Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Da gaby, despre asta am vb și noi. Dar înãlțimea care o susții provine dintr-un calcul matematic cu lãțimea. Și diferã mult în funcție de R. Noi încercãm sã îl ajutãm pe vladpc. Baftã!
Skip ads

  • VladPc

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Stiu ca e mai convenabila varianta anvelopelor pe 15'' dar deja am jantele de tabla pt iarna, mai lipsesc anvelopele. Pt jante de 16 as prefera sa merg pe dimensiunile standard date de producator, altfel apar erori la senzorii de turatie. Nu cred ca ar afecta prea mult o variatie de 1-2% a diametrului, dar prefer sa stiu ca totul e ok Smile
Ca diferenta intre Nokian D3 si D4 ar fi maxim 50 de lei, in functie de magazin.
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa aleg pentru dimensiunea 205/55/16 intre Hankook w452 si Nokian WRD4. Diferenta per anvelopa e de cam 30 RON. Ceva pareri?
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Citește și tu mai mult... Eu am Nokian wrd3 și au mers bn iarna trecutã. Sper ca minim 5 ierni sã nu mai bag mâna în buzunar pt anvelope de iarna. De vara am tot noi pe alte jante. Baftã la studiul pietei! Și poate aștepți blackfriday. Eu am plãtit 800 lei pe 4 buc în noiembrie 2014. 195/65/15.
Skip ads

  • VladPc

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Strict din datele date de producator, e diferenta destul de mare dpdv al claselor de aderenta si rezistenta la rulare. Eu personal am sa merg pe d4, chiar daca dau ceva mai mult pe ele.
Ce bine era daca faceau un black friday si inainte de luna noiembrie, poate ieseam mai ieftin Smile)
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate d4 sunt anvelope noi si nu se gasesc prea multe lucruri despre ele. In ceea ce priveste black friday, imi e teama ca in purul spirit romanesc sa nu asistam la o crestere exponentiala a pretului anvelopelor chiar inainte de luna noiembrie iar pretul de black friday sa fie chiar mai mare ca cel din acest moment.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am facut o mica documentare pentru achizitionarea a 4 anvelope de iarna pentru libramobilul meu.
Postez o fotografie cu rezultatele de pana acum ale documentarii.
V-as fi recunoscator pentru orice recomandari, opinii personale, etc... Puteti recomanda si alti vanzatori de anvelope.
O sa le coroborez cu propria experienta, cu bugetul disponibil, si o sa aleg in consecinta. Daca unora dintr evoi le este de folos documentarea mea, ma bucur.

Multumesc.
  • VladPc

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Weekendul asta am facut si eu trecerea la nokian wr d4. Prima impresie e foarte buna, in ceea ce priveste zgomotul la rulare. Dupa ce am plecat de la service am ramas extrem de suprins, placut, de cat de silentioase sunt, mai ales ca rulasem cu anvelopele de vara inainte. Sunt foarte curios sa vad cum se comporta si la temperaturi negative si pe drumurile alunecoase.
Daca se comporta cel putin la fel de bine precum predecesorul lor, nokian d3, as zice ca sunt o optiune de luat in seama, chiar daca pretul e oarecum apropiat de cele scumpe, conti, michelin, etc.
Skip ads

  • soldy

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Si eu tot pentru WR D4 si sunt intradevar foarte silentioase si se comporta foarte bine si pe ploaie.
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Maniacu86 a scris:Nu stiu ce sa aleg pentru dimensiunea 205/55/16 intre Hankook w452 si Nokian WRD4. Diferenta per anvelopa e de cam 30 RON. Ceva pareri?
Exact in aceeasi dilema sunt si eu: aceeasi dimensiune de anvelopa si aceleasi modele. Din pacate nu exista nici un test pt aceste modele, Nokian este cu 10% mai scump decat Hankook, insa nu stiu care este diferenta de performanta??? Pana la urma ce alegem? Question
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Daca ar fi sa ne luam dupa eticheta numai, sa mergem pe mana teoriei- ideal ar fi Nokian-ul...consum mai redus si performante mai bune la franare pe carosabil ud.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pînã la urmã, maþ convins.
Am comandat ºi eu 4 bucãþi de Nokian WR D4. Le aºtept sã vinã. Sunt curios cum aratã pe viu ºi mai ales, cum se comportã la drum.
Am actualizat puþin tabelul cu documentarea mea. Totuºi, recomand tuturor ca înainte de a lansa orice comandã, sã contactaþi vânzãtorul pentru a vã asigura cã informaþiile de pe site sunt actuale (specificaþii, cantitate, preþ, durata livrãrii, etc...) dar mai ales pentru a afla DOT-ul anvelopelor dorite. La absolut toþi vânzãtorii pe care i-am contactat, informaþiile de pe site nu erau actualizate.


Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
http://www.promotor.ro/masi...-romania-14870910
  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sebring vs Tigre , si una si alta 195 lei bucata - ce sa aleg? Sunt bune de ceva aceste anvelope?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@liberlamare: De cand ProMotor a ramas fara echipa de jurnalisti auto de profesie, articolele publicate lasa mult de dorit. Imi pare rau pentru ceea ce inseamna ProMotor.
@catavencuadelin: Nu iti recomand niciuna din cele doua variante. Mai pui 200 de lei si cumperi anvelope adevarate.
  • johnut

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am achizitionat Nokian WR D4, 195/65/R15, dar inca nu le-am montat. Am mers pe baza etichetelor de performanta. Au costat 230lei cu dot 2015.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pentru ca cu 245/45 R18 nu mi-a placut senzatia de aquaplaning, tramlining, frinare, vreau sa reduc latimea pentru iarna. In carte vad 225/45 R18 iarna cu mentiunea variantã rigidizatã (XL). Oare pe jante 8J nu se labarteaza, or fi prea mult intinse, trebuie 7 sau 7,5 J? Comparind cu 245/45 R18 pierd 2 cm din diametru, adica mai putina carne ca sa protejeze janta la gropi. Mai indicat ar fi 225/50, sau chiar 225/55 R18 ca sa am sidewall exact ca la 245/45/18. Dar ma intreb daca nu danseaza cauciucul pe janta datorita talonului inalt, chit ca e XL. De fapt nici nu inteleg ce e XL - Extra Load: ranforsare talon pentru ca e masina grea sau pentru eventuala incarcare aditionala a masinii (transport marfa, persoane, etc...).
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu-i problema sa pui anvelopa cu latime de 225 pe janta de 8J... nu se labarteaza, nu se intinde. Eu de 5 ani circul cu 225/50/17 pe janta de 8J. Si nici daca flancul anvelopei e mai inalt nu e o problema... e chiar mai bine iarna, numai ca in combinatia dintre anvelopa si janta sa tii cont sa pastrezi cat se poate diametrul total al rotii.
  • apostu94

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Chiar daca aici vorbiti despre anvelope de iarna, voiam sa va intreb ceva legat de astea doua. Care e diferenta dintre ele? Pe certificatul masinii scrie 225/55R17 97Y

http://www.emag.ro/anvelope...491/pd/DBM1F3BBM/
http://www.emag.ro/anvelopa...881/pd/D15N23BBM/
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cea de-a doua e ranforsata (XL)
97 - indice de sarcina
Y - indice de viteza
Cauti pe net si vezi care sunt corespondentele pentru acesti indici.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR