Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mihaita89

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:

L.E. Pentru injectoare mergi la Engine--> Special functions


Nu stiu dar nu pot apasa pe special functions ..
In alta parte pot vedea injectoarele?
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@mihaita, nasol...poate nu stie ecu tau de functia asta. Pune-i o intrebare userului DB77AAA, ca el se pricepe la interfete de diagnoza.

Adi G.
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@malin1.
Emulatorul pentru A17 DTJ,merge si la Z17 DTJ-Denso fabricatie 2007/7?
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@malin1.
Sa inteleg ca ai emulator si pentru Z17 DTJ,DTR-DENSO?.
Nu stiu care e diferenta intre Z 17DTJ si A17 DTJ.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@cyberbob, am vazut ca e vorba de un denso pus pe Z17. Opcom clona 2010 nu are functia asta pe acel ECU. Totusi, cred ca daca jonglam putin cu anii masinii gasim cate ceva.
  • malin1

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1976 12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Viorel
In valorile de parametrii A si Z sunt sensibil egale, cu o mai slaba gestiune de DPF la Z. Deci merge cu siguranta. La primul Z17 care vine voin vedea daca circuitul pentru A trebuie modificat in vre un fel dar nu cred ca va fi necesar. Inca nu am montat pe Z17 cu Denso si trebuie sa-l fac pe primul eu. La cele pe care am montat deja cel putin 2 pot trimite circuitul cu instructiuni de montare.
  • malin1

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1976 12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Si inca un sfat pe care il voi afisa o singura data:
NU spalati filtru de particule nici macar cu apa. Orice oxidant duce la formare masiva ulterior a nitratului de Sulf care acopera porii
carbidului de siliciu si afecteaza metalele pretioase din monolit (Paladiu, Vanadiu,..). Daca este infundat tare cu funingine, faceti trei gauri
de 8 sau 10 inainte de filtru, puneti turbina pe direct, alergati masina pana se elimina din funinginea care astupa intrarea in canale,
si odata ce se elibereaza evacuarea astupati cate o gaura, dupa fiecare alergand iar si executand o punere la zero a parametrilor DPF,
adica inlocuire de senz pres. Daca presiunea e prea mare si apare limitare de debit ( limp home mode) desfaceti furtunul catre senz pres
la iesire din filtru punandu-l astfel incit numai o parte din presiune sa ajunga pe senzor ( sa fie un max de 500-600 mbar cititi).
Daca este cantitatate mare de cenusa in filtru, se vede la rapiditatea de reincarcare cu funingine ( media de km intre ultimele 5 regenarari de max 200 km la rulare in oras) si pe val de presiune diferentiala ( 0-2mbar in ralanti dar peste 250 mbar constant in sarcina constanta cu tubina
intre 1,5 bar si 1,8 bar pres absoluta). Se presupune ca s-au eliminat alte probleme de functionare motor.
Nici "chiptuningul" nu e recomandat. Castigul de putere vine din marire de debit injectat cu rezultat in formare de funingine suplimentara, ce solicita DPF-ul mai mult, Urmeaza infudare mai rapida, consum de L Mecanic mai mare in evacuare ( pierdere de putere in evacuare!) si atunci ce folos mai are un chiptuning daca ce castig pierd apoi in evacuare si in consum exagerat. O marire de putere motor acceptabila ar fi da max 12- 14 % din puterea nominala.
Bafta!
  • malin1

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1976 12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca se poate. La A 17 DTJ a duarat pana cineva s-a hotarat sa-mi lase masina 2 zile. Acum merge si omul e multumit. Mai stam in teste inca o saptamana si apoi vedem daca sunt necesare modificari.
Skip ads

  • malin1

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1976 12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am scris dincolo, diferenta e minora. pt Bosch e deja operant din 2010. pt Denso Opel abia acum am facut ceva. Denso Nissan e in conceptie. Difera
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@malin1.
Te rog sa ne anunti pe forum cind se poate achizitiona emulator si pentru Z 17 DTJ.
Multa sanatate si spor la treaba!
  • euromad

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 1.7 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
SALUT!
MALIN SI PE MINE MA INTERESEAZA EMULATORUL PENTRU DPF PENTRU O ASTRA H Z17DTJ DENSO ,DA-NE MAI MULTE DETALII PE FORUM SAU PE PRIVAT
-PRETUL?
-CAT DUREAZA OPERATIUNEA
-LOCATIA DV

MULTUMESC! SI BAFTA!
  • dorin1977

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@malin1
Salutare tuturor colegilor de suferinta!
Malin, si eu sunt interesat de un emulator de dpf pentru un Opel Astra H Z17DTJ DENSO. Cum putem face sa scapam de chinul cu dpf-ul? Cum pot achizitiona un emulator de la tine? Cat costa? Ti-am trimis acelasi mesaj si pe privat, sper sa nu te superi, nu vreau ca moderatorii sa considere ceea ce faci tu reclama, dar pentru noi cei suferinzi ar fi de mare ajutor emulatorul tau. As vrea sa aflu mai multe despre acest emulator, ar fi super sa mearga, nu stiu daca cu emulatorul tau mai baga motorina in ulei. La mine tot din 200 in 200 de km ar vrea sa faca regenerarea, ar fi super daca cu emulatorul tau nu ar mai baga motorina in ulei si bineinteles nu ar mai face regenerare in vreun fel. Multumesc de raspunsuri anticipat. Week-end fain!
Skip ads

  • malin1

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1976 12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Stau in Bucuresti, Balta alba.
Rugamintea mea este sa o luam incet sa fiu sigur ca ceea ce trimit apoi in tara va functiona corect si va fi usor de montat, asa cum e cu
1,3 Mjet acum. Cam in doua saptamani sper sa ajung la liman. Deocamdata functioneaza pe A17DTJ cu un mic inconvenient ( uzura calculata a uleiului scade mai repede decat as vrea eu. Vreau sa fiu sigur ce e de vina (,exemplarul auto sau calculul meu de temperaturi).
  • vladutzz9826ever

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am o Zafira B din 2007 1.9 DT are `120000 km.Am fost la mecanic pentru a rezolva problema cu filtrul de particule iar mecanicul mi-a zis sa merg 20 min in viteza a treia cu 3000 de turatii.Am facut chestia asta ieri ce parere aveti ?
  • vladutzz9826ever

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Palpaie martorul de bujii in bord? S-a aprins "masinuta cu cheia"?
  • vladutzz9826ever

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
S-a aprins masinuta cu cheia si acum nu se mai stinge.
  • todocata

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Sunt si eu suferind Sad din cauza problemelor create de dpf. la motorul 1,7 81kw denso. Astep cu nerabdare noutati despre emulator. Poate avem noroc si o sa functioneze Laughing . Bafta!
  • malin1

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1976 12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2011

  • Mesaj Privat
emulatorul e functional. pregatesc foia cu montajul si de saptamana viitoare pot trimite in tara.
  • todocata

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Felicitari !

Te rog sa ne spui cum procedam sa comandam emulatorul de la tine, ce date ai nevoie, etc. Considera ca eu am comandat deja Smile. Asteptam cu interes raspunsul. Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR