Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut,

am un opel kadett diesel din '86 si acum vreo luna mi s-a rupt cureaua de distributie. din fericire nu am avut decat sa schimb cureaua si 2 colbutori. dupa aceasta reparatie insa masina scotea mult fum albastru, cel mai mult la turatie. dupa ce mecanicul care mi-a pus cureaua a mai reglat avansul fumul nu mai e atat de dens si apare numai uneori in schimb consumul de ulei a ramas. din cate am citit si intrebat pare a fi clar de la semeringurile supapelor, dar as vrea sa stiu si parerea voastra si eventual daca a mai schimbat cineva si stie ce presupune (se desface mototul de tot sau se poate umbla pe la capac) si eventual ceva preturi Smile

multumesc,
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
salut...
1.mai multe date despre motor ca sa putem sa-ti raspundem la obiect
2.se poate regla "avansul" la un motor diesel?... Shocked
3.consumul de ulei poate fi de la simeringurile supapelor sau segmenti uzati
4.cam greu sa schimbi simeringurile de la supape fara sa dai chiulasa jos(capacul chiulasei)....e un post pe forum asemanator, unde tipul spune ca a vacumat pistoanele pe rand pt aceasta operatiune
5.am un motor diesel de pe o astra F de vanzare (1.7DR cu supapa EGR) la pret bun si in stare buna...daca te intereseaza discutam pe PM
toate bune
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am un 1.6 diesel, iar masina e din 1986. motorul a fost facut acum vreo 7 luni, deci nu are de ce sa aiba segmentii uzati, iar de o vreme vad ca elimina pe esapament si ulei lichid, nu doar vapori, fum, etc pt ca gasesc sub ea pata la imbinarea tobei.
se poate regla avansul, deja mi l-a reglat tipul de la service de 2 ori. la inceput scotea mai putin, dar tot mai scotea....
multumesc pt raspunsuri
as vrea sa mai aud pareri pt ca sapt viitoare vreau sa o fac, cumva Smile
  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pot fi simeringurile supapelor intr-adevar...dar pana acolo, n-as vrea sa par rautacios la adresa mecanicului,.....sigur ti-a reglat bine tachetii.....din cate am inteles ai umblat pe acolo.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Semeringurile supape se schimba toate, eventual si rectificat scaun vazut stare supape.
Cred totusi ca trebuie schimbat mecanicul
Fa un test de noxe sa vezi nivel hidrocarburi, sunt de ulei ars sau nu ...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:
2.se poate regla "avansul" la un motor diesel?... Shocked

Prin "avans" se intelege timingul, si da, se poate regla (daca motorul nu e Renault Wink ), din cate stiu +/- cateva grade modificand pozitia fuliei pompei de injectie.
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfaturi.
sapt viitoare voi merge la un alt mecanic pt evaluare si poate incep si cu reparatia ca nu as vrea sa ard 1l de ulei la 500km.
daca cineva a mai facut chestii de genul supape, semeringuri il rog sa imi zica daca mai stie ceva preturi pt piese si eventual ce presupune schimbarea acestor semeringuri. Trebuie facuta si compresia, chestii de genul?... eu nu prea ma pricep si as vrea sa fiu in tema de pe acum

multumesc.
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dupa lupte seculare si mecanic schimbat, am gasit solutia....

din pacate semeringurile sunt ok, spun din pacate pt ca motorul dupa 8.000 de km e varza, trebuie bucsat, segmentat, si toate cele, deci facut. cred ca reparatia anterioara, care a fost cam superficiala, adica segmenti fara bucsat, i-a fost fatala.
dupa reparatie o sa va scriu cum a iesit, sper ca beton dupa atata timp si bani....
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
gata, am rezolvat, in sfarsit.
dupa aproape o luna, am in sfarsit motor facut. ieri am luat masina de la service cu motorul facut. nu am mers decat 0.5 km asa ca nu am reusit sa imi dau seama cum merge. o sa o testez zilele astea si o sa va spun, dar din cate am inteles o sa mai merg sa mai imi faca ceva reglari
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
uitasem... am facut cam asa:
- bucsat motorul
- garnituri motor - toate, inclusiv de chiloasa desigur, semeringuri supape, palier, si altele Smile
- segmenti motor
- un tampon motor - o mizerie de cauciuc al naibii de scumpa
- placa de presiune - aia pe care o aveam era cu uzura cam la jumate, dar cum nu desfac motorul saptamanal ... Smile am schimbat-o

de acum ma gandesc la km multi sa ii fac, sper eu fara probleme, si la inceput ca pensionarii, pana fac rodajul.. apropo, stie cineva daca e cazul sa nu depasesc o anumita turatie, ca am uitat sa intreb mecanicul...

multumesc.
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
hai ca redeschid subiectul pentru o intrebare Smile
cat te-a costat toata afarcerea asta?
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
vreo 2000ron cu tot cu mana de lucru si fara timpul meu Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR