv...alpin diesel!evita petrom si lukoil cand vine vorba de motorina...Risti sa se strice pompa de injectie...
  • Leparda Petrica

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu carburant euro 4 nu mai gasesti de cel putin un an. Schimba si tu marca. Eu am patit - o cu motorina de la mol, aveam 2 erori in bord, dupa ce am schimbat motorina am ramas doar cu una
  • ionviorel27

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Am revenit la discutia cu fumul gros. azi dimineata m-am uitat la masina mai exact la ulei, si am vazut k uleiul era gros si are lipit de buson, cred ca asta era cauza la fum, as vrea sa stiu daca are ceva daca merg cu ea vreo 60km. ce solutii aveti pt mine . urgent
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
[quote="Juleiu"!evita petrom si lukoil cand vine vorba de motorina...Risti sa se strice pompa de injectie...[/quote]




..................De ce sa evite Petrom, CA ESTE ACEEASI MOTORINA CU OMV...... Evil or Very Mad ........ eu bag motorina de la cele 2 firme ....pe care le-am mentionat
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Bryan99 a scris:Masina ta este euro 3 si tu ai bagat euro 5 , si probabil de aceea scoate fum , pune si tu motorina euro 4 (adica normala)
Sa inteleg ca tu crezi ca LUk ..este super motorina E5??? de unde ai scos-o si pe asta ....vise si iar vise desarte Razz
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ionviorel27 a scris:salut! Am un opel astra g 2001 y17dti! Azi am bagat motorinã de la lukoil, dupã 1km a inceput sa scoatã un fum negru si urit mirositor. Pânã acum nu a mai facut asa ceva. stie cineva,daca patesc ceva, daca merg cu ea asa pînâ consum toatã motorinã, sa sa bag alta motorina sã se amestece cu asta?


1-verifica filtrul de aer si de motorina(cand le-ai schimbat?);
2-verifica injectoarele;
3-amestecul carburant e prea bogat(prea putin aer).
nu e motorina de vina, la o masina poate ceda orice, oricand.
  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ar trebui sa faci o verificare la masina.Nu cred ca are vreo legatura cu motorina.La a mea fumul este la fel ,nu conteaza de unde bag motorina Very Happy .Si crede-ma ca le-am incercat pe toate .
Mai sunt si povesti ca motorina de cutare firma iti strica nu stiu ce piesa la masina.
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Alooo baieti haideti sa nu ne dam cu presupusul, este posibil sa fi pus motorina proasta de la Lukoil, asta am patit-o si eu anul trecut si de atunci alimentez numai de la petrom si omv si nu sunt probleme, dar cred ca cel mai recomandat ar fi sa faca omul nostru o diagnoza la masina si in functie de erori sa ne pronuntam, asa preventiv il putem pune sa schimbe filtrul de motorina, sa puna un aditiv in motorina, eventual sa schimbe uleiul si filtrul si sa verifice filtrul de aer.
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu de 6 ani de zile bag motorina numai de la Lukoil si nu am avut nici o problema , asa ca nu as da vina pe motorina , oricum e slaba la toti producatorii de la noi .
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Asa este nu-i vorba de o firma anume ci de o statie unde s-a facut o manevra si ai norocul s-o nimeresti!
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
andy_ciprian a scris:Asa este nu-i vorba de o firma anume ci de o statie unde s-a facut o manevra si ai norocul s-o nimeresti!


Tot ce e posibil
  • Juleiu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
..................De ce sa evite Petrom, CA ESTE ACEEASI MOTORINA CU OMV...... Evil or Very Mad ........ eu bag motorina de la cele 2 firme ....pe care le-am mentionat[/quote]


este aceeasi motorina...difera doar aditivul folosit!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR