Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • raul mircea

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
As vrea sa-mi spal motorul la spalatorie ,am un opel astra 17dti ,intrebarea mea ar fi daca ,presiunea jetului de apa ar afecta ceva la motor;astept pareriile si sfaturile voastre , multumesc.
Skip ads

  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu am spãlat niciodatã motorul cu jet de apã. Trebuie acoperite o serie de lucruri pe acolo(baterie, cutie sigurante, bobina, etc). Jetul de apã nu trebuie îndreptat spre cureaua de transmisie sau spre alte piese (am citit în manualul de reparaþii). Cam multe mãsuri de protectie. Pânã la urmã, celebra cârpã (una umedã alta uscatã) ºi ceva rãbdare.


Ultima modificare facuta de cristinel la Dum 25 Mar, 2012 10:45 am
  • Ionutzcond

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
nu-l spala cu jet de apa, sunt solutii de spalat dar si atunci ai grija ce speli
  • raul mircea

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
multumesc de sfaturi ,am sa tin cont de astea
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
stai linistit cu spalatul , sterge-l cu o carpa si ceva solutii de curatat ,eu sunt patit , a intrat apa in calculatorul ABS , de atunci nu mai am curaj sa ma gandesc sa-l spal !
  • pantosdaniel

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Arad
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Eu spal c20xe-ul meu, la spalatorie, cu presiune joasa si detergent, n-are nici-o treaba, nu tuseste!
  • dobre.alexandru

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am spalat masina mea astra h 1.3 cdti, nu a avut probleme doar am schimbat releul de incarcare, si imi scartaie rola intinzatoare si de atunci m-am lecuit, ma gandesc ca nu invit vreo fata sa imi vada motorul mai important este interiorul si exteriorul masinii.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu spal motorul in fiecare an la iesirea din iarna sa dau jos toata sarea si mizeria de pe el si nu am nici o problema din 2007 pana acum. trebuie spalat cu cap si atentie la anumite componente sa nu se dea cu jetul complet. il suflu apoi cu compresorul si il las sa se usuce cateva ore cu capota deschisa si gata asta e tot...
Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu il spal niciodata la spalatorie , ma ocup eu de el cu o carpa, o pensula , putina apa si solutii de curatare , iese brici de fiecare data .
  • darius 15

  • Mesaje scrise: 720
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si eu l-am spalat in Februarie si a iesit super,la spalatorie cu solutie cu jet si tot ce trebuie. Am fost foarte multumit de serviciul facut .
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am spalat si eu motorul o data, acum 3 ani. Desi am scut, in 2 saptamani era din nou plin de praf.
Acum ma gandesc sa cumpar un spray de curatat discurile de frana (15 lei) si sa curat motorul cu el, ce parere aveti?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aco_008: Asa procedez eu in ultima vreme. Sunt anumite zone unde nu poti sa ajungi cu carpa si acel spray este cel ce-a mai buna solutie, dar doar pentru zona greu de ajuns. De ce spun asta, cand am curatat capaculd e curbutori si tot ce era pe acolo le-am pus pe toate pe bucati de polistiren si vreau sa spun ca acea bucata de polistiren in 5 minute a inceput sa se topeasca din ea, deci pe furtunele masinii peste posibil sa le faca rau in timp( am dat si eu atunci pe furtune si cand am vazut ce a patit placa de polistiren m-am lasat:)). A si sa eviti zonele vopsite pentru ca le decoloreaza!
Eu am procedat asa, am dar cu putina solutie de geamuri, nu conteaza ce firma. am dar cu o curpa, dupa cu o carpa umeda peste tot unde am putu ajunge, unde nu am ajuns am dat cu spray pentru frana. Dupa cu putin silicon lichid( care cica tine praful departe:)) ) si a iesit ceva frumos ! Mai si miroase bine pe deasupra:))

bafta!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt informatii!
  • cristi zeu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2012

  • Mesaj Privat
atentie la alternator. am spalat motorul 1,7 cdti de citeva ori cu apa si nu mai incarca alternatorul s au ars diodele ,cost reparatie 300 ron.acum cirpa uda si sters de praf
  • raul mircea

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2012

  • Mesaj Privat
multimesc de sfat
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ala s-a dus ca atata i-a fost viata si eu cunoscut cu probleme la 1.7. Eu l-am spalat de multe ori si nu am patit nimic pana acum. Fiecare face cum considera ca este bine pentru masina lui...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR