Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
pfff esti gica contra si chiar n-are rost, te rog arata care este legea care face modificare ? legea 21/2014 tin sa te anunt ca aduce completari si din toata legea aia nimic nu aduce modificari sau completari la articolul 17.
te rog argumenteaza negru pe alb, nu cu vorbe.
Skip ads

  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Si cu ce radiaza propietarul (firma) masina? Cu copie dupa carte si talon? Actele originale sunt la noul proprietar.
Cand radiezi o masina din circulatie trebuie sa prezinti actele in original + placutele de inmatriculare.
Cel mult poate sa o radieze de la fisc, dar din circulatie, doar cu hotarare judecatoreasca. Si eu am o masina care am vandut-o si actualul circula pe numele meu, in schimb el a trecut-o la fisc pe numele lui. Eu il cunosc si in 2 ani nu mi-a creat probleme, dar mi-am pus problema ca in cazul in care imi vin amenzi si nu vrea sa le plateasca cum as putea sa o scot din circulatie. Raspuns: hotarare judecatoreasca.

Intrebati la inmatriculari vehicule din orasul vostru si vedeti ce raspunsuri primiti.

Oricum trebuie sa ajunga la o intelegere cu el. In cazul in care ramane fara talon, nu poate sa il ridice decat proprietarul (firma, delegat din partea firmei), daca pierde vreo placuta de inmatriculare, la fel. E un pic la mana lui.


Ultima modificare facuta de CSN la Mar 28 Oct, 2014 8:11 pm, modificat de 2 ori in total
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
circula relaxat nene, n-are rost sa mai platesti roviniete, te doare in basca intr-un cuvant te-ai scos!
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu ma retrag din acesta discutie...am amenzi de 1000 ron din partea celui care a cumparat masina acum 3 ani,i-am scris si pe talon data la care a fost instrainata,cu semnatura cu tot,am fost la politie cu toate actele in mana,inclusiv copie de buletin,radiere de la financiar din ziua in care i-am vandut masina,am facut cereri pe peste cereri,iar singur raspuns care l-am primit de peste tot este JUDECATORIA...si vin unii care citesc pe net sau asa au auzit ei si spun ca se radiaza imediat...pai atunci domnilor va invit sa mergem impreuna sa imi aratati cum pot sa imi radiez masina si aveti 1000 ron din partea mea ca sa ies mai ieftin decat cere avocatul,asta insemnand ca sunteti mai bine informati in legi si decat el...iar daca nu o putem radia imi da-ti voi cate 100 ron ca sa stiu pentru ce mi-am pierdut timpul si cu ocazia asta scot si banii de avocat.astept cat mai multi doritori! Vorbesc foarte serios nu este nici o gluma,oferta este scrisa!
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
ies si eu din discutie, am citit la legi si zic am citit nu pe forumuri si alte rahaturi, cat de cat cunosc legislatie.
daca tu zici ca ai si dovezi clare in 30 min n-ai ce sa faci la judecatorie, fara avocati fara nimic, platesti taxa aia de timbru sau cum ii mai spune si ai hartia pentru radiere.
nu inteleg de ce cand spui JUDECATORIE o spui de parca trebuie sa te judeci cu ala.
sa auzim doar de bine.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da colegu ma judec cu el ca nu e tribunalul lu mama...il citeaza si pe el,ca in orice alt proces.te rog eu frumos mai abtine-te ca te faci de ras..platesc o taxa ma duc la tribunal si in juma de ora am radiat masina,nu?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
hai ca n-are rost, o lungim la infinit.
succes
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu este daca sti pe unde e masina este sa ii iei numerele de pe masina. Neputand sa scoata alt rand de numere (nu e proprietar) si nici fara numere sa circule o sa te caute el pe tine sa o rezolvi cumva!
Skip ads

  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
O sa credeti ca mint dar am facut si lucrul acesta...de 1 an merge cu ele de hartie...cand am drum pe unde e parcata masina va fac poze...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alex, eu nu zic nici ca-i alba, nici ca-i verde. De fapt chiar ma intereseaza ce se poate face intr-o situatie similara cu a ta
Zi-mi, te rog, tu cererile de radiere de la politie cum le-ai facut? In scris, cu numar de inregistrare? Daca da, exact ce ti-au raspuns? Ca de obicei, daca te refuza, trebuie sa o faca in temeiul unei legi, or something.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Mi s-a spus verbal,ideea e ca m-am dus cu "recomandare" mi-a spus ca nu se poate decat cu hotarare judecatoreasca si o radiaza pe loc..altfel nu ma poate ajuta.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asta cu spusul verbal si povesti cu "recomandare" e o chestie tipica la romani. Fa o cerere in scris cu numar de inregistrare, primesti un raspuns asemenea in temeilul legii si apoi cu alea daca nu se rezolva mergi la tribunal...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce a zis Miky, fa cerere scrisa, s-ar putea sa fii surprins
Functionarul roman fuge de munca si raspundere ca asfaltul uscat de ploaie.
Pe relatia cu institutiile statului si eu am dat de gigi contra de astia, care nu ziceau ei neaparat NU, da' iti sugerau o modalitate de rezolvare a problemei care sa te faca sa te lasi pagubas. De cele mai multe ori s-a gasit repede o solutie mult mai simpla in momentul in care am insistat "va rog sa imi dati in scris cum ca asta e modalitatea legala de rezolvare a problemei".

Daca te hotarasti sa faci asta, te rog sa ne tii la curent cu evolutia demersului. E o informatie utila.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Pai hotarat sunt,actele sunt la avocat,deja a fost citata persoana,nu s-a prezentat la o discutie,urmeaza depunerea actelor la tribunal si procesul.numai asa se poate rezolva chiar daca voi nu credeti...cand am fost la politie nu am fost la functionarul de la ghiseu,am fost la un sef...dar deja dau prea multe detalii...ideea e ca putea sa puna pe cineva sa rezolve situatia,dar omul a spus clar ca nu se poate.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR