Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • apostu94

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Mersi pentru raspuns. Am inteles care e treaba cu acei indici. Dar, dintre cele doua, care ar fi mai ok?

edit: Am citit mai multe chestii si am inteles! Smile
Skip ads

  • stefan_moraru

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am folosit FATE(dintr-un lot made in Argentina) 185-65-R15, aproximativ 6 ani de zile. Foarte proaste, nu recomand. Faceam pana din orice ciob. Aderenta pe zapada, decenta, in primii 3 ani, dupa care, pe rampele cu ciment unde se depunea zapada nu puteam pleca de pe loc.

Din 2014 folosesc Michelin Alpin A4, extraordinare. Dpdv calitativ is mult peste FATE. Plecarile de pe loc in panta se fac fara probleme.
  • draenor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti de anvelope all season ? Am auzit foarte multe pareri si pro si contra. Ma tenteaza sa-mi achizitionez unele, conduc destul de des , adica zilnic, 205/50/ R16.
  • raducut

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Anvelopele all season nu sunt nici de vara nici de iarna.Practic in nici un sezon nu sunt conforme.Desi nu le-am testat, am citit teste si pareri:daca nu ai asteptari prea mari de la anvelope si nu conduci prea mult poti folosi astfel de cauciucuri.Eu personal nu sunt adeptul lor si nici nu le voi incerca sau recomanda vreodata.
Skip ads

  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Corect.
Daca mergi zilnic nu are rost sa te complici.

Uzura isi va spune cuvantul si dupa primul an vei pierde din guma suficient de mult cat sa nu te mai ajute pe vreun pospai de zapada. Ca sa nu mai zic polei.

IMHO: decat ~250ron/buc AllSeason Premium, mai bine ~170ron/buc Vara Buget si inca ~170ron/buc Iarna Buget.
Ca si uzura vei vedea ca iesi mult mai bine asa, te vor tine considerabil mai mult (avand in vedere ca chiar mergi in fiecare zi).
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
De cost oricum o sa iesi mai ieftin cu doua seturi de anvelope de buget, decat unul singur de anvelope premium, avand in vedere rulajul diferit cu fiecare set, care se cumuleaza la final.
Tine cont ca o anvelopa premium se si uzeaza mai rapid decat una mai ieftina (atentie, mai ieftina / de buget nu-nseamna neaparat mai proasta, n-o confunda cu reesapatele), ai cu atat mai multe sanse sa nu regreti investitia urmand varianta expusa de mine.
Daca stilul tau de condus e unul linistit si nu dai jar masinii, un motiv in plus sa faci investitia.

Pentru pret bun, produse factory fast si livrare prompta recomand cu incredere Ando Service .
Am luat de doua ori de la ei si pentru ce-am achizitionat eu (Uniroyal par example) au avut cel mai bun pret.

Bafta si drive safe !
  • draenor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Ms mult de propunere. O sa iau in calcul cele scrise de tine
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Eu am folosit in ultimii 10 ani doar anvelope Lassa, Impetus 2 Sport de Vara si Snoways 2 sau Era de iarna si inca mai am un set de iarna de la fosta masina pe care le voi folosi in aceasta iarna, desi sunt 205/55 in loc de 205/60.Am fost foarte multumit, mai ales pe ploaie cele de vara sunt extraordinare, insa vedeti ca exista si Lassa mai iefitne si mai proaste, dar pe alea nu le-am testat sa vad daca merita sau nu.In general pretul a fost mereu in jur de 300 de Ron pe anvelopa.
Am mai avut si Michelin Energy Saver, originale de pe masina care m-au tinut cam 50.000 de km insa pe vremea aia nu eram in cunostina de cauza cu verificatul la profil si alte d-astea, le-am schimbat pe toate cand am taiat unul dintre ele rau intr-un damb pe vremea cand se asflata Soseaua Stefan cel Mare.
As fi dispus sa incerc niste Michelin Alpin, dar la 500 de lei bucata nu prea imi vine sa dau atata avand in vedere ca a fost foarte rar nevoie sa fiu impins sau sa fac balans sa ies de undeva si oricum daca te bagi unde nu trebuie gen in zapada pana la nivelu pragului nu mai iesi de acolo nici cu senile.
Skip ads

  • CCiprian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut!
As vrea parerile voastre legate de :
Nokian WR D4 215/55/R17
Michelin Alpin 5 215//55/R17.

Trebuie sa-mi comand 4 bucati. As vrea parerea celor care au echipate masinile cu gumele respective.
Multumesc.
  • Geonride

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ce ai luat pana la urma? eu am gasit continental ts 860 la o promotie cu un pret destul de bun! inca nu au venit! pendulam intre modelul asta si nokian wr d4, dar am zis sa dau o sansa economiei nationale!
  • CCiprian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Eu am comandata astazi Nokian WR D4. Fac o proba.
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
viking snowtech ati folosit? din ce am gasit pe la comentarii nu ar fi rele.
pretul e si el excelent, 175 65 r14, e 145 cu livrare si dot 2016
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Momentan pe masina am Bridgestone Potenza RE050A - http://www.tyrereviews.co.u...tenza-RE050A.html ( 235/45/18 ) pentru vara ( care sunt niste mega mizerii de anvelope, dar asa am luat masina si mai au "carne" pe ele ), si tocmai am montat un set nou de iarna de Nokian WR A4 - http://www.tyrereviews.co.u...Nokian/WR-A4.html ( 215/50/17 ) - pe jante specifice de iarna Smile
La vara, cred ca ( mai mult ca sigur ) Bridgestone-urile se vor inlocui tot cu Good Year, dar Asymmetric 3 - http://www.tyrereviews.co.u...Asymmetric-3.html
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ce pareri aveti de BFGoodrich G-Force Winter 2 205/55 R16 91T ? Mie unul imi place coeficientul de franare si asezarea carnii
  • Theo P

  • Mesaje scrise: 422
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut.

Tatal meu le are pe un signum, le are de 3 ierni si inca se tin bine. Din pacate nu prea a scos masina la tavalit in zapada mare si nu pot sa-ti dau un feedback in privinta asta.

In schimb eu am pe masina mea http://www.tyrereviews.co.u...ter-i-cept-RS.htm , le am de 3 ieri, intru in a 4-a si mai am 5.5mm pe fata si 6.3 pe spate. Sunt foarte multumit de ele vis a vis de handling pe ud/uscat/zapada.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu imi e de zapada. Nu stau la munte iar la oradea daca ninge 4 zile ne bucuram. In rest avem doar polei si ploi, de asta am intrebat de ele ca pare interesant profilul gen de vara. Fostele gume sunt firestone cu profil "normal" dintos
  • mihai0909

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2012 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Eu tot la Oradea și pt vremea ce o avem aici folosesc all season pe o insignia
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eh, all aeason pana te ia militia
  • mihai0909

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2012 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Motivul? Au inscripționat m+s
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Atunci nu mai sunt all season din cate stiu eu
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR