Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
marian_sro , sper sa nu fie cazul. Am toata increderea ca-mi vor fi anulate pentru ca am toate altele care dovedesc ca masina nu mai este a mea din 2010. La politie mi-au spus acelasi lucru, ca mi se vor anula. In orice caz nu ma las pana nu vor fi anulate. Efectiv nu am de ce sa le platesc eu, nevinovat fiind.
Skip ads

  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am vandut vechea masina si din ce am verificat pe DRPCIV, vechile numere nu sunt disponibile deci inca se circula cu ele.
Ideea este ca persoana careia am vandut-o a dat-o mai departe si tot asa.
Am scos-o de la primarie imediat insa am uitat sa scriu pe talon,,instrainata catre...''.
Mi se pare o porcarie sa vina cuiva acasa amenzi in situatia in care persoana nu mai detine masina.
Corect ar fi ca cineva... nu stiu...primaria...eu...sa notifice serviciul de inmatriculari imediat dupa vanzare.
Sper sa nu am probleme in genul celor prezentate mai sus . Oare?
Aveti idee cum e procedura in tarile mai civilizate cum ar fi Germania?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca cam ca la noi.
De fapt chestia asta cu "nu o radiezi tu, ci se radiaza din oficiu" a fost introdusa in ideea de a ajuta cetateanul, de a mai scuti din birocratie si etc. Din ce tin minte din povesti trebuia samergi cu numerele ca sa o radiezi de la inmatriculari, era o intreaga distractie, ca vindeai masina ala mergea cu ea acasa, apoi trebuia sa iti trimita numerele ca sa poti sa o radiezi... ca sa... ca sa... etc....
Problema e ca unii romani abuzeaza. Si procedura nu a fost "rotunjita" cu paragrafele cu niste amenzi grase pentru aia care nu inmatriculeaza, cu posibilitatea de radiere la cerere pe baza unor acte (sa fim seriosi... hartie de la tribunal? pai astia iti programeaza procesul la anu')
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Aia cu datul in judecata e o prostie ,, termen de ''rezolvare'' 1 an si 10 luni a stat cumnatamiu pana sa-i dea hotararea judecatoreasca ,pe motiv ca nu l-au gasit p'ala ,,ca nu s-a prezentat ca blablabla ROMANISME , la fosta masina care am vandut-o ,am pastrat numerele si m-am rugat de vanzator sa-mi dea numerele 3 luni si dupaia a disparut cu totul ,intr-o zi eram la semafor la muncii si a oprit in spatele meu Smile si ''l-am tras pe dreapta'' si am vrut sa-i iau placile ,,asta era luni , joi aveam placile ( a inmatriculat masina in 2 zile), ia-l tare si nu mai fi intelegator ca esti pe banii tai ..astea's abureli ca nu are bani ca nu stiu ce ...e de vis ,nu platesti rovignieta nu platesti asigurare ..romanisme ,ar trebui reintrodusa radierea la politie cand faci vanzarea .
Skip ads

  • floryngl

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
app ....am cumparat si eu o masina de curand..cat pat circula cu aceste numere da o trec doar in rol la primarie?
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Eu te sfatuiesc sa o inmatriculezi pe numele tau.
Stiu ca este un mic efort financiar dar stii ca e a ta si in acte iar daca vreun politist mai zelos iti ia certificatul,te duci tu dupa el si nu te milogesti de proprietarul din acte.
Nu costa mai mult de maxim 500 Lei sa inmatriculezi masina pe numele tau. Razz
  • floryngl

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am inteles dar de ce tre sa iti ia certificatul/?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa nu iei amenzi pe numerele vanzatorului, de exemplu. Shocked
Skip ads

  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
floryngl a scris:am inteles dar de ce tre sa iti ia certificatul/?

E o lista destul de lunga:
http://www.codulrutier.ro/c...inmatriculare.php
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Ca sa nu iei amenzi pe numerele vanzatorului, de exemplu. Shocked

Teoretic vanzatorul radiaza masina imediat insa din NEFERICIRE nu exista o baza de date comuna Primarie-Serviciul de Inmatriculari-CNADNR, iar neplaceri pot exista la fel ca si in cazul initiatorului topicului. Sper sa nu am ,,noroc'' de astfel de neplaceri. Confused
  • marius_andrey88

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1989 c20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:nu mai spuneti de fiscal ca nu e cazul.odata inscrisa la impozite nu mai are nevoie de fiscal.are si stampila pe fisa de imatriculare. amenda ar trebuia sa ii dea politia ca nu a respactat termenul de 30 zile pt transcriere.
lcf eu in locul tau nu as mai astepta mai mult de 1 saptamana.masina e la acelasi om din 2010? mie imi pare rea vointa.a avut mai mult de 1 an sa o treaca pe numele lui. ce te faci daca nu iti anulezi amenzile de rovineta?


Amenzile ti-i le anuleaza! Iti spun din proprie experienta; tot asa am primit si eu amenda ptr rovinieta si am contestat-o in instanta, ca probe am atasat copie dupa contractul de V-C si dupa cererea de scoatere din evidenta mea fiscala pe baza contractului! Raspunsul a fost unul favorabil inca de la prima infatisare!
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
De acord, ti le anuleaza ,insa de ce sa te chinui tu cu contestat in instanta cand treburile s-ar putea rezolva in 30 de zile printr-o baza de date comuna?
Skip ads

  • marius_andrey88

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1989 c20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cand nu ai ce face, mergi sa faci si contestatie in istanta, crede-ma! din moment ce ala "nu a avut timp" sa o treaca pe el intr-un an de zile nu mai stai la discutii!
  • geimsbond

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
De acord insa nu prea e corect.
Eu am fost corect si am inscris-o sa fie totul ok,sa faca si celalalt la fel.
Eu as inaspri legea inmatricularii in 30 de zile de la cumparare sau as face cumva sa fie anulata asigurarea in 30 de zile.
Din ce am inteles pe la nemti e la fel ca nu-i convine ca cumparatorul sa mearga pe asigurarea lui.
In felul asta poate fiecare si-ar transcrie masina cumparata in termnul legal. Evil or Very Mad
  • marius_andrey88

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1989 c20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
tu ai face ceva cu legea....

eu as face ceva cu ala care a cumparat-o si a primit toate cele necesare ptr a-si putea trece masina pe numele lui si nu a finalizat treaba! Mad Mad Mad
  • cip_web

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare am vandut si eu masina si omul circula cu nr mel am vb cu el si a zis ca o trece pe nume dar daca merg si iau numerele de pe masina politia poate sa mi faca ceva si nr leam platit sa le pastrez
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cip, intai de doate te rog sa te imprietenesti cu un manual de gramatica. Noua nu ne place scrisul de hi5
si, ontopic:
Ca intrebare, tu pe talon ai completat la rubrica "instrainat catre"?

In alta ordine de idei, tu poti:
- sa mergi sa ii iei placutele de pe masina. Politia nu are ce sa iti faca.
- sa iti inmatriculezi noua masina pe numerele respective, si apoi sa il "ameninti" pe individ ca il dai la politie ca umbla cu numere false. Pui masina ta langa a lui, faci poza, si te opresti lanaga un politist sa ii arati ce ai gasit...

Insa tine cont de urmatoarele:
- tu ai obligatia de a completa rubrica "instrainat catre" in talon la momentul vanzarii.
- cumparatorul are la dispozitie 30 zile de la momentul achizitiei (vezi data de la "instrainat catre") ca sa o treaca pe numele lui. Pana atunci, din cate tin minte, circula LEGAL cu numerele tale...
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Amuzant, de ce sa nu aiba politia ce sa ii faca? Numerele sunt din nou libere, ale lui, in momentul cand celalalt primeste alt numar, la inmatriculare.
Pana in acel moment, numerele sunt legate de masina cu seria de sasiu xyz.
Din acelasi motiv, nu iti poti inmatricula alta masina cu aceleasi numere, sa te duci sa "le faci poza".
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Colegu', si in viziunea ta ce o sa ii faca politia daca el merge si ia numerele de pe masina? O sa il acuze de furt?
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
cam da este furt,aceeasi problema o am si eu de un 1 an cu o masina vanduta,imi vin amenzi de rovinieta....am intrebat un prieten politist ce sa fac....cea mai simpla rezolvare este sa ii iau numerele de pa masina.....dar este furt....
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR