Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • MIHAITZA_CHELOO

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ma scuz anticipat daca postez intr-un loc gresit dar m-am tot invartit pe site si chiar am mare nevoie de ajutor.

In vinerea mare am avut un accident;o doamna a ignorat stopul si mi-a iesit in cale,nu am mai putut sa o evit si am facut masina praf(un opel astra f caravan-97,1.6,16 valve,cu dotarile-aer conditionat,geamuri electrice fata,dublu airberg,oglinzi electrice-incalzite,faruri reglabile,volan piele)Bine merci femeia mi-a dat asigurarea iar astia la asigurari(ASTRA SA)imi dau dauna totala-1300 euro,cu care nu imi pot cumpara o alta masina la fel.Asiguratorul a facut calculul cica de la pretul de catalog,scazand uzura masini,eeeeeeeeee aici am nevoie de ajutorul dumneavoastra,VREAU SA AFLU SI EU PRETUL REAL DE CATALOG PENTRU MASINA MEA CU DOTARILE CARE LE ARE,pt ca mi se pare ca nu sunt seriosi cei de la asigurari si vor sa ma fenteze.
O alta problema la care indraznesc sa va cer ajutorul este aceea legata de RECAROSARE.daca as dori sa fac asa ceva ce acte si cum trebuie sa procedez,de mare ajutor ar fii si un calcul financiar sa vad daca merita sau nu.


MULTUMESC ANTICIPAT TUTUROR CARORA O SA MA AJUTE!
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
In mod sigur acela este pretul de catalog, masina avand o vechime. Pretul de catalog nu este echivalent cu pretul de vanzare din targ (1600-2000 euro), daca la asta te gandeai.
Singura ta solutie este sa iei ce iti da asigurarea si sa o dai in judecata pe femeie, daca vrei mai mult (va dura mult si nu ai nicio garantie ca vei castiga procesul).

Recarosarea, nu te va costa enorm de mult (probabil undeva in jur de 2000 lei), dar presupune un frecus de nici nu iti imaginezi, asa ca mai bine te lasi pagubas daca stai prost cu timpul sau cu nervii. Pe scurt, trebuie sa gasesti (cumperi cu acte) masina ca a ta (tot Caravan), chiar daca vrei sa schimbi si motorul, nu vei putea initial, ci va trebui sa iei motorul de pe a ta si sa il pui pe cea noua, sa iti faca recarosarea la RAR, apoi, sa pui motorul nou inapoi pe masina noua si sa te duci sa ti-l omologheze. Acte multe, "plimbari", nervi, bani. Intreaba-te daca merita, mai intai.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in mod sigur pretul de catalog poate fi diferit.cum? in stabilirea valorii unei masini sh se ia pretul de catalog( ceva cu s e catalogul ala in care se uita ei) de noua.sa spunem ca este 25000 marci de noua.dupa tot catalogul spune valoarea ei de sh.parca 15% din valoarea de nou.(masina are peste 15 ani) dupa inspectorul vietii te intreaba cati km are masina.sa spunem 150 000. dupa tot inspectorul de asigurari se uita el asa la masina si spune ca "stare de intretinere satisfacatoare" asta inseamna 33% din ce mai ramane.daca inspectorul(care sigur nu tine cu tine) e ajutat sa se uite mai bine poate vedea ca "starea de intretinere e foarte buna). si asta inseamna 85% din valoarea masinii sh.

facem un mic calcul. masina din exemplul meu valoreaza 25 000- 85%din 25 000=3750 marci. epava ar valora 33%din 3750=1237.

catalogul ala cumprinde toate marcile de masini cu preturile aferente in functie de dotari,ani fabricatie,etc.inspectorul se uita acolo si alege una poate mai veche,cheala deci mai ieftina.normal ca valoarea iese mai mica.daca mai aplica si cel mai mic coeficient in functie de intretinere clar iese valoare de dauna totala mica.

eu asa stiu ca sunt procedurile.e posibil sa nu stiu bine.nu lucrez in asigurari.acum nu stiu cat a fost masina ta de noua.iti poate spune inspectorul daca vrea.poate a calculat corect si atat valoreaza.din pacate la masinile vechi daca ai dauna mergi in pierdere.
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.
Stie cineva mai recent din 2014-2015, cat dau asigurarile pe o astra f >95 la dauna totala? Mersi
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu foarte mult dar e bine cã nu te pun sã mai aduci de acasã. În ianuarie s-a schimbat metodologia de calcul a valorii mașinii în funcție de anunțurile de pe piațã. Ca sã-ți faci o idee de diferențã, dupã normele de anul trecut, vectra b caravan din 2001 y20dth, echipare elegance, 128.000 km, a fost evaluatã la 4000 euro din care s-a scãzut 25% epava și am încasat efectiv echivalentul la data accidentului a 3000 euro. Dupã normele din ianuarie, mașina a fost evaluatã la 1200 euro.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mda, s-a schimbat metodologia, cred ca poti sa dai in judecata.

Mai multe detalii iti poate da colegul kosfunny.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR