Parola noua?

alexx1402 a scris: Nu.
de unde sa stie fabricantul pe ce parte montezi tu anvelopa ca sa iti puna data pe exterior?

Cauciucurile de iarna (TOATE) au sens de rotatie indicat => se stie care parte va fi in exterior Exclamation
Ale mele Esa Tecar nu au sens de rotatie indicat. Sunt simetrice, poti sa le pui cum vrei tu.
Dan56 a scris:
de unde sa stie fabricantul pe ce parte montezi tu anvelopa ca sa iti puna data pe exterior?

Cauciucurile de iarna (TOATE) au sens de rotatie indicat => se stie care parte va fi in exterior Exclamation

da, sunt unisens dar nu sunt si stanga / dreapta.
daca iei cauciucul de pe dreapta (cu data fabr pe exterior) si il montezi pe stanga... ce se intampla? nu mai corespunde sensul iat atunci trebuie demontat de pe janta si si pus invers, iar data fabricatie va fi pe interior Shocked
greu?
alexx1402 a scris:
Dan56 a scris:

da, sunt unisens dar nu sunt si stanga / dreapta.
daca iei cauciucul de pe dreapta (cu data fabr pe exterior) si il montezi pe stanga... ce se intampla? nu mai corespunde sensul iar atunci trebuie demontat de pe janta si si pus invers, iar data fabricatie va fi pe interior Shocked
greu?

Nu e greu. Eu n-am urmarit cu mare atentie ce scrie si unde pe-ale mele. Retinusem ca scrie si "outside", ceea ce-nseamna ca se pot monta doar intr-un singur fel (NU stanga/dreapta). Dar aceasta mentiune era pe cauciucurile de vara - Conti, nu si pe cele de iarna - Dunlop 3D.
Deci: cele de vara au indicatia "outside" iar cele de iarna, "rotation=>".
Eu le-am "amestecat", in sensul ca am crezut ca pe acelasi cauciuc sunt ambele indicatii, situatie in care ar fi fost imposibil sa le montezi pe ambele (oricare din) parti.
E greu?
Dan56 a scris:
Deci: cele de vara au indicatia "outside" iar cele de iarna, "rotation=>".
E greu?

E foarte greu, inclusiv pentru tine.
Anvelopele asimetrice (vara - Goodyear EXCELLENCE, Dunlop SP SPORT 01, iarna - Nokian WR G2, Continental WinterContact TS 810) au indicatia "outside" iar cele directionale, cu profil cu sageata (vara - Toyo PROXES T1-R, Goodyear EAGLE F1 GS-D3, iarna - Goodyear ULTRA GRIP 7+, Michelin ALPIN A4) au sens de rotatie.
Problema fratilor va fi cu anvelopa din porbagaj. Acum sa va vad...
Nu si la cei cu repair kit! Very Happy
tomde a scris: Nu si la cei cu repair kit! Very Happy

Apropo de asta
pe unde se gaseste "refill" sau butelca aia cu solutie - originala, nu ce se gaseste prin supermarketuri. daca aveti idee si cat costa...
Ești un pic off topic cu intrebarea, dar de data acesta te iert Wink Am vazut in vitrină la reprezentanta din Cluj, dar nu mai tin minte cât era pretul ( oricum destul de "piperat" ). Cu siguranță găsesti si mai ieftin la sectiunea "Publicitate" pe forum. Numai bine.
Salutare, am aruncat si eu o privire pe aici, de unde se pot cumpara gume de iarna bune (noi) la un pret bun?, ce marca recomandati? am mai vazut ca cineva zice ca se comercializeaza si resapate, pe acestea cum le deosebim?
Anvelopele resapate nu au inscriptionata marca producatorului ci doar dimensiunile. Cele reconstruite (adica este refacut si flancul) au si marca firmei care le-a reconstruit dar comerciantul este obligat sa specifice pe eticheta ca sunt resapate. Majoritatea au pe fiecare floare resturi de la turnare - acele firicele de cauciuc si sunt marci obscure.
Avram Adrian a scris: Salutare, am aruncat si eu o privire pe aici, de unde se pot cumpara gume de iarna bune (noi) la un pret bun?, ce marca recomandati? am mai vazut ca cineva zice ca se comercializeaza si resapate, pe acestea cum le deosebim?

incearca aici http://www.anvelopejantepromotii.ro/ eu mi-am luat si sunt f multumit
bujuxp a scris: eu mi-am luat 4 buc 205 55 r16 resampate glacial marix , ptr iarna si sau echilibrat frumos , bataie maxima la un singur cauciuc a fost de 50- 65 in rest ok. Sunt cam zgomotoase dar merg pana la primavara. am dat 1.5 mil buc

Imi poti spune te rog de unde ai cumparat caucioucurile Glacial Marix !? Eu am rezerva nou-nouta si as mai avea nevoie de inca 3 bucati dar nu am gasit nicaieri . Daca imi poti spune de unde le-ai luat si eventual o modalitate de contact , mi-ai fi de mare ajutor .
Iti multumesc anticipat! id YM: fanica_666
In real am vazut acum aprox. 2 sapt. erau la ceva oferta.
Exista vreo lege care sa ne oblige sa avem iarna anvelope de iarna la autoturisme,sau e valabila numai pentru masini mari (camioane,autobuze,etc)?
Pot fi amendat daca circul iarna cu anvelope de vara?
Deocamdata NU Exclamation
@danpet

http://www.automarket.ro/st...ana-in-34295.html

astia nu mai stiu cum sa faca rost de bani inca o aberatie macra guvernului BOC 5 Very Happy
Deocamdata este doar proiect. Nu te amendeaza nimeni daca circuli cu cauciucuri de vara si iarna. Wink
Edwin a scris: Deocamdata este doar proiect. Nu te amendeaza nimeni daca circuli cu cauciucuri de vara si iarna. Wink

stiu man dar la cat de idioti sunt poate il voteaza si pe asta din gresala Rolling Eyes Twisted Evil

Hai si tu in Club

Inregistrarea este si va fi mereu gratuita.

Cont Nou