Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dendey123

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Combo 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
iarna trecut am avut pe masina matador 175/65R14 si am facut cv kilometri am fost super multumit de ele ,acum mai vrea sa pun si pe alta masina si tot matador iau pret 180/buc si marangoni am inteles ca sunt bune asa am de vara si sunt multumit doar ca sunt un pic zgomotoase
Skip ads

  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti despre anvelopele acestea : anvelope Debica ? Ma bate gandul sa cumpar 4 bucati mai ales ca vine iarna,, iar cele de vara nu vor face fata? Oare acest model Debica all-season sunt bune ?
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca tot vrei sa faci o investitie ia-ti de iarna nu all-season .
Vezi Debica Frigo 2 tot pe acolo ca pret dar de iarna
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Faza e ca daca imi iau de iarna trebuie sa imi iau si jante si apoi la primavara sa cumpar si de vara din nou. Sa stau sa le schimb dupa jante in fiecare an mi se pare ca nu are rost... De asta m-am gandit sa iau all-season. Daca as fi avut jante de aliaj cu gume de vara, intr-adevar as fi luat jante de tabla cu gume de iarna, dar altfel ma gandesc la all-season...
Skip ads

  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
anvelopele allseason sunt un compromis, si ca orice compromis nu o sa ii performante prea bune nici vara nici iarna.....nu spun asta in ideea ca o sa mergi ca la raliu dar pot aparea situatii limita si e bine sa ai o siguranta pe peticele care te leaga de asfalt....
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
andreyyy a scris:Ce parere aveti despre anvelopele acestea : anvelope Debica ? Ma bate gandul sa cumpar 4 bucati mai ales ca vine iarna,, iar cele de vara nu vor face fata? Oare acest model Debica all-season sunt bune ?

Acceptabile ca performante dar cam zgomotoase.
Si eu pledez pentru seturi specializate de roti mai ales ca guvernantii intentioneaza sa legifereze obligativitatea lor. Daca se va si reusi, iarna viitoare va fi o explozie a preturilor pentru rotile de iarna.

P.S. Saptamana asta am montat si eu rotile de iarna (Continental winter contact ts810, 195/65/15)
  • sorinpurece

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am cumparat 4 cauciucuri de iarna debica frigo 185/65/15, acum am nevoie de jenti de tabla pe 15 in 4 prezoane. Daca are cineva jenti de vanzare sa ma anunte si pe mine (sorinpurece@yahoo.com).
Iarna trecuta a fost un adevarat calvar pentru mine cu cauciucurile de vara continental, asa ca nu ma mai risc, mai ales ca s-ar putea sa devina si obligatorii cauciucurile de iarna. Am dat pe ele 180ron/buc.
Apropo: am avut si o surpriza neplacuta- eu am adus masina acum 2 ani de afara cu cauciucuri continental de 195/65/15, asa am trecut si prin RAR, iar acum cand a sosit vremea ITP-ului, omu' de-acolo mi-a zis ca nu poate sa-mi dea ITP-ul cu aceste cauciucuri ca in cartea masinii nu sunt trecute....m-am uitat in carte si avea omu dreptate: 185/65/15(14) si 175/65/15(14). Asa ca aveti grija inainte de ITP ce roti aveti pe masina si care sunt trecute pe cartea de identitate.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
debica all season am avut eu cand am luat masina.la caldura mare scartaiau si aderenta cam scazuta.
mai degraba 2 seturi vara/iarna.
e cel mai sigur asa.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat si eu 2 jante+2 anvelope de iarna sh. Mai caut inca 2. Cu cele de vara a fost cam nasol iernile trecute.
O singura data trebuie sa te scoata din probleme si si-au meritat banii.

LE: Cum o sa te verifice ce cauciucuri ai?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica cum o sa te verifice? Daca mergi la verificare trebuie sa ai civ-ul la tine iar in drum, rar-ul are baza de date cu tot ce scrie in civ-ul tau. Si de citit pe anvelopa, stiu toti.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca o sa devina obligatorii. Cel mai probabil in orase nu o sa te verifice nimeni.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asa este
e si pacat mare sa ai cauciucuri de iarna daca circuli numai in oras Exclamation
iar daca ai de vara si ai scapat din iarna cu ele cu adevarat esti cel mai tare Exclamation
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Victor, ai mare dreptate. Iar daca cel din fata ta are de iarna iar dimineata, cand este putina bruma pe asfalt franeaza brusc, iar tu ai de vara, nu-ti mai trebuie sporturi extreme tot anul ca ti-ai scos portia de adrenalina. Asta bineinteles daca ai avut norocul sa ai ceva distanta pana la el ca altfel ...
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ati avut careva anvelope de iarna Debica Frigo 2 sau Kleber Krislap HP2 ? Ce parere aveti despre ele? La un magazin de anvelope mi-au zis ca Kleber sunt destul de bune ca si calitate la pretul care il au. Pe tyretest.com vad ca Kleber au obtinut punctaj destul de bun : link
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
andreyyy a scris:Faza e ca daca imi iau de iarna trebuie sa imi iau si jante si apoi la primavara sa cumpar si de vara din nou. Sa stau sa le schimb dupa jante in fiecare an mi se pare ca nu are rost... De asta m-am gandit sa iau all-season. Daca as fi avut jante de aliaj cu gume de vara, intr-adevar as fi luat jante de tabla cu gume de iarna, dar altfel ma gandesc la all-season...


Anvelopele all seazon sunt precum dacia papuc cu 5 locuri. Nici de marfa nici de persoane, sau varianta optimista: si de marfa si de persoane.
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut o pereche de allseason pe fata; in primul an (puse desigur, spre sfarsitul verii), au fost asa-si-asa, dar in a doua iarna erau mai proaste decat cele de vara. Concluzia? daca intentionezi sa incerci sa la folosesti o singura iarna, go for it. Altfel, gumele de iarna VERITABILE sunt de neinlocuit! Eu nu m-as mai urca sa plec la drum fara gume de sezon. Jenti se pot cumpara SH la preturi mult mai moderate (desigur, trebuie atentie atat la concordanta cu dimensiunea gumei (diametrul la talon, ala de 13,14,15 etc tzoli), la numarul de gauri pentru fixare (3,4,5etc), dar si la diametrul cercului pe care se incadreaza aceste gauri, precum si la latimea jentii si mai ales asa numitul "offset" (pe romaneste "decalaj": e distanta intre planul situat la mijlocul latimii jentii si planul de asezare al aceleiasi jenti pe butuc; nerespectarea lui poate duce la comportament alterat la viraje, pana la atingerea aripii sau a altor elemente ale masinii)
Probabil ca aspectul nu va fi la fel ca a unora noi, dar fiecare lucru are un pret.

Toate cele bune!
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sambata am avut un pic de timp si am montat pe fata cele 2 anvelope de iarna. (ESA TECAR Super Grip 5, 155/80R13). Cand o sa mai gasesc 2 o sa le montez si pe spate.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am eu de vanzare 4 anvelope de iarna sh (mai merg minim o iarna,poate si mai mult) au vreo 3-4 mm carne, vredestine snowtrac 155/80R13 (nu am vechime ptr anunt) daca vreti poze...desi nu stiu daca sunt relevante...astept PM...ideal ar fi sa fiti din brasov...sa le vedeti. era sa uit pretul este de 150 ron toate 4
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pana la urma am luat 4 anvelope Dunlop Winter Sport 3D. Aseara le-am montat si azi dimineata m-am uitat la ele si la cele de pe partea stanga apare data fabricatiei la interior, iar la cele de pe partea dreapta e la exterior.
Sensul de rotatie l-am verificat si pare ok la toate anvelopele.

Ati mai intalnit asa ceva? Nu ar trebui ca data fabricatiei sa fie la exterior pe ambele parti ale masinii?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu.
de unde sa stie fabricantul pe ce parte montezi tu anvelopa ca sa iti puna data pe exterior?
gandeste-te putin...
Se pun pe o singura parte, automat doua vor veni in interior iar doua in exterior.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR