Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:Am 1.7 dth cu 151000 km la bord.Prima distributia a fost schimbata la 90000 (din ce a spus ex proprietarul),dar eu o sa o schimb acum preventiv ca sa fiu eu mai sigur.Pe urma o sa vad eu cand o mai schimb.

@si inca o chestie.Distributia din fabrica tine.Cea pe care o schimbam noi ulterior e mai....pt ca toti stim ca un lucru venit din fabrica ,e venit din fabrica.

Multumesc tuturor de pareri si informatii, intre timp am sunat si la 3 reprezentante Opel care mi-au zis acelasi lucru: distributia se schimba la 60.000km pentru ca in Romania timpul si km de service se injumatatesc. Nu numai la distributie ci si la ulei, filtre si alte consumabile, iar ce scrie in cartea de service "sunt informatii generale chiar daca sunt in romana sunt numai traduse nu si adaptate" cuvintele celor de la opel..
Clar e ca eu avand deja 88.000km va trebui sa pun masina pe butuci pana voi strange suma necesara...
La multi ani tuturor si un an nou fara incidente!
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
redghola a scris:
ianys_andrey a scris:Am 1.7 dth cu 151000 km la bord.Prima distributia a fost schimbata la 90000 (din ce a spus ex proprietarul),dar eu o sa o schimb acum preventiv ca sa fiu eu mai sigur.Pe urma o sa vad eu cand o mai schimb.

@si inca o chestie.Distributia din fabrica tine.Cea pe care o schimbam noi ulterior e mai....pt ca toti stim ca un lucru venit din fabrica ,e venit din fabrica.

Multumesc tuturor de pareri si informatii, intre timp am sunat si la 3 reprezentante Opel care mi-au zis acelasi lucru: distributia se schimba la 60.000km pentru ca in Romania timpul si km de service se injumatatesc. Nu numai la distributie ci si la ulei, filtre si alte consumabile, iar ce scrie in cartea de service "sunt informatii generale chiar daca sunt in romana sunt numai traduse nu si adaptate" cuvintele celor de la opel..
Clar e ca eu avand deja 88.000km va trebui sa pun masina pe butuci pana voi strange suma necesara...
La multi ani tuturor si un an nou fara incidente!



normal ca la 60 mii sa o schimbi,dar din fabrica de ce e garantata 120mii?e din fabrica ,sunt niste idioti asta e politica in romania sa ii umpli de bani !
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Daca optezi pt Astra H 1.3 cdti 90cp NU TREBUIE SA SCHIMBI NICIODATA DISTRIBUTIA, ESTE PE LANT.

Bafta
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Andrei Constantin a scris:Daca optezi pt Astra H 1.3 cdti 90cp NU TREBUIE SA SCHIMBI NICIODATA DISTRIBUTIA, ESTE PE LANT.

Bafta


si daca incepe sa bata? ce ramane de facut?
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Se schimba si aia da pe la vreo 300000 km.
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
redghola a scris:
Multumesc tuturor de pareri si informatii, intre timp am sunat si la 3 reprezentante Opel care mi-au zis acelasi lucru: distributia se schimba la 60.000km pentru ca in Romania timpul si km de service se injumatatesc. Nu numai la distributie ci si la ulei, filtre si alte consumabile, iar ce scrie in cartea de service "sunt informatii generale chiar daca sunt in romana sunt numai traduse nu si adaptate" cuvintele celor de la opel..
Clar e ca eu avand deja 88.000km va trebui sa pun masina pe butuci pana voi strange suma necesara...
La multi ani tuturor si un an nou fara incidente!


Eu am schimbat la Astra H, Z17DTL, la 151000Km (conform cu planul de service din Germania), cureaua mai mergea, rolele erau obosite.
  • dan.
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Jan 2012
  • Astra 2007 Z17DTL
  • Teleorman
  • dan.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:Am 1.7 dth cu 151000 km la bord.Prima distributia a fost schimbata la 90000 (din ce a spus ex proprietarul),dar eu o sa o schimb acum preventiv ca sa fiu eu mai sigur.Pe urma o sa vad eu cand o mai schimb.

@si inca o chestie.Distributia din fabrica tine.Cea pe care o schimbam noi ulterior e mai....pt ca toti stim ca un lucru venit din fabrica ,e venit din fabrica.


am si eu un Opel ASTRA G diesel cu motor Z17DTL ...masina a fost cumparata de noua ...si in cartea de service se scrie negru pe alb schimbarea curelei 10 ani sau 150 000 km ... anul trecut cei de la service mi-au spus ca e bine sa o schimb la 90 000 km insa anul asta cand am schimbat uleiul + filtrele in cadrul Kit 4+ tot ei mi-au dat de inteles ca ar fi bine sa schimb la 60 000 km sau 4 ani vechime cureau ... pentru siguranta chiar daca e zona de criza incerc sa schimb kit -ul curea role distributie (+ manopera costa 659 lei) ...ce nu inteleg eu este de ce se fac aceste schimbari ... sunt sau nu fondate ? ... eu am banuiala ca aceste lucruri nu mai sunt tratate d.p.d.v tehnic ci comercial
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Bine ai venit in Romania, dar te risti sa nu ii asculti?
Skip ads

  • dan.
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Jan 2012
  • Astra 2007 Z17DTL
  • Teleorman
  • dan.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
asa este ...tara tuturor posibilitatilor...
  • dan.
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Jan 2012
  • Astra 2007 Z17DTL
  • Teleorman
  • dan.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am schimbat distributia si cureaua dintata la Opel Astra G diesel la reprezentanta in cadrul ofertei 4+ ...ma costat 659 lei ...in plus am schimbat si placutele de frana care in cadrul aceluiasi program + manopera a costat 199 lei ...cred ca este avantajos mai ales ca s-a acordat si garantie 60 000 km sau doi ani pentru cureaua dintata
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dan. a scris:am schimbat distributia si cureaua dintata la Opel Astra G diesel la reprezentanta in cadrul ofertei 4+ ...ma costat 659 lei ...in plus am schimbat si placutele de frana care in cadrul aceluiasi program + manopera a costat 199 lei ...cred ca este avantajos mai ales ca s-a acordat si garantie 60 000 km sau doi ani pentru cureaua dintata



la orice service iti da garantie si la role si la pompa de apa ...pe toata distributia iti da 60 mii sau 2 ani...am vazut ca unele reprezentatnte au inceput sa mareasca numaraul de km in care distributia este in garantie....tot pe aici pe forum se vorbea undeva!
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
distributia la 1.3 , chiar daca e pe lant, se schimba.in carte scrie ca se schimba la 150.000 km .iar daca incepe sa bata e semn clar ca trebuie schimbata.
Skip ads

  • dan.
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Jan 2012
  • Astra 2007 Z17DTL
  • Teleorman
  • dan.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
da e normal sa se schimbe si distributia pe lant in carte se vorbeste de 150 000 unele service-uri spun de 200 000 dupa tipul de masina ...cunosti cumva la cati km se schimba distributia la Opel Corsa D 1248 cm3 diesel ?...nu am gasit carte tehnica privind motorul ...
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dan. a scris:da e normal sa se schimbe si distributia pe lant in carte se vorbeste de 150 000 unele service-uri spun de 200 000 dupa tipul de masina ...cunosti cumva la cati km se schimba distributia la Opel Corsa D 1248 cm3 diesel ?...nu am gasit carte tehnica privind motorul ...


e pe lant parca distributia?
  • dan.
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Jan 2012
  • Astra 2007 Z17DTL
  • Teleorman
  • dan.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
da la Opel corsa D 1,3 adica 1248 cm3 , diesel , 66kw si 90 CP distributia este pe lant ...eu nu am gasit nici o notita tehnica privind reparatiile la motor ...tot ceea ce am obtinut este cartea de utilizare si descriere a automobilului ...
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pai tocmai tu ai dat rapsunsul mai sus...150-200mii asta daca nu apar alte zgomote suspecte din zona aia si trebuie inlocuita mai repede!
  • dan.
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Jan 2012
  • Astra 2007 Z17DTL
  • Teleorman
  • dan.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
as fi foarte incantat daca ai putea sa ma ajuti cu o brosura a motorului diesel de 90 cai de pe opel corsa..ms pentru informatii
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dan. a scris:as fi foarte incantat daca ai putea sa ma ajuti cu o brosura a motorului diesel de 90 cai de pe opel corsa..ms pentru informatii


daca as avea ti-as da cu cea mai mare placere...nu stiu incerca la useri care au motor ca al tau eu am de 1.9 !
  • dan.
  • *
  • 8 mesaje
  • din 28 Jan 2012
  • Astra 2007 Z17DTL
  • Teleorman
  • dan.

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
oricum multumesc mult pentru amabilitate ...
  • dorin99

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. intre un kit de distributie conitech si altul ina+gates, ce recomandati pt un astra h 1.7 cdti?multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR