Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e pentru @02tes
ai postat intre momentul in care am inceput eu sa scriu si cel in care am dat trimite...
daca citesti o sa observi ca militez pentru centrala proprie de apartament si impotriva incalzirii centralizate...
Skip ads

  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles, n-am citit mai sus Very Happy
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime :
unele din cele spuse de tine , sunt trecute minusuri. pe de alta parte ,da , ai dreptate la rau-platnici ca din cauza lor nu ai parte de caldura si apa calda. ai dreptate fata de persoanele in plus la intretinere. dar adeste aspecte nu fac nimic care sa schimbe un lucru: instalatiile centralizate sunt mai bune.
acele lucruri se se intimpla pentru ca suntem ori prost platiti , ori romani....
pe de alta parte , poate la tine a costat totul 6000 ron , dar la mine care am un apartament la etajul 9 doar ca sa trag gaze separat singur , ar fi trebuit sa dau 6000 ron.. am asteptat 5 ani sa mai conving pe cite cineva sa tragem. si asa am platit 1100 lei. trebuie pus la socoteala si revizia la centrala la 2 ani , care costa atit cit platasti 2 ani apa calda cu o centrala termica= 200/250 lei ( cam atit platesti apa calda 2 ani , daca socotesti...).
tu nu ai pus la socoteala si reparatiile de zidarie si zugraveala produse in urma treceri de conducte prin casa , sau a faiantei inlocuite ...
daca stai la bloc si trec tevi prin apartament , mai platesti ceva si ...
un alt aspect este ca blocurile au fost construite pentru muncitori , nu pentru a fi cumparate ca proprietari . sunt blocuri comuniste , fara dotari pentru a fi alimentat individual. unde ai fi putut sa ai apa calda chiar daca vecini nu au platit...
vorbind de sistem , strict , cel mai avantajos o sa fie intotdeuna cel centralizat.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din punct de vedere financiar poate...
dar din punct de vedere al confortului oferit sunt de parere ca individualitatea e solutia...

cred ca am mai pomenit pe aici ca eu o sa-mi montez si apa rece individual
in blocul in care locuiesc apa rece se intrerupe intre orele 7 si 18
eu nu am nici un leu datorie
de ce sa mi se opreasca si mie?
ce vina am eu ca sunt cativa in bloc care au datorii mai mari decat valoreaza inteligenta lor?
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@02tes: sa stii ca nu ai dreptate deloc. Sistemul de incalzire centralizat, mai ales cel existent in tara noastra la ora actuala, este foarte nerentabil dpdv economic.
1. Agentul termic este produs in niste instalatii cu un randament mult mai scazut decat al unei centrale individuale.
2. Pierderile de caldura de la distribuitor la beneficiar sunt uriase.
3. Functionarea acestui sistem implica multa forta de munca care trebuie platita
4. Cheltuielile cu reviziile si intretinerea sunt de asemenea foarte mari.

Ar mai fi multe de adaugat dar astea sunt principalele dezavantaje. Gandeste-te ca pretul gigacaloriei la ora actuala este subventionat. Nici nu ai vrea sa stii cat costa o gigacalorie nesubventionata. Daca s-ar plati valoarea ei reala, sistemul ar ajunge in colaps, populatia nu va mai putea plati.
Singura posibilitate mai ieftina de incalzire la ora actuala ar fi o centrala termica de scara sau de bloc, aceasta combinata cu panouri solare pt apa calda pe timp de vara ar face intradevar o centrala de apartament mai ineficienta. Din pacate investitia necesita ceva capital si intelegere din partea locatarilor.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
forbidden27:
nu vreau sa ma repet. vorbeam strict de sistem . nu ca al nostru este asa cum este...alta poveste

1.agentul termic este produs ( la ora actuala) in instalatii ce depasesc randamentul unei centrale de apartament.
2. pierderea este aproape nula , datorita izolatiei si vitezei agentului in conducta.
3.platesti putin si des si nu observi la buzunar
4.reviziile costa 5 lei lunar( ca exemplu), iar la centrala de apartament platasti 250 lei la 2 ani . adica la fel..

pretul Gcal este mare , dar nu il putem plati datorita nivelului de trai si nu din alte motive. de aceea este subventionat.
centrala de scara sau de bloc se inscrie in sistem centralizat , ceea ce inseamna ca ajungi la concluzia mea.

peste tot centaliazat este mai rentabil. gindeste altfel: daca pleci singur cu masina 500 de km , vei plati 40 litri de carburant. daca pleci 3 persoane vei imparti celi 40 litri la 3 persoane si vei adauga 5% pentru greutatea ce o deplasezi in plus.
deci iesi mult mai ieftin...
cam asa este si aici..
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca nu ne intelegem.
Un sistem de incalzire centralizat, la nivelul unui oras mare este rentabil numai in cazul in care ai avea posibilitatea obtinerii unui agent termic la un pret foarte mic. Adica din caldura reziduala de la un combinat chimic, de la o centrala nucleara, sau alte surse foarte ieftine. Daca folosesti gaz natural, pacura, carbuni, s-a terminat jucaria.
Referitor la pierderile termice, gandeste logic, o centrala de apartament are pierderi zero, toata instalatia o ai in apartament. La sistemul centralizat, cu toata izolatia, cat de performanta ar fi, la zeci de kilometri de conducte se strang ceva pierderi.
Referitor la comparatia cu mai multi in masina, ai dat-o in bara. Aici nu se aplica. Sau se aplica in felul urmator: pleci cu 4 insi la drum, dar mergi cu un Hummer si cu frana de mana trasa.
Despre centrala de bloc sau scara, nu as incadra-o la sistem centralizat. Sunt centrala de genul asta care nu necesita operator, sunt automatizate, functioneaza exact ca si o centrala de apartament.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sa stiti ca nu e asa cu caldura rezultata in urma altor procese industriale... In galati agentul termic e foarte scump si pana nu cu mult timp in urma provenea dintr-un proces industriual (de la electrocentrala de pe platforma SIDEX). Acum nu mai stiu exact cum e... Ideea e ca in galati mereu a fost scump agentul termic...
Si sa nu mai zic ce aspect de cafea are uneori apa calda...

Si cu subventiile zicea cineva aici pe forum ca acestea se vor elimina din iarna... In concluzie agentul termic va fi si mai scump...
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca ne referim strict la tara noastra, discutia e irelevanta. De exemplu, in Bucuresti, am prieteni care uneori deschid geamurile de cald, fiind in sistem centralizat. Si cand imi spun costurile pe luna, ma uimesc. Foarte convenabil.
Insa la noi la Piatra-Neamt, daca esti in sistem centralizat (daca pot spune asa, pentru ca s-au construit centrale pentru fiecare bloc in parte, o afacere cu iz de aranjament) si pentru ca majoritatea populatiei au CT proprii, cei care au ramas isi plang in pumni.
Vreau sa scot in evidenta ca sistemul centralizat e bun...daca e valabil la o multime de oameni. Si ca pretul gigacaloriei este mai mic in Bucuresti ca in alte zone.
La noi in oras, deocamdata, este mai avantajos cu CT proprie. VTP pe 2 ani este 120lei. Costurile de montaj (A-Z) la 2 camere (de exemplu) este in jur de 6000lei, fara coloana de gaz, insa rar mai gasesti blocuri fara coloana trasa.
Aici 80% din blocuri au geamuri din tamplarie PVC si centrala proprie.
Daca as locui in Bucuresti, din auzite, nu mi-as monta CT, se pare ca nu merita.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
forbidden27:
mane, la noi in bucuresti sunt CET-uri , adica CENTRALE ELECTRO-TERMICE. adica se produce curent electric prin arderea de combustibil fosil ( gaze , pacura). se produc aburi care invirt turbine , bla ,bla....
aburi ce apoi trebuiesc raciti. pentru aceasta exista cosuri racitoare . dar ce a facut CET-ul?
a facut contract cu RADET-ul si ii vinde agent care este obtinut din racirea aburului si nu mai il raceste in cosurile racitoare. si CET-ul cere o suma de bani. acum , parerea mea ca aici este buba: CET-ul cere bani din ceva ce oricum arunca ( ca sa ma exprim asa). a mai montat ceva pompe si contucte si iata cum se face o afacere .....
CET-ul scoate bani si din vinzarea de electricitate si din vinzarea de agent pentru incalzire dat la populatie . deci el nu produce agent pentru incalzire ca asta face , acel agent iese secundar .si il vinde cum vrea.de aici iese pretul asa mare . CET-urile sunt detinute de unele instituti de stat , dar sunt si unele particulare ...
restul este poveste de romania.
nu am dat-o in bara cu masina . chiar am dreptate . pe o portiune de 10 km , o conducta izolata pierde aproximativ 2-3 grade. ceea ce este putin . conductele sunt de diametru mare si de aceea pirderea de caldura este mai mica dacit la o conducta cu diametrul mai mic...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Comparatia cu masina nu e buna. Asta pentru ca o centrala de apartament este dimensionata pentru necesarul acelui apartament iar dublarea necesarului (ca sa nu vorbim de multiplicarea cu 20 ca asta e numarul mediu pe o scara) determina si dublarea capacitatii centralei. Daca raportezi asta la masina, pleci singur cu masina dar ai bagaje pana la greutatea maxima admisa iar daca mai iei pe cineva, vei rupe masina sau drumul ori iei o masina mai mare care sa-ti asigure capacitatea necesara dar nu la aceleasi costuri.
In ce priveste pierderile din retea, daca discutia incepea acum 2 luni, aveam sansa sa va arat cum in apropierea blocului meu a nins soar pe jumatate din trotuar sau cum la intersectia unde ies pe bulevard, primaria a montat o zona speciala care sa asigure spatiu de franare chiar si pe zapada sau polei. Un vecin mai glumet zice ca acolo nu se prinde zapada pentru ca pe sub asfalt este un canal prin care trec tevile de termoficare dar eu nu-l cred pentru ca punctul 2 al teoriei lui @forbidden27 nu permite posibilitatea.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Era vorba de sisteme ... e clar ca centralizatul e mai performant decat individual. Aici nu comparam cea mai noua si performanta centrala individuala cu cel mai vechi si prost sistem centralizat.
Doua zeci de centrale pt. 20 de apartamente vor consuma (si costa) mai mult decat o centrala pt. 20 de apartamente.
Iar la comparatia cu masina ... pai e mai comod sa mergi cu masina, dar mai ieftin cu autobuzul.
Asa ca, daca vrei independenta alegi individual. E adevarat ca iti mai trebuie sa iti produci si energie electrica, sa iti forezi un put si gata nu mai depinzi de nimeni.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca astia scot subventia la temoficare si or sa o scoata cat de curand pretul va sari cu 60%. Gazul se va scumpi si el dar la asa valori.
Evident ca centrala de apartament costa mai mult decat una de bloc dar daca lumea nu se intelege ?
Cum vremea este buna succes la izolare pereti si montat centrala.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Gcal se va scumpi cu mai mult de 60%. poate ajunge la 120%.pentru un apartament de 2 camere posibil ca in luna februarie 2012 sa platim in jur de 1600 lei doar caldura.. acum sa stiti ca nu este ceva sigur, doar daca retrag subventia... acum Gcal este cam 80 lei . daca o scoate posibil sa ajunga la 200 lei...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o nelamurire......
locuiesc intr-un apartament cu 3 camere in Buc. am centrala de apartament [ nu mai are nimeni in bloc centrala ] si pe luna noiembrie mi-a venit de plata "caldura" 55 ron iar la cativa vecini tot 3 camere au de platit caldura mai putin ca mine 53 ron, 51 ron in conditiile in care ei nu au centrala, deci eu pentru tevile care trec prin apartament platesc la fel ca si ceilalti vecini?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ Vinti da e o lege tampita.
Tu platesti tevile ei nu.
Ca la ei tevile nu pierd caldura pentru ca au caldura de la calorifer.
Cel mai tamp lucru auzit vreodata de mine.
Ma gandeam sa trimit o scrisoare la RADET sa intreb ale cui sunt tevile.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
calculul este mult mai complex, chiar foarte complex.
se calculeaza cedarea de caldura a tevilor , a zidurilor cu vecini care au caldura de la radet , din stinga , din dreapta , de sus , de jos....+ plata caloriferelor partilor comune la bloc...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai tevile mele au cedat caldura cat caloriferele vecinilor?

in blocul unde stateam cu chirie se vedea la intretinere cine are centrala si cine nu mai ales iarna, aici si vara si acum iarna imi vine intretinerea la fel ca la ceilalti locatari
cu administratorul nu se poate vorbi, l-am intrebat si mi-a raspuns [ cu tipete cu urlete ] ca atat scrie atat am de plata

PS
in celalalt bloc unde stateam cu chirie vara intretinerea era in jurul sumei de 90 ron, aici doar "cheltuielile administrative" sunt 76 ron
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
02tes a scris:calculul este mult mai complex, chiar foarte complex.
se calculeaza cedarea de caldura a tevilor Un rahat pe bat. Doua tevi cu lungimea de 2,5 metri si o suprafata radianta infima. Intr-o societate civilizata ar trebui ei sa imi plateasca mie ca le trec tevile prin casa mea. Eventual ar trebui sa vina si sa le izoleze termic.
, a zidurilor cu vecini care au caldura de la radet , din stinga , din dreapta , de sus , de jos.... Pai eu nu le incalzesc cu centrala mea si peretii lor? Imi plateste cineva vreun banut?
+ plata caloriferelor partilor comune la bloc... Aici sunt de acord, dar mai sunt parti comune incalzite?


@Vinti, du-te si trage-i putin de urechi. E imens cat ti-au bagat la plata, nu-i lasa asa.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai tocmai asta e ca nu am cu cine sa vorbesc, cu administratorul nu se poate discuta civilizat, unde as putea sa ma adresez?
m-am uitat la coloana unde e trecut consumul la apa calda la mine e trecut 0 iar cu cateva randuri mai jos e trecut 3,74 ron, cand ma uit sa vad la cine e consumul ce credeti la administrator, la celelalte apartamente tot cu 2 persoane consumul de apa calda e de 16 ron, 39 ron, 24 ron fiecare cum se gospodareste dar 3,74 ron eu zic ca e foarte putin, nici daca speli doar vasele si tu te speli cu apa rece si tot nu consumi atat de putin. plus ca la toate rubricile administratorul are cel mai putin de plata......

cred ca dupa sarbatori o sa contactez un avocat
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR